Медия без
политическа реклама

Общините едва ли ще освободят от такса смет затворените бизнеси

Депутатите гласуваха проформа антикризисната мярка, без да има гаранция, че ще бъде приложена

Общините предупредиха, че вече са разплатили с операторите услугите по поддържане на чистотата и освобождаването на фирмите от такса смет ще обърка бюджетите им.

Общинските съвети може да освобождават временно от такса смет за услугата по сметосъбиране и сметоизвозване фирмите, които заради извънредното положение, са преустановили стопанската си дейност. За да ползват облекчението фирмите ще трябва да докажат с финансови и други документи, че са преустановили дейност временно след обявяването на извънредно положение зарази COVID-пандемията на 13 март т.г.

Тази антикризисна мярка гласува в четвъртък Народното събрание. Тя обаче едва ли ще сработи, а промяната в Закона за местните данъци и такси е по-скоро прах в очите от страна на управляващите, отколкото реална подкрепа за изпадналите в затруднение фирми.

Новата разпоредба по никакъв начин не гарантира, че общинските съвети ще гласуват отмяна на част от такса смет за фирмите. Тя да единствено дава подобна възможност, но не задължава общините да направят това.

Достатъчно е да припомним, че и сега законът позволява собственици на недвижими имоти да не плаща такса смет, ако до 31 декември на предходната година декларират пред общината, че не ги обитават. На много места обаче общинските съвети не са се съобразили с законовата възможност и са гласували пълен размер на такса смет за тези собственици.

Още повече, че по новата разпоредба в закона за местните данъци и такси от Националното сдружение на общините са изпратили отрицателно становище до водещата бюджетна комисия.

В него се казва: Не приемаме вменяването на „отговорност“ на общините за негативните икономически ефекти от криза, разразила се в световен мащаб и настояваме подобни извънредни промени в установените законови условия и правила за определяне и заплащане на местните данъци и такси да бъдат компенсирани изцяло от държавата, и при кумулативно отчитане на всички форми на държавна помощ, предоставени на бизнеса.

Освен това от сружението предупреждават, че за периода на извънредното положение повечето общини реално са предоставили и вече са разплатили с операторите услугите по поддържане на чистотата, в това число и сметосъбирането и сметоизвозването.  За общинските съвети ще бъде невъзможно да изменят сключените договори по ЗОП с външни изпълнители със задна дата, казват кметовете.

Те предупреждават, че ако се откажат от част от такса смет, това би довело до дебалансиране на план-сметката за битови отпадъци, до натрупване на просрочени задължения и до влошаване на финансовото състояние на общините.

Наред с това, променяйки закона, депутатите не са предвидили механизъм, по който да бъдат връщани пари на фирми, които са предплатили в законовия си срок пълният размер на такса смет за годината, но искат да се възползват от облекчението, като се позовават на извънредното положение. Заради пандемията срокът за плащане на първата вноска такса смет бе измесетн от 30 април на 30 юни, а който плати пълнията размер на таксата, ползва 5% отстъпка.  Следващите вноски са до 30 септември и 30 ноември.

Според сдружението на общините има и друг проблем в законовата поправка. Според тях твърде неясна е формулировката, че фирмите може да доказват пред общините „с финансови и други документи“, че са потърпевши от извънредното положение. Това по-скоро ще доведе до увеличаване на опитите за избягване плащането на дължимите публични общински задължения, отколкото до ефективно и равнопоставено прилагане на законодателството, смятат от сдружението.

Още по темата