Производителите на автомобили в ЕС трябва значително да увеличат дела на електрическите превозни средства до 2025 г., за да отговорят на новите разпоредби за намаляване на емисиите на CO2. Това е изводът от доклад на Международния съвет за чист транспорт (ICCT), според който автомобилните компании трябва да увеличат дела на електрическите превозни средства от 16% на 28%.
Volkswagen и Ford са изложени на най-голям риск, тъй като трябва да намалят вредните емисии с 21%, но и марки, като Hyundai, Mercedes-Benz и Toyota, също са изправени пред тежки предизвикателства. Същевременно някои фирми - BMW, Kia и Stellantis, обаче вече са по-близо до целите, като ще трябва да намалят емисиите с 9-11%.
За да целта, производителите може да увеличат дяла на електрическите превозни средства и хибридите в своите модели. Алтернативните варианти включват покупка на кредити от автомобилни компании с нулеви вредни емисии, тоест такива, които произвеждат само електромобили - като Tesla, например.
ICCT отбелязва, че производителите на автомобили вече са направили значителни крачки за намаляване на емисиите и може да постигнат нови цели, използвайки съществуващите технологии и маркетингови стратегии.
В същото време европейският пазар на електромобили даде леки признаци на раздвижване в положителна посока, след като определено бе зациклил в края на миналата година. Това се дължеше основно на решението на власите в Германия, където се продават най-много електромобили, да спрат субсидиите за покупка на „чисти“ превозни средства.
Като цяло ръстът на европейския пазар на електромобили е 7% за първите 9 месеца на годината. Това се дължи основно на продажбите във Великобритания, където увеличението е цели 24%. Добре се представят още Италия, Дания и Испания. Във Франция също се отчита ръст през септември, макар и само 4,2%, но там властите обявиха предстоящо намаляване на субсидиите за електрически превозни средства. А това неминуемо ще се отрази положително на продажбите още през следващите месеци.
Прогнозите сочат, че продажбите на EV през 2025 г. в Европа ще достигнат 3,78 млн. единици, като това е между 24 и 19% по-малко от предишните оценки. За целта обаче ще бъде необходимо и сътрудничество от всички участващи в процеса страни - производители, власти, които да стимулират търсенето и да осигурят нужната инфраструктура, но и потребители, които да бъдат убедени, че електромобилите са бъдещето.