Медия без
политическа реклама

Европа попада в още един китайски автомобилен капан

Plug-in хибридите се превръщат в следващия проблем за утвърдените производители

26 Авг. 2024
Plug-in хибридите (или PHEV) са отново актуални заради недостатъчното търсене на електромобили, но тук Китай вече има предимство.
Plug-in хибридите (или PHEV) са отново актуални заради недостатъчното търсене на електромобили, но тук Китай вече има предимство.

ЕС наложи временни високи мита върху вноса китайските електромобили и предстои да се разбере как това ще се отрази на практика върху ситуацията на пазара. Но междувременно Европа попадна в друг голям капан, заложен от Китай, защото европейските марки бяха принудени да заложат на plug-in хибриди (PHEV), за да се справят по-лесно с електрификацията на индустрията. Обаче тази технология създава повече проблеми за производителите, отколкото за клиентите.

Изминаха малко повече от 10 години от началото на процеса по преминаване към електромобили. Утвърдените марки заложиха на стратегия, при която първата стъпка трябваше да бъдат хибридите, втората - plug-in хибридите, и третата - изцяло електическите коли. Китай обаче започна да настъпва сериозно в сегмента и европейските марки прескочиха второто стъпало.

Така в един момент азиатците тласнаха потребителите в един напълно нов свят - този на електромобилите, който в един момент се срина. Липсата на интерес към тези коли принуди фирмите да се върнат назад в развитието и да се доверят на PHEV. Само че някои бяха сериозно закъснели и им се наложи да наваксват пропуснатото с бързи темпове.

Производители, като например Mercedes-Benz, залагат на двойна стратегия, като поддържат plug-in хибриди, използващи и бензин, и дизел. В допълнение към това капацитетът на батериите на техните коли беше увеличен сериозно и сега PHEV-моделите могат да изминават до 150 км само на електричество.

И точно това се оказа новият капан, в който попадна Европа.

 

Китай вече постигна първата от големите си цели,

наводнявайки Стария континент с електрически превозни средства, като това доведе и до налагане на митата. Последващият удар на азиатците идва точно с plug-in хибридите, които се оказаха много по-ефективни от тези на европейските компании.

BYD - един от най-големите производители в света, вече обяви, че неговите PHEV могат да изминат над 2000 км с пълен резервоар гориво и напълно заредени батерии, а някои от моделите му изминават до 300 км в изцяло електрически режим. А това е два пъти повече, отколко могат да направят европейските марки.

Горе-долу толкова - около 300 км, ще изминава Renault 5 с изцяло заредени батерии. Това обаче е чисто електрически автомобил и този пробег се отнася за началната му версия с по-малка батерия.

В същото време европейските марки се опитват да отговарят на предизвикателството на Китай и поставят по-големи батерии или използват по-сложни и скъпи химикали. В първия вариант това означава поне 300 кг отгоре върху теглото, а във втория -

сериозно увеличение на цената.

Засега формулата за компенсиране на допълнителните разходи за по-мощни батерии е да се оборудват вградени зарядни устройства, които поддържат високи скорости на зареждане, така че да могат да презареждат енергия за рекордно време. Най-новият VW Tiguan е ярък пример за това голямо подобрение, но е въпрос на време на европейските производители да им се наложи да се борят за значително подобряване на автономността на PHEV. Същевременно китайските марки също се развиват.

А търговският спор между Китай и Европа, основна част от който са митата, придобива още едно измерение. Азиатците успяха да постигнат малък успех, като се разбраха с властите в ЕС да намалят тарифите за някои от техните  фирми. През октомври ЕС ще бъде решено дали митата ще останат окончателно, като Европа е разделена на два лагера по въпроса.

Германия, например, е категорично против тарифите, тъй като много от немските автомобили се произвеждат в Китай и се продават в Европа, т.е. също трябва да се облагат с мита.

Властите в Пекин на свой ред започват собствено разследване срещу продукти, внасяни от Европейския съюз, сред които са свинско месо, бренди, сирене мляко и сметана. Министерството на търговията на Китай също така провежда срещи с автопроизводители и индустриални асоциации, за да се обсъди възможно увеличение на тарифите за внос на бензинови превозни средства с големи двигатели - с работен обем над 2.5 литра. Което ще засегне именно германските производители на премиум и спортни автомобили - Audi, Porsche, Mercedes-Benz и BMW. А точно се радват на най-големия си външен пазар именно в Китай, като стойността на износа на този тип превозни средства само за 2023 г. възлиза на 1,070 мрлд. евро.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

електромобили

Още по темата