Медия без
политическа реклама

Когато поет реши да пренапише историята

Ако беше филм, тук щеше да има идеална роля за Ален Делон

11 Апр. 2025

"Бреговете на Бохемия", Румен Денев

издателство "Аквариус"

Книга като матрьошка: отвън е шпионски роман, а отвътре, един в друг, са скрити сюжети за историята и личностите, които я променят; за тероризма, за София и България в първата половина на XX век; за освободителните борби след Освобождението и ВМРО, за омерзителните тенденции в морала и в онова, което що-годе е останало от "народната свяст".

В един град на бежанци, политикани, столичен хайлайф, философи, артисти и обикновени пияници, Петър Мержинов движи своите шпионски дела, като не пропуска случай да вземе най-хубавото от живота. Той е хитър като лисица, предрешва се и е навсякъде и никъде, никой не успява да го проследи, а опасността размахва оръжие край него и все не го улучва. Винаги на една крачка пред силите на злото, той знае всичко, дори часа на собствената си смърт. Обучава се в мистични сексуални практики, товари кюмюр, краде от крадците. В същото време следи политиката и дружи както с политическия елит, така и с най-изявените творци на своето време.

Атмосферата в столицата на моменти силно напомня като усещане за безкрайния празник на Хемингуей; Мержинов мисли, действа, пие и пише дописки, все едно току-що е излязъл от "И изгрява слънце", с подобна елегантна ведрина, плъзгане над нещата и широта на погледа, и със същите моменти на проглеждане за трагичния край на любовта, мира и живота.

Това, което прави "Бреговете на Бохемия" толкова остро актуален, а в същото време универсален и общочовешки роман, е философстването над темата за войната. "Хората живеят военен живот и нищо друго няма. Мир не е имало нито за миг. Когато армиите се изтощят, настъпва временно прекъсване на военните действия. Но това е относително прекъсване на войната на отделни места и по различно време, а животът е абсолютна война. Това е. Нашето с тебе място в тази война е разказът за нея. Животът е драма, защото е война."

За незатихващите военни действия за свобода и независимост, за политическо надмощие, световно влияние или парична печалба героите на Румен Денев разсъждават пламенно, ерудитски, високо над битовото. Някои се опитват да се изразят задълбочено, така че да стигнат до истината; да разберат и да бъдат разбрани. Други пък, многознайковци и бъбривци, спекулират с факти, дати и имена с такъв размах, че читателят се чуди какво целят и до къде ще стигнат.

Вътре в романа са вместени и други жанрови фрагменти – не само споменатите философски трактати, но и лирика (някои от най-любимите ни стихотворения на Румен Денев, които тук той приписва на един от своите герои). Особено важна е пиесата, която Мержинов написва с политическа и пропагандна цел. В нея той поставя въпроса какво би станало, ако Васил Левски не беше осъден на смърт и екзекутиран през 1873 година, а беше доживял Освобождението. Основанията за този казус са убедителни – "Присъдата на Левски беше прекомерна, тя беше политическо убийство."

Денев изследва психологията на тайния агент, на убиеца, на политика. Изводите, до които стига, са тежки. "Тази вътрешна война, Мержинов, не е между добрите и лошите. Тя е между лошите и другите лоши. Вътрешната война е между два центъра на злото. Има едно зло и още едно зло. Това е болестта на нашия народ и на нашето царство."

"Гражданската война е народна шизофрения (раздвоение на личността на цял народ на две враждуващи половини), това е идеологическа шизофрения, която дели хората на добри и лоши ("нашите" сме добри, а "другите" са лоши и врагове)."

Построена върху основата на добросъвестното историческо проучване, книгата съдържа песимистична философия, споделена през усмивка; безгранична фантазия, натрупана мъдрост и прилежащата й натрупана тъга.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

книги, Мария Донева