Медия без
политическа реклама

Ретинол за вечно млада кожа? TikTok преувеличава

21 Дек. 2024
Pixabay

Напоследък всякакви инфлуенсъри се кълнат в TikTok, че ретинолът (витамин А) гарантира вечно млада кожа. Козметиката с тази активна съставка не е популярна от вчера, но днес повече от всякога лесно се създават фалшиви митове в социалните мрежи. "Гардиън" се допитва до специалисти дерматолози, за да провери къде е истината по отношение на това популярно средство за разкрасяване. Следващите факти са извлечени след анализ на съществуващите изследвания за ефективността на различните продукти с витамин А.

Всъщност става дума за няколко вида съставки, като наред с ретанола са популярни и ретиноидите. Каква е разликата между тях? Витамин А е ключов за клетъчното делене, имунната система и зрението. Терминът „ретиноид“ е общо наименование за всички химични съединения, които са естествени или синтетични производни на витамин А, казва д-р Дешан Себаратнам, дерматолог и доцент в Университета на Нов Южен Уелс. „Тази група съединения регулира клетъчната пролиферация [растеж и делене] и производството на колаген“, обяснява той.

Ретинолът и ретиналдехидът са конкретни ретиноиди, които се продават без рецепта, обяснява Себаратнам, докато ретиноевата киселина (третиноин) и синтетичните ретиноиди (като трифаротен и адапален) изискват лекарско предписание в някои държави като Австралия например, защото са много по-силни от прекурсорите, които се продават без рецепта.

Но дали някой от тях наистина действа за подобряване на състоянието на кожата, за да изглежда по-младежка? Преглед в научните бази данни показва девет изследвания на ефективността на продуктите, продавани без рецепта. Четири от изследванията, разгледани от дерматолозите, не откриват статистически значима разлика между използването на лечение с ретинол и базова формула без активна съставка. Останалите изследвания, които твърдят, че доказват лек ефект на ретинола за изглаждане на фините линии и бръчки, са с лошо проведена методология, което е повлияло на събирането и анализа на данните.

Осем от деветте проучвания са спонсорирани от производителите на тестваните продукти, което буди съмнения относно обективността на резултатите. „Няма силни или надеждни доказателства, публикувани до момента, че производните на витамин А, които потребителите купуват в продуктите за грижа за кожата без рецепта, имат способността да подобряват вида на застаряващата кожа“, казват дерматолозите пред "Гардиън".

Има обаче изследвания, които показват, че третиноинът или ретиноевата киселина (едно и също вещество с различни имена) наистина заличават фините бръчки и намаляват пигментацията и грапавостта на кожата. По-високите концентрации на третиноин показват по-силни резултати, но са свързани с по-голям риск от дразнене на кожата. Авторите също така отбелязват липсата на мащабни, стандартизирани проучвания, провеждани в дългосрочен план. Необходими са повече изследвания, за да се разбере кои формулировки и концентрации действат най-добре.

„Ретиноевата киселина е единственият крем, който наистина подобрява вида на застаряващата кожа. Нищо друго не е доказано толкова ефективно – нито витамин С, нито киселини, нито ниацинамид“, казват дерматолозите. Такива продукти обикновено се предлагат само с рецепта, защото трябва да бъдат консултирани от медицински специалист.

Какво трябва да имаме предвид, ако започнем да използваме ретиноева киселина? Всички ретиноиди предизвикват известна степен на дразнене на кожата, когато се използват за първи път. Сухота, лющене, сърбеж и зачервяване са често срещани реакции. Затова е добре да се подхожда внимателно и употребата на такъв продукт да се въвежда постепенно.

Когато използваме ретиноиди, слънцезащитата е още по-важна, тъй като горният слой на кожата става много по-чувствителен към слънчево изгаряне. Освен това бременните жени не бива да използват такива продукти, тъй като прекомерният прием на витамин А може да представлява риск за въздействие върху плода.

Дерматолозите напомнят и че здравата и добре изглеждаща кожа не е въпрос на скъпа и разнообразна козметика, колкото и тези продукти вече да се ползват даже от малки деца. Вместо това е важно да избягваме силното слънце, да използваме слънцезащитен крем с фактор SPF 50, да спим достатъчно, да управляваме стреса, да се грижим за общото си здраве и, разбира се, да не пушим.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот