Седем години след премиерата на "Замръзналото кралство" по Коледа 2013-а "Дисни" са продали милиони (ако не милиарди) кукли, рокли и всевъзможни парцалки на принцесите Ана и Елза. Най-успешната им анимация през този век е и най-доходоносният рисуван филм в историята със своите 1.3 милиарда долара приходи. И въпреки че днес, в сянката на коронавируса, гигантът едва ли може да разчита на подобни продажби, "Дисни" все пак успява да извади на екран хубава нова приказка, в която супергероинята отново е жена. Рая от "Рая и последния дракон", въпреки азиатските си черти (повеля на пазара, какво да правиш - китайските кина днес са повече на брой и по-посещавани от американските), има всички шансове да се превърне в новата любимка на момиченцата по цял свят. Признавам, вече бях позагубила надежда да направят оригинален детски филм - извън тези на притежавания от конгломерата "Пиксар" - гледайки канонадата от игрален рециклаж на познати истории като "Книга за джунглата", "Пепеляшка", "Красавицата и звярът" и "Аладин" (за "Цар лъв" по-добре нищо).
В едно не можем да обвиним студиото - сексизъм в избора на наратив и персонажи. След "Замръзналото кралство" и "Смелата Ваяна" това е поредната им история, в която принцесата не е плаха хубавица в беда, чакаща наготово на принца, а еманципирана жена, вземаща съдбата си (и съдбата на света, щото Холивуд все пак) в нежните си ръце. Момиче е и антагонистката, та дори и драконът от заглавието.
Да, това е радикален Disney филм - в него няма песни, няма любовна история, няма злодей и няма говорещи животни (ако не броим дракона Сису, който не е от най-разговорливите). За сметка на това има истински екшън сцени, които напомнят повече Marvel блокбъстърите, излизащи с щемпела на конгломерата, и вероятно с това филмът се прицелва във вниманието на тийнейджърите, а не само на най-малките с техните неизбежни придружители, родителите.
Легендата за Кумандра - земя, в която хора и дракони живеят в мир и хармония, е само легенда. Бащата на Рая е пазител на последното късче драконова магия, но мечтата му отново да обедини разпокъсаните човешки народи е обречена. След смъртта му момичето-воин ще поеме вахтата. Сценарият на филма е написан от съавторката на хита "Луди богати азиатци" Адел Лим (заедно с виетнамо-американската Ки Нгуен) и не му липсва нито хумор, нито ритъм, нито вълнение. Рисуваните светове, през които минава пътешествието на Рая, са изобретателно композирани и пълнокръвни. Разбира се, филмът е претъпкан с клишета и банални сюжетни развои, та дори и с откровени заемки от "Замръзналото кралство" и "Смелата Ваяна". И все пак смехотворно архетипното му послание "ребята, давайте жить дружно" работи на емоционално ниво. В оригинал персонажите оживяват с гласовете на Кели Мари Тран (от "Междузвездни войни" 7-9), Акуафина и Джема Чан, у нас "Рая и последният дракон" е дублиран в съзвучие с нуждите на подрастващата публика.
Разочарование е само опитът на "Дисни" да повтори традицията на "Пиксар" с показа на късометражен филм преди началните надписи. 7-минутният "Отново ние" е толкова плакатен опит за утвърждаване на расовото многообразие в духа на Black Lives Matter, че чак е досадно.