Медия без
политическа реклама

Канадка върна на Помпей "прокълнати" артефакти

13 Окт. 2020
През годините толкова много откраднати реликви са върнати в Помпей, заедно с писма от виновниците, че служителите създават музей, показващ "прокълнатите" артефакти.
БГНЕС
През годините толкова много откраднати реликви са върнати в Помпей, заедно с писма от виновниците, че служителите създават музей, показващ "прокълнатите" артефакти.

Туристка, която преди 15 години откраднала артефакти от древния град Помпей, ги върна обратно, защото твърди, че са "прокълнати“, съобщи "Гардиън".
Канадката, която се е подписала само като Никол, изпратила пакет с две мозаечни плочки, части от амфора и парче керамика до туристически агент в Помпей, Южна Италия, заедно с писмо. В него тя разказва, че когато била на 20 години, посетила археологическия парк в Помпей и се върнала вкъщи с на пръв поглед безобидни сувенири от античния град. Тя обаче твърди, че тези предмети са причина за нещастията, които е претърпяла през годините след това - разболяла се два пъти от рак на гърдата, имала и финансови затруднения.

"Моля, вземете обратно тези предмети, защото носят лош късмет", пише в писмото. Като оправдание Никол казва, че е искала да притежава част от историята, която "никой друг не може да има", но че реликвите са заредени с  "толкова много негативна енергия, свързана с тази земя на разрушението“. Помпей е погребан под вулканична пепел след изригването на Везувий през 79 г. сл. Хр. и е открит чак в края на XVI век, с което трансформира разбирането за живота в Античността.

Помпей е една от най-посещаваните туристически атракции в Италия и от години се налага работещите там да се справят с проблема с крадящите туристи. Никол пише в писмото си, че е научила урока си и иска "прошка от Бог”. "Сега съм на 36 години и два пъти имах рак на гърдата“, казва тя. "Последният път завърши с двойна мастектомия. Със семейството ми също преминахме през финансови проблеми. Ние сме добри хора и не искам да предам това проклятие на семейството или децата си".

Никол обаче не е единствената, която е стигнала до подобно заключение. Към нейното писмо е прибавено и още едно на двойка, също от Канада, заедно с няколко камъка, взети от тях през 2005 г. "Взехме ги, без да мислим за болката и страданието, които тези бедни души са преживели по време на изригването на Везувий и тяхната ужасна смърт“, пишат те. "Съжаляваме и молим да ни простите за това ужасно решение. Нека душите им почиват в мир“.

През годините толкова много откраднати реликви са върнати в Помпей заедно с писма от виновниците, че служителите създават музей, показващ "прокълнатите" артефакти.

Последвайте ни и в google news бутон