Че баровете за мъжки стриптийз не са библиотеки, беше ясно още от първите два филма; "Професия стриптийзьор 3" обаче е все пак дело на носителя на "Оскар" и "Златна палма", режисьора на "Трафик", "Ерин Брокович", "Бандата на Оушън", "Секс, лъжи и видео". На всички е ясно, че Стивън Содърбърг е далеч от най-добрите си състезателни години - въпреки че "пенсионирането" му от големия екран на около 50 трая кратко, той не повтори големите си успехи от миналите десетилетия. "Изгубих интерес към всичко, което намирисва на важно", каза режисьорът преди време. Това не би трябвало да е повод за притеснение: Содърбърг повече от всеки друг не робува на теми и жанрове и с еднаква готовност снима екшън, комедия, криминале или мюзикъл за мъже по прашки.
А каквото и да си говорим, първият "Професия стриптийзьор" (2012, с Чанинг Тейтъм и Матю Макконахи) беше чудесно развлечение, с лек социален коментар и горещи "мръсни танци", които накараха жените да си купят билети за 167 милиона долара. Очаквано филмът се сдоби с продължение, а впоследствие и с мюзикъл на лондонска сцена (Magic Mike Live). Третата част идва още осем години по-късно не защото имаме нужда от нея, а защото Содърбърг е решил да припечели някой долар.
42-годишният вече Чанинг Тейтъм не е забравил миналото си на еротичен танцьор и демонстрира завидно оформен торс и в третата част. От филми като "Ловец на лисици", "Омразната осморка" и "Аве, Цезаре" знаем, че той може да бъде и отличен актьор, но тук не е заради това, ами заради таланта си да танцува. Сценарият на Рийд Каролин му дава възможност само за един последен танц - по-точно за два: един tete-a-tete със Салма Хайек-Пино (която играе - познайте! - богаташка съпруга) в началото и една пълномащабна хореография в края.
В "Професия стриптийзьор 3" фокусът е върху любовната история между Тейтъм и Хайек - нещо като "Хубава жена", но с разменени джендър роли; диалозите са абсурдни, развитието на персонажите - отсъстващо, а сюжетът се тътри едва-едва към кулминационния спектакъл, поставен този път на сцената на лондонския Уест Енд. Дружинката на Майк се появява само за кратък разговор по Zoom и техните пълнокръвни образи от първите два филма са заменени с безсловесни, виртуозни танцьори, чиято работа е да извъртят по едно-две парчета на финала. №3 със сигурност има най-добрата танцова хореография в поредицата, но най-малко кино. Сякаш Содърбърг е наминал да режисира две-три ключови сцени, а останалото са нащракали набързо асистентите му (известно е, че той сам е оператор на филмите си, под псевдонима Питър Андрюс, и пак той ги монтира под името Мери Ан Бърнард). Объркващо е как създателят на някои от най-заредените с еротизъм съвременни филми като "Извън контрол" и "Секс, лъжи и видео", е успял да заснеме подобно страстоубийствено творение - или както писа Variety, ако "Дисни" бяха решили да правят филм за мъже стриптийзьори, нещо такова щеше да е. Въпреки заглавието в "Професия стриптийзьор 3" няма нищо провокативно, младежко или подривно. За история, която обективизира героите си, макар и по незлоблив начин, е наблегнато твърде много и на актуалното овластяване на жените.
Все пак има няколко забавни сцени, заложени предимно от второстепенни персонажи: иконома на Салма и (уж) безчувствена британска чиновничка. Заключителният "мокър" танц е впечатляващ, а момичетата сигурно ще си купят билет и за този филм - но нека са известени, че Тейтъм и компания не свалят нищо от кръста надолу.