Медия без
политическа реклама

Старата война за абортите в САЩ навлезе в гореща фаза

Консерватори и фундаменталисти притискат с нови закони Върховния съд на страната да отмени правото на прекъсване на нежеланата бременност

Активисти в подкрепа на абортите протестират пред сградата на Върховния съд на САЩ във Вашингтон.
ЕПА/БГНЕС
Активисти в подкрепа на абортите протестират пред сградата на Върховния съд на САЩ във Вашингтон.

Вълна от протести залива САЩ през последните дни. Хиляди жени скандират в различни градове и щати на САЩ срещу решения за забрана на абортите. За да е пълна картината, американският президент Доналд Тръмп обяви, че той е „стабилно „за“ живот“, но също така подкрепя някои изключения при бременности, настъпили в резултат на изнасилвания или кръвосмешение. Коментарът му се появи на фона на обявяването от няколко щата на нови строги мерки срещу абортите, което шокира голяма част от жителите на страната. Тръмп изложи позицията си по горещия въпрос дни след като губернаторът на Алабама подписа най-строгия закон на страната, налагащ почти пълна забрана дори в случаите на изнасилване и кръвосмешение. "Както повечето хора знаят, и за тези, които биха искали да знаят, аз съм силно „за“ живота“ с три изключения - изнасилване, кръвосмешение и защита на живота на майката - същата позиция като на Роналд Рейгън" , написа Тръмп в Туитър. Тръмп си осигури подкрепата на евангелистите, след като по време на кампанията си през 2016 г. обеща да назначи няколко съдии консерватори във Върховния съд на страната, които са противници на аборта. Сега американските евангелисти се надяват, че съдът ще отмени историческото решение на САЩ от 1973 г. да се легализира абортът.

В допълнение към Алабама законодателите на Мисури също гласуваха да се смятат за незаконни абортите след 8 седмици бременност. Други щати като Джорджия, Охайо, Мисисисипи, Кентъки, Айова и Северна Дакота вкараха в действие закони, забраняващи абортите след момента, в който бъде засечен сърдечен пулс на зародиша. Националната организация за жените определи подобни забрани като противоконституционни и настоя, че това е "прозрачен опит да се събере политическа подкрепа за кандидатите, които се обявяват за борба с абортите в предстоящите избори". Стейси Фокс от неправителствената организация "Планирано родителство" нарече решението

 

мрачен ден за жените в Алабама и в цялата страна

 

В изявление тя каза, че политиците завинаги ще живеят в позор заради този вот, а ние ще се погрижим всяка жена да знае кого да държи отговорен. Републиканският конгресмен Тери Колинс, който подкрепя законодателството, заяви: "Нашият закон казва, че бебето в утробата е човек". Сенаторът демократ от щата Боби Сингълтън коментира, че законопроектът "криминализира лекарите" и е опит на мъжете "да казват на жените какво да правят с телата си". Републиканският сенатор Клайд Чемблис, поддръжник на закона, потвърди, че той ще позволи на щата "да отиде директно във Върховния съд, за да оспори решението от 1973 г.", което създаде правото на жената да направи аборт.

Законът за абортите, приет в средата на май от Сената в Алабама, е най-строгият досега в САЩ. Той е равнозначен на пълна забрана на абортите. Според него прекъсването на бременност е наказуемо от момента, в който жената узнае, че е бременна. Лекар, който извърши аборт, може да бъде осъден на до 99 години лишаване от свобода. Изключения при изнасилване и кръвосмешение не се предвиждат. Законът е последната засега кулминация в безскрупулната кампания за затягане на правото на аборт в САЩ. Радикалните противници на аборта и консервативните политици не се интересуват нито от социалното положение и правата на жените, нито от научните познания по темата. И макар да твърдят, че говорят от името на народа, те всъщност не представляват мнозинството от населението. Две трети от американците желаят абортите да са разрешени, но повечето от тях са за това да има някои законови ограничения. Само 18 на сто настояват всички аборти, без изключение, да бъдат забранени. През годините те създаваха настроение срещу основното право на аборт – с помощта на отблъскващи снимки и ужасяващи истории за бебета, които били разкъсани на парчета в резултат на късен аборт.

Фактите сочат, че 34% от бременните жени в САЩ правят аборт през първите шест седмици на бременността, 89 на сто от абортите биват извършвани през първите 12 седмици, припомня "Дойче веле". Само че

 

с емоционални призиви се печелят гласове много повече

 

и по-добре, отколкото с факти. Ако действително ставаше дума за намаляване на броя на абортите, републиканците би трябвало да вземат съвсем други мерки. Статистиките недвусмислено сочат, че в държави със строги закони срещу абортите прекъсванията на бременността не намаляват. Напротив. Там, където законодателството е твърде рестриктивно, е налице висока смъртност на родилките и кърмачетата. Защото криминализирането на абортите не води до тяхното намаляване – а само увеличава броя на непрофесионално извършените прекъсвания на бременността.

Значително по-ефикасни са просветата и достъпът до противозачатъчни средства. Показателно е например, че през 2010 г. САЩ са имали най-високия процент на бременности сред тийнейджърките (57 на 1000) измежду развитите страни в света. Наистина ли консерваторите се гордеят с тази статистика? 15 от въпросните 57 бременни тийнейджърки са направили аборт. За сравнение в Швейцария, където действа много либерален закон за абортите, процентът е най-нисък, като през 2011 г. само 8 от 1000 тийнейджърки са забременели. И само пет от тези осем бременности са били прекъснати. Само че консервативните политици не се интересуват от фактите. Те казват, че трябвало да се следва Божията воля, и то в страна, в която по конституция има разделение между църквата и държавата. Всъщност и законът в Алабама, както и редица други крайно рестриктивни закони за абортите на други места в САЩ са

 

несъстоятелни от гледна точка на сегашното право

 

Защото в принципното си решение от 1973 г. („Роу срещу Уейд“) Върховният съд постанови, че американската конституция гарантира правото на жените на аборт. Консерваторите сега се надяват, че възраженията срещу тези закони ще бъдат разгледани от сегашния Върховен съд и той ще промени въпросното решение.

Президентът Тръмп вече успя да вкара във Върховния съд двама консервативни съдии. Изборът на три пъти женения бивш демократ, който явно многократно е изневерявал на жените си и следователно изобщо не отговаря на християнско-консервативните морални представи, беше явна победа за фундаменталистите. Защото във Върховния съд консервативните съдии сега вече са в мнозинство. Ако той действително преразгледа и промени принципното си решение от 1973 г., драстичните закони в Алабама и други щати незабавно ще влязат в сила. Тогава ще излезе, че едно малцинство се е наложило над останалите с помощта на цинична кампания, вместо да обсъди смислени и умерени ограничения.

В Германия абортът в първите 12 седмици на бременността е допустим при строго определени условия, законът не предвижда обаче наказания за жените и лекарите, извършили аборта. Със закони като тези в Алабама абортите няма да станат по-малко. Но те ще увеличат страданието на онези жени, които не са в състояние да си платят, за да заобиколят закона.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата