Австрия оттегля ветото си върху пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското пространство на свободно движение, съобщи днес австрийското министерство на вътрешните работи, цитирано от Ройтерс и БТА.
Това ще даде възможност тази стъпка да бъде одобрена от вътрешните министри от Европейския съюз на срещата им в четвъртък, отбелязват агенциите.
„Можем да предприемем следващата стъпка в Съвета на ЕС (по правосъдие и вътрешни работи)“, заяви австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер в изявление, публикувано от министерството.
След "въздушния Шенген" за Румъния и България вече е отворен и "Шенген по суша", каза Карнер и изтъкна, че изискванията на Австрия за справяне с нелегалната имиграция са довели до намаляване на броя на мигрантите, заловени близо до границата на Австрия с Унгария - най-често използваният маршрут за влизане в страната му.
"Без това вето нямаше да се стигне до това значително ограничаване на незаконните преминавания на границата" допълни той, уточнявайки, че от началото на 2023 г. до октомври същата година са били извършени 70 000 задържания, докато за същия период тази година те са 4000.
В същото време влизането на България и Румъния в Шенген и по суша стана първа точка в дневния ред на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи. Срещата, на която се събират министрите на вътрешните работи на всички страни от Европейския съюз, е в четвъртък в Брюксел. Очаква се решението за пълноправното членство на София и Букурещ да бъде обявено около обяд.
6-месечният граничен контрол между България и Румъния ще остане, но няма да засегне движението, обяви дипломатически източник от Брюксел пред БНР. Преди около седмица дипломатически източници споделиха, че това може да става на предварително определени места от властите в двете страни.
Заседанието на министрите на вътрешните работи на страните членки ще започне именно с темата за цялостното приемане на България и Румъния в Шенген. Само до преди месец и половина темата изобщо не беше и предвидена за заседанието на 12 декември.
В проекта на решението сега, одобрен единодушно от посланиците на страните от ЕС в края на ноември, е записано, че проверките ще отпаднат от 1 януари догодина.
С приемането на страната ни в Шенген на границата с Турция ще бъде разположена и съвместна група от 100 полицаи от България, Румъния, Унгария и Австрия, които ще участват в контрола там. Това се разбра преди дни на среща на вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Именно там стана ясно, че има пробив в позицията на Виена и че има шанс България и Румъния да влязат в Шенген и по суша още през януари.
Разполагането на съвместната група е едно от основните условия на Австрия, за да вдигне ветото си спрямо София и Букурещ. Това условие бе записано и в съвместна декларация от срещата в Брюксел.
Другото условие на Виена е да продължи поне още 6 месеца граничният контрол между Румъния и България. Макар и до този момент да не е ясно защо Австрия държи точно на този контрол, то се предполага, че се иска още една цедка срещу нелегални мигранти и рискови товари.
На границата с Румъния първите шест месеца ще продължим да осъществяваме граничен контрол на граничните пунктове, но няма да е на 100 процента, а по подобие на контрола, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили границите си към момента. Той ще се базира и на анализа на риска. „Ще бъдат проверявани само рисковите превозни средства и граждани, за да продължим да пазим границите и да сме добър партньори в противодействието на трансграничната престъпност“, обясни шефът на Гранична полиция Антон Златанов.
Предполага се, че на границата с Гърция ще е на практика свободно преминаването. Златанов каза, че специално на тази граница ще се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се противодейства на трафика на нелегални мигранти и на контрабандата на наркотици и други забранени стоки. Ден по-рано той подчерта, че макар да няма контрол на "браздата", Гранична полиция може да прави проверка в 30-километрова зона след границата.