Все повече хора се разболяват от рак на белия дроб, без никога да са пушили. Водеща причина за тази тревожна тенденция е замърсяването на въздуха. Това показва ново проучване на Международната агенция за изследване на рака, публикувано в "Респираторна медицина" - журнал от авторитетната група медицински издания на "Лансет".
Ракът на белия дроб при хора, които никога не са пушили цигари или тютюн, сега е петата най-разпространена причина за смърт от ракови заболявания в света. Почти във всички случаи той се проявява като аденокарцином, една от четири основни подгрупи на заболяването, която вече е доминираща и при мъжете, и при жените.
По данни за 2022 г. около 200 000 случая на аденокарцином се дължат на мръсен въздух. Най-много заболели от рак заради замърсяването на въздуха има в източна Азия, най-вече Китай.
"Необходимо е спешно да започнем да проследяваме променящите се фактори за рака на белия дроб", коментира пред "Гардиън" водещият учен на изследването - д-р Фреди Бей, който е директор на мониторинговата дирекция на агенцията. От една страна е естествено делът на пушачите сред болните от рак на белия дроб да намалява, тъй като все по-малко хора пушат (България е изключение от тази тенденция, като нарушенията на забраните стават все повече и в градския транспорт на София например шофьорите и ватманите вече масово пушат).
Ракът на белия дроб остава водеща причина за смъртност от ракови заболявания в световен мащаб. През 2022 г. около 2,5 млн. души са били диагностицирани със заболяването. Променят се обаче видовете рак на белия дроб. Сега аденокарциномът се среща при 45,6% от заболелите мъже и при 59,7% от заболелите жени, по данни към 2022 г. През 2020 г. делът му беше съответно 39 и 57,1%. При непушачите делът на аденокарцинома е 70% от всички случаи на белодробен рак.
Случаите на рак на белия дроб при мъжете намаляват в повечето държави в последните 40 години, но при жените продължават да се увеличават. Повечето заболели все пак са мъже, но жените стопяват преднината и през 2022 г. има около 900 000 диагностицирани жени при 1,6 млн. диагностицирани мъже. Във Великобритания през 2023 г. жените даже задминаха мъжете.
България има висок дял на пушачи, като най-тревожното е, че подрастващите ни са на първо място по дял на пушещите в ЕС. Има и сериозен проблем с въздуха, като повечето общини само имитират дейност, за да заобиколят наказателните процедури. Тези и други проблеми са описани в профила ни по отношение на раковите заболявания, публикуван вчера от ЕК.