Медия без
политическа реклама

Христо Попов е кметът, който пуска първите трамваи в София

Военният има големи заслуги към столицата и държавата, но е осъден доживот от Третия държавен съд

Христо Попов като подполковник.
архив
Христо Попов като подполковник.

Голяма част от видните общественици, които помагат за изграждането на българската държава след освобождението през 1878 г. са намерили достойно място в историческата литература. Ала има и изключения. Сред тях е Христо Попов, който е недостатъчно познат на следващите поколения, което определено е незаслужено.

Христо Георгиев Попов (1858-1951) е роден в Шумен. Започва трудовата си дейност като учител в родния град. По време на Руско-турската освободителна война 1877/1878 той успява да избяга през турските предни постове, които обсаждат Шуменския укрепен район. Отива при руските войски и дава на командването ценна информация за противниковия лагер. През ноември 1878 г. Попов се насочва към армейското поприще. Постъпва в новооткритото Военно училище в София. Завършва на следващата година с първия випуск и е произведен в чин подпоручик. Кариерата му започва в поделенията в Шумен и Плевен, където заема длъжността ротен командир. След успешно издържан конкурсен изпит през юли 1885 г. е командирован в Николаевската военна академия в Санкт Петербург. Провъзгласяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия прекъсва учебните му занимания. Попов е назначен за командир на І пехотен софийски полк. Напуска академията и се завръща в България.

Безспорно

 

най-впечатляващи са неговите заслуги в Сръбско-българската война (1885).

 

Той поема командването на общия резерв на цялата Сливнишка позиция. Начело е на българските военни подразделения, които разбиват противниковите части при Гургулят и освобождават Брезник. За заслугите му във войната Христо Попов е награден с орден "За храброст" ІІІ степен и произведен в чин майор. След края на войната за кратко продължава военната си практика. Обявява се против детронацията на княз Александър Батенберг. През януари 1889 г. обаче напуска армията и поема по съвсем различен път.

Попов заминава за Женева и завършва правни науки в местния университет. Завръща се в България и активно навлиза в политическия живот. Той е сред най-активните участници в Либералната (радославистка) партия и

 

близък на нейния лидер д-р Васил Радославов.

 

Избран е за депутат в Х Обикновено народно събрание (1899-1900). На 18 януари 1899 г. кабинетът на д-р Константин Стоилов подава оставка. На власт идва ново правителство от представители на Народнолибералната и Либералната партии, начело с Димитър Греков. Още от самото начало вниманието на управляващите се насочва към столичното кметство. Амбициите са там да се наложат свои хора. С указ от 12 април 1899 г. Софийски градски общински съвет (СГОС) е разтурен. За нов кмет на София е определен Христо Попов, който е утвърден на новия си пост на 25 май 1899 г.

Попов стои начело на Столичната община до 4 януари 1901 г. Първото впечатляващо дело под негово ръководство е с историческа значимост. Още през 1898 г. Софийското поборническо-опълченско дружество предлага да се сформира комитет под името "Цар Освободител Александър ІІ" който да организира конкурс за построяване на паметник. За негов ръководител е избран таченият писател и общественик Стоян Заимов, а за почетен председател - княз Фердинанд І. В края на месец септември 1899 г. инициаторите изпращат писмо до СГОС. В него се отправя молба да се одобри решението за изграждането на паметник на Цар Освободител на площада пред Народното събрание. А също да се отпусне финансова помощ от Столична община за осъществяване на проекта. Без никакви възражения кметът

 

Попов и общинският съвет единодушно одобряват тези искания.

 

За издигането на монумента са събрани и по-късно изразходвани повече от 400 000 златни лева. От тях княз Фердинанд І дарява 50 000, а от фондовете на общината са добавени 45 000 лева. Година по-късно е даден ход на конкурса. Той предизвиква голям интерес в Европа. Заявки за участие изпращат над 30 кандидати от Франция, Русия, Италия и др. На 20 септември 1900 г. международно жури разглежда всички проекти и обявява класирането. Първа награда получава популярният италиански скулптор Арнолдо Дзоки. По-нататъшното развитие на темата излиза извън рамките на кметуването на Христо Попов и това налага да изпреварим хода на събитията. Основният камък на паметника е положен на 21 април 1901 г. в присъствието на хиляден народ. Изграждането му се извършва скоростно и работата приключва на 15 септември 1903 г. По неизяснени причини тържественото освещаване на монумента става почти четири години по-късно на 30 август 1907 г.
Следващата значима придобивка за столичани по време на кметуването на Попов е

 

реализирането на проекта за електрическото осветление

 

и изграждането на трамвайната мрежа. Сключените през юли 1898 г. договори с белгийско дружество и френска корпорация влизат в действие. Първо е изградена водноелектрическата централа "Панчарево" на река Искър. Тя започва редовно да действа на 1 ноември 1900 г. Паралелно се поставят електрически стълбове, трафопостове и кабелни линии. Всичко това прави възможно софиянци и гостите на столицата да бъдат изненадани от ярка електрическа светлина. В срок се изпълнява и концесията за електрическите трамваи. На 1 януари 1901 г. започват да се движат първите трамвайни композиции. Те обслужват 6 маршрута с обща дължина 23 километра единичен коловоз. Пътниците се превозват с 25 мотриси и 10 ремаркета.
Само три дни след тези тържествени мигове обаче Попов подава оставка и напуска кметския стол. За известно време неговата личност потъва в забвение. Той се занимава предимно с партийни дела. Участва в Балканската война (1912-1913), за което е повишен в звание подполковник от запаса. Избран е за народен представител в ХVІ (1913) и ХVІІ (1914-1919) Обикновено народно събрание. Председател е на парламентарната анкетна комисия за разследване на причините за първата национална катастрофа. Успоредно с тези задължения е

 

назначен за министър на вътрешните работи и народното здраве

 

в кабинета на Васил Радославов (1915-1916). А това впоследствие ще му струва сериозни неприятности. След края на Първата световна война Попов е подведен от Третия държавен съд под отговорност като един от виновниците за втората национална катастрофа. През 1923 г. заедно с още петима министри получава най-тежката присъда - доживотен строг тъмничен затвор. На следващата година е амнистиран. Прекарва остатъка от живота си напълно изолиран от обществено-политическия живот. Умира на достолепна възраст в София.
И накрая още една любопитна подробност от битието на Христо Попов. Той също построява красив дом на централната софийска улица "Георги Раковски" - на № 167. На тази улица къщи имат и двама негови предшественици на кметския пост - д-р Димитър Моллов и Димитър Яблански. Попов се настанява там със семейството си през 1897 г., т.е. две години преди да е поел кметските задължения. Днес къщата е превърната в културно средище.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

история, София

Още по темата