Иван Габеров е доктор на общественокомуникационните и информационни науки с дисертационен труд "Психологическата парадоксалност на историята в богомилски контекст"; доктор по психология с дисертационен труд "Отвъд християнската представа за саможертвата"; магистър по история.
Автор е на 22 книги, като последната - "Подслушан живот", е сборник с разкази и новели, разказани от името на кварталния милиционер на девет села в Търновско - бай Руси.
А това са пет истории, вдъхновени от ужаса на войната в Украйна, довел в България хиляди отчаяни майки и техните деца. Част от тях приютени от самия Габеров в хотелски комплекс във великотърновското село Емен.
1. За децата
Големи и тъжни сини очи. Главичка, защипана отстрани с две топли плюшени лапички от наушници, надянати на розов полуобръч. Няколко бледи лунички по нослето и... тънки крачета, неестествено дълги за късата шарена шубка на тялото. Момиченце.
До него някак второстепенно и дори сякаш случайно чернее момчешка глава с къса тъмна косичка и уши, които никак не се съобразяват с овала на лицето.
И двамата тихи като кукли на заспало в креватчето си дете.
Маша и Льоша. Близнаци, на около осем годинки. От Одеса.
Струваше ми се като че ли са неми. А може би интуитивно търсеха тишината, доскоро лишени от нея. Представих си взривовете над укритието в жилището им, после истеричната врява по бежанските кордони и почти седмичното лашкане по пътищата на бягството от ужаса на войната...
Аз също притихнах, дори онемях от незнание как да постъпя. Посрещнах ги само с усмивка. И ги прегърнах безмълвен.
2. За българската действителност
Добре, че се появи "господин Рижко". Голямата му оранжева глава, фриволно изцапана по рождение, с няколко бели петна, като че ли изпълни вниманието на децата. Връхлетяха го с гушкане и ласки. Странно бе само това, че не издаваха звук. Едно доволно котешко мъркане се чуваше само измежду телата им.
Рижко беше фронтовак. Задният му ляв крак бе ампутиран преди две години. Не битките с други котаци му натресоха травмата. Насъсканото куче на злобни и завистливи съседи свърши тая подривна работа. Отнесе го Рижко вместо играещите тогава наблизо деца... Животните страдат понякога вместо нас. А всъщност - първи винаги и задължително се мъчат децата ни.
На нас, българите, агресор не ни е нужен. Ядем се сами за щяло и нещяло. И който все пак оцелее - окончателно го довършва българската държава. Да не говорим за войната по пътищата ни, съпоставима по жертви с конфликта в Украйна... От война бягат и на война попадат мигрантите тука.
- А он тоже был на фронте? - промълви Льоша.
- Нет, он из Болгарии, местный он - отвърна майка му.
3. За вечното приятелство
Инна беше родена няколко часа след жена ми - Мирослава, рускиня от Украйна, в същия родилен дом на Одеса. И независимо че 30 години не се бяха виждали, предпочете да спаси децата си от войната при нас.
Жената много бързо въведе порядък в дните си. Дори продължи да работи през компютъра си за някаква фирма в Украйна. Гледаше си спокойно дечицата, помагаше и на нас, а от време на време коментирахме събитията. За нея войната не беше от седмици, а продължаваше вече 8 години. И започна всичко с наживо изгорените от националистите мирни хора - на 2 май 2014 г. в Одеса.
- И потом началась жосткая зачистка. Выдавливание иной точки инакомислия. Терор и страх... Восем лет так... Мы восем лет жили в етого ада... - споделяше тя.
4. За войната
Инна не приема нито националистите, нито това, което сполетя Украйна след Майдана. Рускиня от Украйна ще кажете. Не, украинка. Но такива са повечето хора там. А всъщност Украйна е създадена с участието на българския евреин Хаим Рейковер, откраднал от бесарабски учител името Кръстьо Раковски... Такъв е първият Председател на Украинската съветска република. Ни българин, ни украинец, ни руснак.
Говорим за един народ, разкъсван в няколко държави от пришълци.
...А децата играеха точно като близнаци - не можеха едно без друго. Дори тихите им караници по-скоро бяха зов за внимание, отправен с очакване към другия. Обиждаха се от обич.
Колко абсурдна е войната между родни братя и сестри...
Пристигат гости. Едни познати, други - по-малко. Искат да помогнат на бежанците. Въпроси задават, мнения дискутират, бръмчат и жужат, чак препират...
- Кой е прав? - питат.
- Путин такъв и онакъв... - казват.
- Актьорчето президент в Украйна - инакъв си бил...
- На наркоман май прилича... - подмятат.
- Фалшивко отвсякъде!
- И къде е балансът, докторе? - питат. - Какъв ориентир предлагаш, че да не се изгубим в пропагандата? Нали една кръв са и украинци, и руси! Кръвни братя и сестри не са ли?
- А ето къде! - казвам им. - У Левски е балансът.
Забравихте ли Апостола на свободата ни - "баш терорист" в Османската империя - според новата мяра на проатлантическите учебникари.
За "убиеца на ратая от Ловеч", за "кръволока" - Васил Иванов Кунчев не си ли спомняте? Осъденият на смърт Дякон от Карлово. Презрян дори и от българи, в турския съд - като криминален престъпник. Метнат в клупа на бесилката накрай София - за назидание...
Именно Левски поставя чертата между нужното и правилното. Още тогава, през робството. Защото свободата е избор, а изборът - отговорност. Кого да спаси - ратая, готов да го предаде за нищо на господаря си, а той - на поробителя, или да опази градената с кървава пот революционна организация на българите срещу робството? Честта или Родината?
5. За избора и отговорността
А всъщност отговорът е ясен.
Пред всеки от нас времето вади по един ратай, който трябва да бъде убит. Ако съдбата е благосклонна - ратаят, нарочен за ритуална жертва, е в самите нас. Съшит от лични страхове и от интимни пречки, за да вреди на нашето величие.
Ако обаче сме с по-сложна участ - ратаят е някой отсреща. С живи очи и силни ръце, които яростно блъскат. Има и семейство, и родова история. А в жилавото му, готово на всичко, за да съществува тяло, тече топла родна кръв.
Но снагата му заприщва пътеката на спасението.
Не личната, а общата. На Отечеството.
Тогава, както се случва с Апостола Васил Левски, излизаме от геометрията на редното и влизаме в мистерията, наричана грях. И действието ни става вселенски проблем. Брат воюва до кръв и до смърт с брата. А в сумрака на съмненията ракурсите от тази аморална ситуация ваят от сенките заплашително чудовище, стават ужасна дилема и мятат в лицето гнусен срам.
Дали величието се родее с криминалното?
И доколко светостта на копнежа за свобода и за волна Родина опрощава греха на насилието?
Можем ли както Левски да вдигнем свободата в култ, а от живата топка мрачни съмнения да изтръгнем кълбо светлина, което да озарява пътя ни?
Защото точно чрез саможертвата в избора си - между "мен" и Родината, "насилникът" Васил Иванов Кунчев, става свети Дякон Левски. Не обратното. Но и ратаят от Ловеч се превръща в национален герой като съучастник в тази велика мистерия. Защото саможертвата освещава и жертвата. Толкова свята е тя, че обръща в светлина на вярата мрака на страданието.
Чудото не става без кръв и без жертва. Но тази алхимия не може да бъде лесно осъждана, ни обругавана. А участниците в нея не може да бъдат дамгосани. Особено единият за сметка на другия.
Защото са от различни нива на случването.
Това са различни приказки за делата на един народен герой, с всяка от трите глави на Ламята, наречена избор...
Нищо, че кръвта им е една.
На 19 февруари сечем главата на страха. На 3 март - режем врата на робството, а остава вирната физиономията на самодоволството. Нашата - третата глава. Тя чака брадвата на личната ни саможертва. И кръвта ни... Свещената, топла, жива, непрежалима и лично наша кръв.
Но чудото на Трети март е заченато и с кръвта на оня ловешки ратай, който трябваше да умре. Дори и той - за свободата.
Както и Господ трябваше да умре разпнат на Кръста Си, подбуждайки към ритуално предателство, великия Си събрат Юда. За да се сбъдне писаното. Преди и двамата да се възнесат - всеки на мястото си.
Нека оставим онази топла, жива, лична, обична и свещена кръв на героите ни, да разговаря с днешната ни травмирана и смачкана от безсилие психика. Нека дадем заслуженото на жертвата и да приемем саможертвата на ежедневните си представи, за да вървим напред - както стори Свети Дякон Левски.
Нека почетем и костите на ловешкия ратай, на когото не знам името, но без съпротивата на който Дяконът нямаше лъвски да надскочи своята Голгота и да се превърне в народен Светец.
Една кръв са украинците и русите, дори повече - наша кръв са. Но ратаи станаха и украинците, а и русите донякъде, на Запада. Украйна бе превърната в анти-Русия. Русия дълго време бе анти-свят. Забравиха, като че ли, държавните им мъже братството и приеха ратайството пред световния ред в името на гешефта. Затова кръвта им днес цена няма...
Затова в нас между Левски и Сан Стефано застана 24 февруари. Ето го и баланса. Но той всъщност е чертата на разделението. Граница е в живота ни оттук насетне тази дата. Едни - с Апостола, за свобода над всичко, други с Момона-Рейковер - за келепир въпреки всички. Това е отговорът.
А искаме ли да продължим да сме ратаи? И какво сме готови да направим, за да не останем такива?
Докъде да стигнем в това - да надзърнем отвъд лакейското слугуване или да разперим крилете на надеждата, сякаш сами сме се разпнали до висотата на личната си саможертва? Утеха в уюта на бита или чрез вярата свобода искаме да постигнем?
Големи и тъжни сини очи. До тях остригана момчешка главичка. Очакват да направим нещо. За нас и за тях.
Докога, доколко и с кого?
"Времето е в нас", казва Левски, а всъщност май ние сме времето...
А то е като сгъвана салфетка - смалява се, намалява и изчезва.
Дотук "то нас променяше", но ден дойде днес - ние да го изменим.