Медия без
политическа реклама

След 50 г. "Сто години самота" се превръща във филм

08 Март 2019
Пет години след смъртта на Маркес синовете му продадоха правата за екранизация на "Сто години самота".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пет години след смъртта на Маркес синовете му продадоха правата за екранизация на "Сто години самота".

В деня на рождението на Габриел Гарсия Маркес "Нетфликс" обяви, че е придобила правата за първата в историята екранизация по "Сто години самота". Това се случва повече от половин век сред първото издание на романа през 1967 г. При това причината не е липса на интерес към шедьовъра на латиноамериканския магически реализъм. Синът на покойния Габо - Родриго Гарсия, който ще е изпълнителен продуцент на продукцията заедно с брат си Гонсало, коментира, че през годините писателят многократно е получавал предложения да адаптира книгата във филм. Въпреки че много от по-кратките му произведения като "Любов по време на холера", "Хроника на една предизвестена смърт" и "Няма кой да пише на полковника" са пренасяни на големия екран, Маркес до края на живота си се е опасявал, че историята няма да бъде добре "преведена" на езика на киното. От една страна, поради обема на книгата авторът смятал, че стоте години на семейство Буендия не могат да се поберат в един двучасов филм - нито дори в два. Габриел Гарсия Маркес бил отдаден и на идеята, че историята трябва да бъде разказана на езика, на който е написана - испански. Така че много от предложенията директно отпаднали по този критерий. 

"През последните три или четири години нивото, престижът и успехът на сериалите и минисериалите нарасна толкова много", казва Гарсия, коментирайки решението на семейството да продаде правата за разработването на творбата за тв екран. Той допълва, че "Нетфликс" е била сред първите, доказали, че хората повече от всякога желаят сериали, създадени на различни езици със субтитри на английски. "Всичко това изглежда е проблем, който вече не е проблем", коментира той. "Слушам дискусията дали да продаваме правата на "Сто години самота", откакто съм бил на 8. Решението не беше лесно нито за мен, нито за брат ми и майка ми. Чувството е сякаш една страница се отваря, но също и сякаш друга е била затворена", казва Маркес.

Вицепрезидентът на "Нетфликс" Франсиско Рамос заяви, че компанията и преди се е пробвала да придобие правата над романа, но е срещала съпротива. Но той отбелязва също, че успехът на сериали като "Наркос" и филми като "Рома", който спечели "Оскар" за чуждоезичен филм и най-добър режисьор, е показал, че стрийминг компанията умее да създава испаноезично съдържание, достойно за целия свят.

Голяма част от сериала ще бъде заснет в Колумбия, но все още няма информация кой ще е сценарист, нито кои ще са актьори. Не бяха оповестени и финансовите параметри на сделката. От "Нетфликс" обявиха, че възнамеряват да работят с най-ярките латиноамерикански таланти в индустрията. 

"Сто години самота" проследява един век от живота на семейство Буендия, чийто глава Хосе Аркадио Буендия основава измисленото колумбийско селище Макондо. От публикуването й насам книгата е продадена в над 50 млн. копия и е преведена на 46 езика. В България книгата не беше издавана от 1979 г. заради скандал с авторските права и отчисленията за автора по времето на социализма. През 2018-а най-сетне се появи ново издание на романа от издателство "Лъчезар Минков", което е в оригиналния превод на Румен Стоянов отпреди четири десетилетия. 

 

СТАРО СРЕЩУ НОВО
Войната на традиционните филмови форми и творци с "Нетфликс" продължава. Само ден по-рано бе съобщено, че Стивън Спилбърг, раздразнен от успеха на "Рома" (макар че продукцията не успя да спечели за най-добър филм), ще се опита да спре пътя на стрийминг компанията към следващите награди "Оскар". Той и негови колеги възнамеряват да подкрепят подготвяните промени в правилата за кандидатстване за академичните награди. Ясно изявената позиция на Стивън Спилбърг предизвика оживени дискусии в мрежата. Някои авторитетни кинодейци обаче застанаха на страната на Netflix.
Самите "Нетфликс" отговориха ясно и категорично на заплахите в Туитър: "Ние обичаме киното. Ето какво още обичаме: достъпа до филми на хората, които живеят в градове без кина или не могат да си позволят да отидат на кино; всички да се наслаждават на филмите по едно и също време; повече възможности за творците да споделят продукциите си с публиката. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата