Правителството саботира собствения си план за влизане в еврозоната. В понеделник България трябва да представи напредъка си за еврозоната, а бюджетът умишлено се бави. Това обявиха днес от "Да, България" на извънреден брифинг в парламента. Мартин Димитров призова за изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова по въпроса.
Вчера стана ясно, че правителството ще внесе проектобюджета за 2025 г. с една седмица по-късно от обещаното - трябваше да е днес, а се отлага за 21 февруари. За това решение на МС не бе съобщено от правителствената пресслужба в сряда. То обаче е видно при проверка в правната информационна система на МС.
"Причината внасянето на бюджета да бъде отложено със седмица е ангажимент на България да изготви структурно-фискален план, имаме необходимост от няколко дни", обясни в кулоарите на парламента министърът на финансите Теменужка Петкова. Този план трябвало да се предаде в ЕК и е за периода 2025-2028 г. Няма никакъв риск за еврозоната, коментира Петкова. Според нея се водят консултации с ЕК, така че да се изпратят този план и законът за бюджета заедно.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също реагира на обвиненията на ДБ за саботаж на влизането на страната ни в еврозоната. "Вървим строго по плана си за влизане в еврозоната. Стратегическата цел еврозона изисква много предварителна работа. Това не е както те си го мислят - отиват в някой мол и се разбират. Месеци наред нямаше бюджет, сега за няколко дена, за да се подготви нашата партньорска организация - Еврокомисията и страните членки на еврозоната, се изисква огромна работа", каза лидерът на ГЕРБ. И дори обвини ПП-ДБ, че те саботирали влизането ни в еврозоната
"Борисов като многострадална Геновева пак се жалва, че някой друг му е виновен. Той е като ученик, който обяснява, че е много трудно домашното и се мъчил цял следобед да си пише домашното, а всъщност е играл мач", коментира съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев.
ОТЛАГАНЕ
На 21 януари финансов министър Теменужка Петкова обяви, че България няма да подава искане на извънреден доклад от Еврокомисията и ЕЦБ за оценка на готовността на страната ни за членство в еврозоната, докато не покрием критерия за инфлация. Няколко дни по-късно тя обясни, че има проблем и с покриване на критерия за бюджетен дефицит, тъй като дефицитът на начислена основа за 2024 г. вероятно ще надхвърли 3%. Затова било много важно пред ЕК и ЕЦБ страната ни да представи редовен бюджет за 2025 г. с недостиг, който е в нормата, а също така и средносрочна фискална програма до 2028 г., в които да гарантира, че показателите за еврозоната са устойчиви.
Финансовият министър обяви, че ще бъде изслушана пред Еврогрупата на 17 февруари, и ако ги убедим, че покриваме критериите, в 14-дневен срок може да подадем искане за извънредни конвергентни доклади. При положение, че внасянето на проектобюджета за 2025 г. в правителството се отлага с една седмица, не е ясно какво ще представи Петкова пред Еврогрупата на 17 февруари.
Припомняме, че МФ все още не е публикувало данни за изпълнението на бюджета за януари, което трябваше стане още в първите дни на февруари. В последните седмици се породиха противоречиви коментира дали страната ни отчита дефицит или излишък през този първи месец на годината.