Медия без
политическа реклама

Между 750 и 800 избирателни секции ще бъдат открити в чужбина

Очаква се отново най-много да бъдат отворени във Великобритания и Турция

07 Окт. 2021
Илияна Кирилова

Тече подготовката за изборите 2 в 1 в страната и в чужбина. Между 750 и 800 избирателни секции ще бъдат открити зад граница, прогнозира говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов. Това съвпада с бройката им на последните парламентари избори на 11 юли т.г. Най-много ще бъдат открити във Великобритания и Турция. В Германия ще бъдат отворени само 40 секции заради разрешителния режим, въведен от немските власти.

Късно вечерта на 18 юни Централната избирателна комисия (ЦИК) одобри списък със страните и местата, в които ще се гласува на парламентарните избори на 11 юли. Българите зад граница ще могат да пуснат бюлетина в 791 избирателни секции в 68 държави по света.

До момента са подадени 11 187 заявления за гласуване от български граждани по света. От Турция са 4273, от Великобритания – 1341, от Германия – 1276. Близо 1000 са постъпили от Испания и малко под 700 от САЩ. Това са страните, в които се намират най-активните на избори български общности. Срокът за подаване на заявки изтича на 19 октомври. Темпът на получаване на такива заявки започна да пада през последните месеци, откакто 45-тото Народно събрание улесни откриването на секции в чужбина. Там, където ще има със сигурност секции, хората не са така активни в подаването, посочи Томов.

Обещанията, с които „Има такъв народ” започна реформата на изборния процес, до голяма степен останаха неосъществени.

Значителна част от работата на ЦИК е посветена на организирането на машинното гласуване, което замести хартиените бюлетини като основен метод за подаване на гласа на избирателя. Росица Матева – другият говорител на ЦИК, напомни, че комисарите са обявили нова обществена поръчка за допълнителни машини, така че в повече секции да се поставят по 2 устройства.

Нови машини за предстоящите избори на 14 ноември най-вероятно ще бъдат закупени. Централната избирателна комисия (ЦИК) реши на днешното си заседание да обяви наново обществената поръчка за придобиване на допълнителни устройства.

ЦИК все още няма възможността да възложи на свои специалисти да модифицират софтуера на машините за различните видове избори. Затова на 14 ноември тази работа ще бъде извършена от „Сиела Норма”, с която комисията сключи договор. Предаването на необходимото знание за работа със софтуера и неговото изменяне трябваше да се направи до края на септември т.г. от производителя на устройствата – „Смартматик”. От чуждата фирма обаче са заявили, че не могат да се справят в такъв срок. Според Матева обаче това трябва да се случи до края на годината.

Централната избирателна комисия (ЦИК) отново ще работи с частната фирма „Сиела Норма” за машинното гласуване.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата