Медия без
политическа реклама

Двама прокурори са получили заплахи за живота си

Пред ВСС по случая "Нотариуса" съдия Цариградска говори за машина за натиск, в която има висши магистрати

13 Февр. 2024Обновена
Владислава Цариградска се яви в съвета днес с настояване да бъде изслушана.
Илияна Димитрова
Владислава Цариградска се яви в съвета днес с настояване да бъде изслушана.

Двама прокурори от Софийската градска прокуратура са получили заплахи за живота си. Единият е намерил патрон в пощенската си кутия, а друга обвинителка е открила кръст от клони през входната врата на жилището си. Това заяви изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов пред Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет днес. Той уточни, че е получил сигналите в неделя, на 11 февруари. "Още днес ще изпратя тези два доклада до министъра на правосъдието Атанас Славов с молба на тези двама магистрати да бъде назначена съответната охрана", добави Сарафов. Става дума за различни магистрати от двамата наблюдаващи прокурори, по дело, свързано с Нотариуса, които вече от месеци се охраняват.

Сарафов говори по време на изслушване пред Съдийската колегия на ВСС във връзка със скандала в съдебната система, последвал убийството на Мартин Божанов - Нотариуса.

"Сякаш настана една обществена вакханалия, в която започнаха конкретни заплахи срещу магистрати и това трябва да бъде преустановено", коментира още и.ф. главен прокурор.

Интересното е, че съдия Владислава Цариградска, която е ключов свидетел по делото, няма назначена от прокуратурата охрана, макар и преди месеци да е помолила да бъдат оценени рисковете.

Макар и да не беше поканена от колегията, тя се яви днес в съвета, за да бъде изслушана. Покана имаше само към Сарафов и разследващия журналист от Антикорупционния фонд Николай Стайков, който освети дейността на Божанов през 2021 г.

Цариградска дойде под охрана, осигурена от Министерството на правосъдието. По информация на "Сега" Цариградска се охранява от тази сутрин.

В искането си да бъде изслушана тя припомня на ВСС, че "първите публични разкрития за организирана група за оказване на натиск върху съдии" са направени от нея със сигнал именно до съвета на 10 февруари 2020 г. Затова и тя смята, че личното ѝ участие и представяне на значимата информация, ще помогне за разкриване на цялата истина.

Цариградска пише още, че фокусира вниманието на членовете на органа върху пет аспекта, "на които все още не е даден институционален отговор, а и не изглежда да се прави опит за изясняването им". Това са активното и основно участие на определени медии в натиска върху съдиите; политическото влияние както върху горните медии, така и върху управлението на съдебната власт; бездействието на прокуратурата да разследва тежки криминални заплахи спрямо съдии; участието на магистрати от върховна прокуратура и специализираното правосъдие в мрежата за натиск; злоупотреба със специални разузнавателни средства спрямо магистрати с цел постигане на горните цели.

След това съдията подробно излага всички факти на натиска срещу себе си, който започва с публикации в кафяви медии. А също и как когато е бил подаден сигнал за натиск върху съдия Цветко Лазаров от Софийския апелативен съд прокуратурата е започнала разследване за подкуп срещу магистрата, вместо да провери заплахите срещу него.

Цариградска разказа всичко това и пред членовете на Съдийската колегия. И настоя за конкретни законодателни промени.

"В тази машина за натиск участват висши магистрати от прокуратурата и с активното съдействие на магистрати от специализираното правосъдие. Аз съм жертва на организирана престъпна група, за която имаме достатъчно данни, че се занимава с корупция в съдебната власт", каза Цариградска.

Съдията посочи, че от 2018 г. до 2021 г., за 4 години, има над 150 разрешения за използване на СРС спрямо магистрати. А съдиите, които са били обект на клеветнически кампании в медиите, са над 100.

"Аз съм жертва на организирана престъпна група, за която имаме достатъчно данни, че се занимава с корупция в съдебната власт. За прокуратурата аз съм пречка. Г-н Сарафов ви обясняваше какви правомощия имате или нямате да питате. Аз съм пострадал съдия и не мога да разбера какво разследва прокуратурата, защото има прокурорски монопол. Когато разказах публично за Мартин Божанов, цялата империя на тази група се задейства спрямо мен. Как ще бъде изчистено името ми? Как хората, които влизат в съдебната зала по мои дела, как ще са спокойни", обърна се съдията към членовете на колегията.

ОХРАНА

Журналистът Николай Стайков пък изрази учудване от информацията, че иззетите телефони на Божанов след огледа са били два. "Знам от близки хора, които са имали комуникация с Божанов, че той е имал най-малко 4-5 телефона. Аз имам 3, а защо полицията има само два, не ми е ясно", каза Стайков. Той изнесе данни, че Божанов се е движил с охрана от СДВР и колата му е имала син буркан. По думите му клуб SS e работил непосредствено до преди убийството на Нотариуса. Стайков призова МВР да каже дали Божанов е бил агент.

"Поех институционален ангажимент да извърша проверки в рамките на Министерство на правосъдието дали е предоставена такава защита и да се изясни тази част от казуса", коментира правосъдният министър Атанас Славов.

"Би било наистина доказателство за много висока степен на протекция и проникване на тази престъпна мрежа в органите на съда и прокуратурата, ако това точно лице е ползвало такава защита", добави Славов.

НА ФИНАЛА

Съдийската колегия, която изпълнява функциите на Висш съдебен съвет до избора на такъв след промените в Конституцията, реши да създаде временна комисия, която да проучи получените данни за връзка на магистрати със случая на Мартин Божанов - Нотариуса. Предметът, задачите и съставът на комисията ще бъдат определени в следващото заседание на колегията.

ПРЕДИСТОРИЯТА

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет реши преди седмица да покани на изслушване днес Сарафов и Стайков, който освети Божанов през 2021 г. Активността на съвета сега е провокирано от информацията, че Божанов е въртял частен клуб SS, където са се събирали "съдебни съмишленици". Правосъдният министър Атанас Славов вече се закани да инициира дисциплинарно производство срещу всеки магистрат, чието членство в клуба се потвърди. Има опасност обаче целият скандал да бъде потулен точно като "изгърмят" треторазрядните бушони по веригата, коментираха магистрати пред "Сега".

ЗАСЕДАНИЕТО ДНЕС

Сарафов предостави справка за движението и резултатите от всички проверки и досъдебни производства, образувани по сигнали за упражняван натиск върху съдии от Мартин Божанов-Нотариуса.

Стана ясно, че преписката, свързана с Лазаров е прекратена от Софийската градска прокуратура през 2017 г., за което Лазаров е бил уведомен едва 5 години по-късно. В момента по нареждане на Сарафов апелативната прокуратура проверява това постановление.

Другото дело е свързано с Цариградска, което също е в Софийската градска прокуратура. То е за имотни измами, пране на пари и натиск върху съдии. Цариградска отдавна даде гласност на това как е била притискана да си направи отвод по имотно дело, гледано от нея, докато е правораздавала в Районния съд в Луковит. Двама прокурори от Софийската градска прокуратура са с назначена охрана заради това. Интересното е обаче, че самата Цариградска, която е ключов свидетел, но не е разпитана пред съдия, няма охрана по линия на прокуратурата, въпреки че още през юли м.г. пише до прокуратурата, за да обърне внимание, че след разпита си срещу нея се активизират жълтите медии, което тя приема като предупреждение. "Считам, че "залогът" за потенциално засегнатите от разследването лица е изключително висок, затова и поставям на Вашето внимание необходимостта да оцените рисковете, които са възникнали или могат да възникнат във връзка с участието ми наказателното производство", пише тя до прокуратурата. "Сега" разполага с документа. Отговор и до днес няма.

Сарафов не хвърли светлина върху клуб SS, защото нямало доказателства. Не стана ясно и какво е станало със сигнала на Цариградска за над 150 подслушвани магистрати. Сарафов всъщност не отговори конкретно на въпросите на колегията. На питането защо едва седмица след убийството на Божанов разследващите са провели претърсване във въпросния клуб, Сарафов отговори, че не знае, защото ритъмът на делото се диктува от наблюдаващия прокурор, а дори и да знаел, нямало да отговори, за да не разкрива детайли от делото.

От заседанието днес отсъстват Драгомир Кояджиков, по чието предложение е изслушването, председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, Боян Магдалинчев и Стефан Гроздев. Многото отсъстващи поставиха кворума на ръба.

Междувременно в петък Сарафов лично поведе десант в Софийската районна прокуратура, където започна ревизия на всички преписки, свързани с Божанов. Известно е, че много от сигналите срещу него са потъвали именно там.

Куп жалби и преписки срещу Мартин Божанов-Нотариуса, който беше убит на 31 януари, са потънали в Софийската районна прокуратура. Това показва справка на държавното обвинение за Божанов, с която "Сега" разполага.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата