Един от ключовите въпроси, засягащи изборния процес в България - пълният контрол, който големите партии упражняват върху подбора на кадрите в изборната администрация, продължава да предизвиква противоречия и сред специалистите. В България би било полезно, ако има възможност, в секционните избирателни комисии да влизат хора, които не са предложение на нито една партия. Ние носим последиците от свръхпартизацията на изборния процес, от прекалено голямата власт, която имат партиите върху организацията на изборите, коментира в четвъртък пред БНР социологът Цветозар Томов, който е бивш член на Централната избирателна комисия.
Той е поредният анализатор, който откроява секционните комисии като ключов проблем за вота. По думите му членовете на секционните комисии в много случаи са зле подготвени. "Този труд не е много престижен, а заплащането не е много привлекателно. Трябва много сериозно да помислим, ако не искаме да възникват проблемни ситуации, за това как да се организира обработката на данните, на бюлетините и попълването и предаването на протоколите", каза той.
Опасенията за нови проблеми с обработката на протоколите от предстоящите идната седмица местни избори идват на фона на значително увеличените средства за тяхното провеждане. Парите, които са предвидени за вота са рекордни - над 70 милиона лева. Една от причините за колосалната сума е, че за да бъдат привлечени желаещи да работят в секционните комисии, бяха повишени техните възнаграждения. На първи тур председател на комисия ще получи 100 лв., зам.-председател и секретар - 90 лв., а редовите членове - по 80 лв. За участие в обученията ще се взимат допълнително по 10 лв. Пари отгоре - до 50 лв., са предвидени за онези, които представят секционните протоколи в общинските комисии. По още 15 лв. ще взимат и онези, които са участвали в получаването на бюлетините и другите изборните книжа и в подреждането на изборното помещение.
Въпреки това остават опасенията от липса на подготвени хора и от значително забавяне на обработката на книжата, особено в големите градове. За София, където отново предаването на протоколите и бюлетините ще е в зала "Армеец", отсега се прогнозира напрежение, както бе и при предишните местни избори.
„Гаранция за честността на изборния процес в България е това, че комисиите са формирани от различни политически сили. Ако те не се контролират взаимно, не виждам кой ще ги контролира“, коментира преди няколко дни Михаил Константинов - бивш член на Централната избирателна комисия и настоящ шеф на фирмата „Информационно обслужване“, която изчислява изборните резултати.
Цветозар Томов от своя страна препоръча да се създаде законова възможност в секционните комисии да участват и хора, които не са номинирани от партиите. А също така и да се въведе практиката членовете на комисиите да бъдат тествани, за да се види дали са подготвени за работата, която трябва да вършат. Томов напомни, че в момента обученията са задължителни, но няма санкции за онези, които не ги преминат.
Честа е и практиката членове на секционни комисии да не се явяват в изборния ден или да се отказват буквално в последния момент. Тогава те трябва да бъдат заместени от напълно неподготвени хора, но отново на партиен принцип.
Според Цветозар Томов изискването да се предадат изборните книжа и да се обработят изборните резултати веднага след приключването на изборния ден поставя членовете на комисиите в тежки условия, за които не са подготвени. Затова, препоръчва той, след края на гласуването урните трябва да се запечатат и да се поставят под охраната на полицията, а на следващия ден, след проверка на книжата да бъдат предадени по график в общинските комисии. „Ние се занимаваме с всякакви глупости - да променяме изборния закон в угода на този или онзи в навечерието на изборите, а да облекчим изборния процес не ни минава и през ум“, коментира социологът.