Технологията за двупосочно зареждане в електрически автомобили обещава да революционизира европейската енергийна система, позволявайки икономии за милиарди долари и по-голяма възобновяема ефективност. Въпреки това, липсата на инфраструктура и регулации вече донесоха значителна загуба на този потенциал.
Електромобилите не само революционизират устойчивата мобилност, но могат да играят и ключова роля в енергийния преход на Европа. Това твърди скорошен доклад от Transport & Environment (T&E), в който се изтъква, че двупосочната технология за зареждане (V2G) - т.е. с обратно връщане на електричество от превозно средство към мрежата, може да спести до 22 мбрд. евро годишно от енергийни разходи за Европейския съюз. И не само това - V2G има и потенциала да натрупа спестявания до 100 трилиона евро през следващото десетилетие.
Този огромен потенциал обаче остава недостатъчно използван поради липсата на подходяща инфраструктура и регулации в голяма част от континента. В момента, например, автомобилните производители използват различни подходи за интегриране на двупосочно зареждане, а това предотвратява широкото му използване.
Какво е двупосочно зареждане и защо има значение?
То позволява на електрическите автомобили не само да консумират енергия от мрежата, но и да връщат част от нея. Това ги превръща в „батерии на колела“, които съхраняват електричество по време на по-слабо търсене или когато производството от възобновяеми източници е в изобилие (например в слънчеви или ветровити дни - съответно за соларни и вятърни инсталации).
След това тази енергия може да бъде освободена по време на пиково търсене, намалявайки натиска върху електрическата мрежа и оптимизирайки използването на възобновяема енергия.
Докладът подчертава, че тази технология може да позволи интегрирането на до 40% повече соларен фотоволтаичен капацитет в европейските енергийни системи, в допълнение към намаляването с до 92% на необходимостта от големи паркове със стационарни батерии за съхранение.
По същия начин електромобилите биха могли да покрият 9% от годишното енергийно търсене на Европейския съюз, позиционирайки се като четвърти по големина доставчик на електроенергия на континента.
Спестявания за всички - и за потребители, и за енергийни системи
Икономическите ползи от двупосочното зареждане са значителни. Според проучването европейските притежатели на електромобили биха могли да спестят до 52% от сметките си за електричество, изчислявани на приблизително 780 евро на шофьор годишно. За енергийните компании технологията V2G е ключов инструмент за по-добро управление на предлагането и търсенето, избягвайки скъпи проекти за съхранение на енергия.
Проекти като V2G AC от Endesa X и Nissan или CIRVE в Испания вече показаха, че тази технология е жизнеспособна. Дори при пилотни тестове, извършени в Австралия, собствениците на електрически превозни средства са успели не само да намалят разходите, но и да генерират приходи чрез връщане на електричество в мрежата.
Европа все още изчаква и затова изостава
Въпреки предимствата, Европа далеч не е осъзнала потенциала на V2G технологията. Инфраструктурата е ограничена, като двупосочните зарядни устройства все още са малко и скъпи.
Освен това в ЕС няма унифицирана регулация, която да гарантира оперативна съвместимост между различните марки превозни средства и зарядни устройства, което усложнява масовото навлизане.
Експертът Фабиан Сперка от T&E е категоричен, че липсата на уеднаквени технически стандарти е една от основните пречки:
"Производителите в момента използват различни подходи за интегриране на двупосочно зареждане, което предотвратява широкото му използване", обяснява той.
Освен това бюрократичните процеси, свързани с добавянето на енергия към мрежата, остават бавни и сложни в много страни, което прави достъпа до тази технология още по-труден за потребителите.
А и много държави в Европа все още изостават сериозно в инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства, като имат средно по по-малко от три точки за зареждане на 1000 превозни средства. Недостатък, който излага на риск развитието на нови енергийни източници и пречи на гъвкавостта на енергийната система.