Опровергавайки всички прогнози, популистът, който демонстрира симпатии към Русия, Калин Джорджеску спечели първия тур на президентските избори в Румъния. Този резултат подкрепя тенденцията страни-членки на ЕС да избират крайната десница на ръководни постове, пише румънският журналист Мариан Кириак за Balkan Insight.
62-годишният Джорджеску, който няма собствена партия, получи около 23% от гласовете при преброени над 99% от бюлетините. В неделя към полунощ независимият кандидат приветства резултатите от гласуването на първия тур и ги окачестви като победа за ''румънския народ''.
Другата голяма изненада е, че дясноцентристкият лидер на реформаторския "Съюз за спасяване на Румъния" Елена Ласкони остана на второ място, и то само с няколкостотин гласа пред премиера Марсел Чолаку, който ръководи Социалдемократическата партия. Джордже Симион, лидер на националистическия "Алианс за Съюза на румънците", е четвърти. Прогнозите на експертите преди анкетата бяха поставили Чолаку и Симион като фаворити.
Вторият тур на президентските избори ще се проведе на 8 декември, но преди това Румъния трябва да премине през парламентарни избори на 1 декември, като политическата сцена в страната е хвърлена в смут от неочаквания успех на Джорджеску.
Според румънската конституция президентът притежава значителни правомощия – включително надзор на външната и отбранителната политика и отговорност за назначаването на министър-председателя, пише Мариан Кириак.
Кандидатът от TikTok
Религиозният националист Калин Джорджеску провежда кампания, като поддържа нисък профил и главен фокус основно в социалната мрежа TikTok. Изявите му на място се ограничават само до избрани селски райони. За времето на предизборната кампания той не е отразен от нито една от големите телевизии в страната.
В предизборните си послания Джорджеску се застъпва за намаляване на чуждестранния внос на хранителни продукти, силна подкрепа за фермерите и стимулиране на производството на храна и енергия. Освен това той остро разкритикува Европейския съюз, като обвинява блока, че не представлява адекватно интересите на Румъния.
Нещо повече, Джорджеску поставя под въпрос военната помощ за съседна Украйна и призовава за прекратяване на войната. Любопитното е, че в интервю от 2020 г. той описва Владимир Путин като един от малкото истински лидери в света, заявявайки, че руският президент обича страната си, независимо от методите, които използва.
В клиповете си в TikTok имитира Путин
"Свободна Европа" съобщи, че Джорджеску има докторска степен по наука за почвите и през 90-те години заема различни длъжности в румънското Министерство на околната среда. Между 1999 г. и 2012 г. е представител на Румъния в националния комитет на Програмата на ООН за околната среда.
Късно в неделя, след като стана ясно, че води на първия тур на президентските избори, Джорджеску се видя принуден да говори пред дома си близо до Букурещ, тъй като няма предизборен щаб. Той поздрави румънците, че са го подкрепили, и добави: "Разпалвайки отново пламъка на надеждата, румънският народ избра да не бъде никога повече на колене, да не бъде повече нападан, да не бъде повече унижаван. Тази вечер румънският народ извика "мир" и беше много шумен".
Експертите се затрудняват да обяснят резултата от изборите. "Резултатът от гласуването стана възможен, защото в румънското общество има огромно търсене на политик като Джорджеску. Защо? Бих могъл да дам по-точен отговор, ако имаше качествени социологически данни какво искат румънците. За съжаление, ние нямаме такива данни“, каза политическият анализатор Клаудиу Туфис.
Журналистът Дан Тапалага пък вярва, че успехът на Джорджеску бележи промяна в начина, по който се осъществява политическата комуникация в Румъния. Според Тапалага това са "първите избори, при които социалните медии са по-влиятелни от телевизията. ''Видяхме как TikTok може да победи традиционните медии", добавя той.
Румънската диаспора също изиграва решаваща роля в първия тур на президентските избори. Над 800 000 румънци, живеещи в чужбина, са гласували за Джорджеску, което бележи рекордна активност.
Противоречия
Сайтът spotmedia.ro пише, че Джорджеску е бивш член на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АСР), чийто кандидат сега остана четвърти на изборите. Джорджеску се откроява с патриотичните си речи, понякога стигащи до крайности. Във всяка публична изява той подчертава ролята на църквата и семейството. През 2010, 2011, 2012, 2016 и 2020 г. е номиниран от АСР (която поздрави Русия за анексирането на Крим) за поста министър-председател.
През 2022 г. Джорджеску влиза в скандал, след като защитава военнопрестъпниците Корнелиу Зеля Кодряну, крайнодесен политик, основал "Желязната гвардия" през 1927 г. - антисемитско движение, просъществувало до Втората световна война, и Йон Антонеску, наричан "румънския Хитлер", и ги смята за "герои". Освен това, когато говори за Николае Йорга, убит от националистите от "Желязната гвардия", той каза, че "случаят е мистифициран". Тогава прокуратурата образува наказателно дело, но разследването не стига до никъде. След този скандал АСР оттегля номинацията му за поста министър-председател.
Месец преди изборите в Румъния Джорджеску започва мащабна кампания в TikTok. Непознати за обикновените румънци потребители, които обаче имат стотици хиляди или дори над 1 милион последователи, започват пряко или косвено да рекламират Калин Джорджеску. Обикновени момичета, които използват платформата, за да записват клипове с танци, започват да представят профила на президентския кандидат. Хората са насърчавани да гласуват за Джорджеску в коментари на клипове, които няма нищо общо с президентските избори. Едва на 21 ноември румънската ЦИК забранява всичките му клипове в социалните мрежи, тъй като нарушават изборното законодателство за отчетност на вложените финансови средства. Оказва се обаче твърде късно, а мярката му дава възможност да се представи в мрежата като жертва.