Като говорим за "алергия към домашен прах", всъщност имаме предвид алергията към акарите в домашния прах, която засяга приблизително 65–130 милиона души по света. Микрокърлежите (акарите) са много малки вредители, подобни на насекоми, които се хранят с мъртви клетки на човешката кожа и виреят в топли и влажни условия.
Праховите акари са твърде малки, за да ги видим. Те не са паразити, които хапят, жилят или ровят в телата ни. Всъщност хората, които са алергични към акари, реагират при вдишване на протеините, които се отделят като отпадъчни продукти от микрокърлежите. Те най-често живеят в спалното бельо, матраците, мека мебел, килими или завеси. Един матрак може да съдържа около 2 милиона микрокърлежи. Средно на ден един човек може да отдели 1,5 грама мъртви кожни клетки, които могат да изхранят до 1 милион акари наведнъж, коментира д-р Шасине Вели, алерголог и токсиколог в Клиника по спешна токсикология на ВМА в полезен материал на "Фейсбук" страницата на академията.
Алергиите към микрокърлежи са т. нар. целогодишни алергии. Въпреки това, има периоди от годината, през които са по-силно изявени. Засилване на симптомите се наблюдава в края на лятото и началото на есента. Тогава по-рядко отваряме прозорците, включваме отоплителните системи и подържаме по-висока стайна температура. В същото време стайната влажност се покачва.
Продължителното излагане на прахови акари може да предизвика от леки до тежки алергични симптоми и да бъде отговорно за поява на астматични пристъпи. Най-честите усложнения при деца с алергичен ринит са: възпаления на ушите, с различна по степен загуба на слуха, хроничен синуит, аденоидити (уголемени сливици); черепно-лицеви аномалии, сънна апнея, пояснява специалистът.
Симптомите на алергичния ринит от микрокърлежи понякога се проявяват съвсем неочаквано и включват:
- пристъпи на серийно кихане;
- бистра секреция от носа; понякога с изразено запушване на носа;
- сърбеж на носа и/или на небцето; обилно задно носно стичане;
- много често сълзене, зачервяване, сърбеж на очите.
Ако не бъде лекуван, алергичният ринит при 40% от хората може да се задълбочи и да прогресира в алергична астма. Подсказващи симптоми са:
- затруднения при вдишване и особено при издишване;
- кашлица;
- свиркащо дишане.
Много изненадващо е понякога откриването на кръстосани алергии, при които пациентите, алергични към домашния прах, могат да проявяват подобни симптоми и при прием на определени храни, като охлюви, скариди и омари, поради това, че имунната система на свръхчувствителните хора реагира не само към микрокърлежите, но също и към субстанции, намиращи се в тези храни.
Превенцията е ключова за избягване на алергии, включително и към акари. Може да е предизвикателство да ги предотвратите напълно, но можете да предприемете следните стъпки, за да контролирате популацията от прахови акари във вашето домакинство:
Избягвайте килимите в дома си, доколкото е възможно;
Почистете с прахосмукачка дълбоко всички килими;
Поддържайте влажността в дома си под 50%, за да предотвратите условията, в които идеално виреят акарите;
Перете цялото спално бельо всяка седмица на 60 градуса;
Използвайте калъфки за матраци и възглавници с цип, за да предотвратите навлизането на акари в спалното бельо;
Важно е да се отбележи, че пестицидите не премахват праховите акари.
Прегледът при алерголог е от изключително значение за поставянето на диагноза и изисква:
- обстоен медицински преглед;
- извършване на кожни тестове;
- определяне на лабораторни показатели.
След поставяне на диагнозата, на пациентите се назначава лечение със симптоматични средства, прилагани локално (носни и очни капки) или по системен път (таблетки, капсули) и се провежда десенсибилизация. Целта на десенсибилизацията е имунната система да развие търпимост към алергените, които предизвикват реакция на свръхчувствителност. Десенсибилизацията може да бъде провеждана по два начина: инжекционен и сублингвален път (под езика) и се контролира от наблюдаващ алерголог, пояснява още д-р Вели.