Спектакъл по експерименталната пиеса "Системна грршка 2052" (да, това е точното изписване на заглавието!), ще има премиера на 7 март в I Am Studio на ул. „Раковски“ 149. Неин автор е Богомил Шопов-Бого, създател на независим колектив за изкуство Imаge not found в Прага.
Идеята на пиесата се основава на реални събития от последните години – войните по света, липсващата свобода на печата, политическите трусове, нарушаването на човешките права и най-вече – апатията и омразата в обществото. Формата й преминава от моноспектакъл към активна комуникация със зрителя и го превръща от „публика“ в действащо лице, за да провокира у него реакции като контрапункт на ширещата се апатията и на „бързооборотната“ омраза в онлайн обществото.
Самата пиеса е силно повлияна от методите на бразилския театрален режисьор Аугусто Боал, който залага на идеята, че театърът не е само място за смях и сълзи, но и средство за изразяване на активна гражданска позиция и промяна на общественото мнение.
Постановката се ражда като своеобразен експеримент по време на OpenFest 2024, но с течение на времето се превръща в спектакъл с мисия. Целта на спектакъла "Системна грршка 2052" е да разкрие как от апатията и ненавистта в едно общество може да се създаде и нещо хубаво – своеобразно произведение на изкуството, което да промени нагласите в същото това общество.
Протагонистът – смахнатият учен Майзнай Кошастани, е изпратен по случайност да пътува във времето. В бъдещето той вижда какво ще се случи с нас като цивилизация и се завръща в настоящето, заедно с личния си асистент с изкуствен интелект ПИТКА, за да ни накара да променим нещо сега, та да не се озовем в ситуация на бъдеще без права и свободна воля. Той е смешен и използва това си качество, за да се сближи с аудиторията в залата. Когато е сериозен, лесно се ядосва, ако някой му каже нещо накриво. Обича да говори глупости и леко да псува, където това е възможно, но истински уважава хората и мисли, че те все пак имат шанс.
Представлението засяга въпроси, свързани с отстояването на свободата на словото, с механизмите, които движат поведението на онлайн обществото, с цифровите права на интернет потребителя (използваме ли ги правилно и познаваме ли ги изобщо), с възможността дремещата у всеки способност за творчество да доведе до начало на промяна…
„Превърнали сме се в същества, които ядат, с..ат и мразят себе си и околните. Това е единствената емоция, която ври в нас. В обществото ни крещи тоталната липса на мотивация, воля, емоции и интерес към стимулите от заобикалящата ни среда. Нека да променим това чрез театър“, призовава Богомил Шопов, който е човекът оркестър в своето шоу – и автор, и режисьор, и актьор.
Гост-музикант по време на премиерата ще бъде Красимир Кунчев-Крас от група „Млък!“, който ще демонстрира на живо как чрез музиката може да се влияе върху възприятията на публиката и да се предизвикат конкретни действия от нейна страна.
В бъдеще пиесата ще пътува в България и сред общностите ни в Чехия и други европейски държави, споделя Богомил Шопов, създател на независимия колектив за изкуство Imаge not found в Прага.
Богомил Шопов от 25 години се занимава с информационни технологии. Той твърди, че за да се промени нещо в съвременното общество, което е много зависимо от тези технологии, трябва различен подход. Затова основава колектива Image not Found, който има за цел да провокира хората да излязат от защитената си зона на комфорт и да направят нещо чрез изкуството, което „дебне“ вътре в тях. Учи актьорско майсторство при холивудския актьор Браян Каспе в Прага.