МВР няма задържан и дори няма заподозрян за разстрела на Мартин Божанов-Нотариуса. Разследващи направиха втори оглед в района, в който мъжът беше убит в сряда вечерта. Тялото му бе намерено близо до автомобила му в затворен жилищен комплекс, който се намира на "Горнобански път".
Разследващите се опитват да установят къде точно е бил позициониран стрелецът - в или извън комплекса, в който се е намирал Божанов, обяви главният секретар на МВР Живко Коцев пред журналисти, цитиран от БНТ. "Открити са доказателства, относими към производството. Установени са ценни свидетели. Има предположения за мястото, откъдето е произведена стрелбата. То ще бъде огледано, за да се установи посоката на оттегляне и мястото. Близо е до комплекса и ще се установи къде е бил позициониран стрелецът. Касае се за стрелба с огнестрелно оръжие, по свидетелски показания - 2 или 3 изстрела", каза той. От неговите думи стана ясно, че МВР няма още и някаква версия.
Коцев допълни и че тепърва разследващите ще проверяват миналото на жертвата и в какви скандали е бил замесен. В същото време главният секретар на МВР потвърди, че съпругата на Божанов е служител на ГДБОП. Той уточни, че тя е уволнявана от ГДБОП, обжалвала е отстраняването си и е възстановена от съда на работа. В момента е в майчинство. По-късно от МВР натъртиха с официално съобщение, че тя е била уволнена по предложение на тогавашния директор на ГДБОП и настоящ МВР-шеф Калин Стоянов до министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Нейното служебно правоотношение е прекратено, считано от 2 август 2021 г., поради отказ за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация. После обаче съдът я връща на работа.
Убитият Мартин Божанов е известен и с прозвището Нотариус, без да е бил никога такъв. Мъжът беше осветен и стана разпознаваем от разследване на Антикорупционния фонд, в което той се представя по следния начин: "Занимавам се с търговска дейност и консултантска. Консултирам множество юридически и физически лица по всякакви въпроси. От това как да аранжират градината си или дома си, до това към кой евентуално адвокат да се обърнеш и така нататък".
"Касае се за убийство на лице с имена Мартин Божанов. Касае се за изстрели с огнестрелно оръжие, които са попаднали в тялото и може би в главата и лицето", заяви след убийството Иво Илиев, зам.- градски прокурор на София. „Доколкото знам, през годините той е бил интересен покрай делото „Крашевски”. В момента служебно ми е известно, че в Софийската градска прокуратура има подадени сигнали за заплаха от негова страна спрямо магистрати”, заяви и градският прокурор на София Илиана Кирилова, цитирана от Нова тв. Тя уточни, че Божанов е известен покрай откраднато през 2004 г. дело от Върховния касационен съд срещу нотариус с отнемани права и десетки наказателни производства. За кражбата е водено досъдебно производство срещу човек на име "Мартин Божанов", но за изхода на делото няма данни. "Аз съм неосъждан и без висящи производства", бе навремето единственият коментар на Божанов по темата.
По думите на Кирилова се разпитват свидетели и се работи усилено по случая. “Той може би е свързан и с имотни измами”, добави тя. Кирилова не потвърди изтеклата информация, че убитият е свързан през годините с прокурорски рекет. „Имаме сигнали, подадени от магистрати, които не са прокурори, за отправени заплахи към тях”, съобщи градският прокурор.
В четвъртък Би Ти Ви обяви, позовайки се на източници от прокуратурата, че срещу Нотариуса са се водели разследвания за заплахи срещу съдии, за имотни измами и за пране на пари, както и че е било въпрос на дни той да бъде обвинен.
"Сега" припомня:
Името на Мартин Божанов - Нотариуса се появи в разследването на "Антикорупционния фонд"(АКФ) за ресторантьора Веселин Денков. В него бяха излъчени записи на разговори, които Ивайла Бакалова - жената, която живее с Денков на семейни начала, е направила с адвокати и консултанти, докато Денков е бил в ареста след задържането му през септември 2020 г. В тях се коментират суми, които са необходими, за да бъде пуснат арестуваният - най-малко 100 000 евро. Един от споменатите в разследването е Мартин Божанов.
Той е човекът, който свързва Бакалова с адвокат. В първата част на разследването Божанов е записан по телефона. В разговора се чува, че той казва: "Всичко знам по това производство, знам показанията на свидетели, всичко ми е ясно по него. Но има хора, които лежаха по две години и половина в ареста и твърдяха, че са невинни. Идеята е да видим дали може да помогнем. Ако се лутате само, че той е много невинен, а съдът е много натиснат, тогава ще се въртите в този омагьосан кръг и той ще си стои вътре..."
Обяснява и колко могъщ е Специализираният съд, след като Бакалова казва, че е говорила и с посолства: "Искам да знаете, че този съд изобщо не го интересуват посолствата, но може да събере и посолствата при него и да им гледа мярка и на тях. Много е сложна ситуацията. Този съд е държавата. Никой не може да се меси във вътрешните работи на държавата и на съда. Съдът утре може да вземе и посланика и да му гледа мярка и на него".
Божанов дава интервю на Николай Стайков от "Антикорупционния фонд" , като се представя като консултант по всякакви въпроси - от градинарство до това към кой адвокат да се обърнеш.
Версиите
Ние водихме разследване срещу този човек, когато бях министър, той е свързан със среди и в прокуратурата, и в магистратурата, и в съда, и сега го отстраниха, защото се уплашиха, че ще разкрие факти за връзките му с такива среди. Това коментира пред журналисти в парламента бившият вътрешен министър, а в момента депутат от парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична Българи“ Бойко Рашков, цитиран от БТА. Рашков добави, че това, според него, е основната версия за станалото.
Мотиви за убийството на Мартин Божанов-Нотариуса имат много хора. Това пък заяви директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев в ефира на Нова тв. "Това може да са ощетени граждани, от които са откраднати имоти, а такива има много. Кражбите ставали с подправени нотариални документи, а извършителите си осигурявали защита. Потърпевшите знаели, че ако се оплачат, полицията и прокуратурата няма да реагират, както трябва”, добави Станкушев.
Той уточни, че жертвите са били собственици на хубави, централни имоти, в които не живеели.
„Хората, които Божанов ръководел, правят проучване, превземат имота, във владение влиза друг човек, обикновено - подставено лице, след което започва прехвърляне. В един от случаите собствениците успяват да си върнат имота, но твърдят, че в него е имало подслушвателна апаратура”, уточни Бойко Станкушев. „В трите разследвания на Антикорупционния фонд се установява, че мрежата стига до най-високо ниво, по най-високите етажи на властта. Божанов е държал под ръка нотариуси, които са извършвали услугата незаконно присвояване на имот”, каза още той.
Последните месеци са белязани от показни убийства
Алексей Петров беше убит през август 2023 г. Използвано е огнестрелно оръжия. Към днешна дата все още няма данни за авторство на убийството на Алексей Петров - разследването не разполага с извършител, нито с поръчител. Версиите остават две и сред тях няма доминираща – свързани са с личния му живот и бизнеса му.
Преди това Красимир Каменов, известен с прякора Къро, беше убит в края на май 2023 година. в Кейптаун, Република Южна Африка. Това се случи два месеца след като той беше обвинен за подбудителство към убийството на бившия полицай Любомир Иванов и посочен от тогавашния главен прокурор Иван Гешев като участник в схема за търговия с влияние. Заедно с Каменов бяха убити съпругата му и още двама души.
През юни 2023 г. Ангел Христов от братя Галеви почина в България от инфаркт. Той заедно с Пламен Галев се издирваха с червена бюлетина на Интерпол от 2012 г. Братята Галеви напуснаха страната преди 11 години, след като бяха осъдени ефективно за организирана престъпна група за рекет и изнудване.
През май 2023 г. се проведе неуспешна спецакция в столичен ресторант в опит да бъде арестуван бившият следовател Петьо Петров, известен с прякора Еврото, който бяга от страната. Бившият следовател е обвинен за длъжностно присвояване по делото „Осемте джуджета“. Причината - противозаконно отнемане на златни монети, които са били иззети по дело на спецпрокуратурата.