Медия без
политическа реклама

Бум в онлайн продажбите на книги

Очаквано поръчват се най-много класики като "Сто години самота" и "Любов по време на холера"

28 Март 2020
Онлайн продажбите на книги са скочили значително след затварянето на физическите книжарници, но само във Великобритания.
Илияна Кирилова
Онлайн продажбите на книги са скочили значително след затварянето на физическите книжарници, но само във Великобритания.

Всяко зло за добро - принудителното затваряне на хората вкъщи и ограничаването на свободното движение доведе, освен до по-чист въздух, и до нарастване на онлайн продажбите на книги. Основно се търсят класически четива и дебели романи, съобщава "Гардиън". Сред предпочитаните от британците книги за дългата изолация са романите на Маркес с тематични заглавия - "Сто години самота" и "Любов по време на холера", "Великият Гетсби" на Ф. С. Фицджералд, произведенията на Тони Морисън. Докато мерките на карантината в цяла Европа се затягат, британците купуват антиутопични четива като „1984“ на Оруел, „Прекрасният нов свят“ на Олдъс Хъксли и особено „Историята на прислужницата“ на Маргарет Атууд, популяризирана от едноименния тв сериал. Популярни са още "тухли" като "Властелинът на пръстените", "Война и мир" и "По следите на изгубеното време", с които малцина читатели се преборват в забързаното "нормално" ежедневие.

"Уотърстоунс" – най-голямата верига книжарници на Острова, съобщи, че онлайн продажбите ѝ са се повишили с 400% в сравнение с миналата седмица, когато физическите им магазини все още бяха отворени.

През тези седем дни с 35% повече са купувани книгите с твърди корици, 77% повече учебниците. Спаднало е търсенето на нехудожествена литература. Като цяло изследването на „Нилсен“ показва, че хората в Обединеното кралство се готвят за дълъг период на изолация.

От увеличеното свободно време се възползват и редица автори. Стивън Кинг например сподели в Туитър, че най-сетне е започнал „Одисей“ на Джеймс Джойс. "Разбирам я повече, отколкото очаквах", сподели Кралят на ужасите. На голяма популярност се радват и онлайн групите за четене, а в новосформираната „Винаги съм искал да прочета това“ членовете „се срещат“ всеки понеделник онлайн, за да обсъждат класически художествени произведения, допълва "Гардиън".

В България също книжарниците работят само виртуално, но нещата далеч не са толкова розови. По-рано тази седмица Асоциация "Българска книга" изпрати отворено писмо до министрите Боил Банов и Владислав Горанов, в което заявява, че заради изолацията книгоиздателският и книгоразпространителският бизнес са пред колапс. "Липсата на приходи възпрепятства не само издаването на нови книги, но и покриването на текущи към момента задължения към печатници, изплащането на авторски права, заплати и хонорари на сътрудници – се казва в писмото. – Поради спецификата на дейността издателствата имат малко постоянно наети кадри и не могат да се възползват от предвидената от правителството помощ за изплащане на заплати в размер на 60%. Издателствата работят основно със специалисти на свободна практика – преводачи, писатели, редактори, художници, дизайнери и др. Всички тези хора са самоосигуряващи се и разчитат на поръчки и съответно на хонорари за своя труд. А те от своя страна, идват от постъпленията от продажби.“

Затова книгоиздателите апелират държавата да им помогне по следния начин: Да бъде отпусната сумата за попълване на колекциите на обществените библиотеки в размер на 9 млн. лв., в съответствие с предвиденото в Стандарта за библиотечно-информационно обслужване, издаден от министъра на културата на основание Закона за обществените библиотеки... Считаме, че средствата за библиотеките не са извънреден разход за държавата, те са дължими и с години държавата не изпълнява своите ангажименти. От друга страна приходите от продажбите на книги на библиотеки биха „захранили“ – макар и минимално – веригата „книжари-издатели-автори-преводачи-художници“ и биха подпомогнали така уязвимото съсловие на творческите кадри. Подобни политики и мерки се предприемат в редица европейски държави."

Писмото съдържа и други искания за държавна подкрепа на книжния бранш, а в края му АБК предлага да подготови каталог със заглавия, подадени от техните членове, който да бъде предоставен онлайн на българските библиотеки.

През изминалата седмица затвори врати и Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", което допълнително усложнява книжните процеси у нас, съобщава "Площад Славейков" (информацията липсва в официалния сайт на библиотеката). Новината, че всички служители са пуснати в принудителен отпуск до 13 април, е потвърдила пред медията пиарката на институцията Мария Стефанова. 

По закон всяка книга, която се пуска на пазара, трябва да е снабдена със задължителен идентификационен код ISBN, който се издава именно от библиотеката. Работата с издателите ще продължи по електронен път, съобщават от НБ "Кирил и Методий", и издаването на нови книги ще може да продължи и по времето на извънредното положение. 

Последвайте ни и в google news бутон