Медия без
политическа реклама

Вълнуваща разходка из вътрешните стаи на Китай през XV век

Записки на една лекарка от време и място, когато функцията на жената е чисто декоративна

Днес, 11:13

"Женският кръг на лейди Тан", Лиза Сий

превод Ирина Димитрова, издателство "Изток-Запад"

С най-новия том от серията "Красноглед" издателство "Изток – Запад" продължава традицията да ни представя ярки и живописни романи. "Женският кръг на лейди Тан" е свързан с живота в Китай, като вниманието на авторката е насочено към жените и тяхното място в обществото – едновременно незавидно и привилегировано.

Романът възкресява традициите и културата на Китай от 15 век. Ярките, силни женски образи са създадени на основата на реално съществували личности. Всъщност поводът за написването на романа е една книга с медицински рецепти: "Разнообразни записки на жена лекар" от Тан Юънсиен, която Лиза Сий открива в собствената си домашна библиотека. Проучването за биографията на доктор Юънсиен се оказва увлекателно и безкрайно като плаване в океан от любопитни и шокиращи факти; опознаване на бита, културата, модата, архитектурата, социалните порядки…

"Как се разполага един живот във времето? Известен куплет гласи: Небето добавя време и хората остаряват; пролет изпълва света и благословия изпълва вратата."

Самото словосъчетание "жена лекар" е близко до оксиморон. В онези времена жените от висшата класа, към която принадлежи семейството на Юънсиен, нямат право да практикуват професии. Смисъл и съдържание на живота им е да радват съпруга си, да се подчиняват на свекърва си, а най-висшата и единствена цел – да родят син. Тази ограниченост в обществото и декоративната функция на жената се изразяват чисто физически в традицията на "златните лилии" или "лотосовите крака". За да има шанс да се омъжи успешно, ходилата на една дама не трябва да надхвърлят дължина 10 сантиметра, а идеалът е 7,5 сантиметра. Тези миниатюрни размери се постигат, като още от съвсем ранна възраст стъпалата на момиченцата се стягат, така че костите да се строшат, а сводът да се превие и пръстите и петата да се допрат. Така разхубавената жена почти не може да ходи, а смъртността от възпаление и гангрена е ужасяващо висока. Осакатените крайници се прикриват с изящни бродирани обувчици и тази прелест е най-ценният дар за младоженеца, доказателство колко жертвоготовна и издръжлива на болка е съпругата му. Така или иначе, знатните жени почти не излизат от пределите на дома си.

"Хармонията в домакинството трябва да бъде поддържана, но всеки знае колко е трудно… В края на краищата писменият знак за беда се състои от знака за покрив със знаците за две жени под него, докато знакът за една жена под покрива означава мир… Прасе под покрив означава затвор. Няма писмен знак за мъж под покрив. Дали животно или жена, ние сме собственост на мъжа."

Тези и други потресаващи традиции са доказателство, че жената и животното са собственост на мъжа. Въпреки това, Юънсиен става лекарка, благодарение на напредничавите възгледи и свободомислието на баба й и дядо й, които я отглеждат, образоват и обучават.

Житейският път на Юънсиен е изпълнен с перипетии, драматизъм, щастливи и трагични събития. Тя опознава много жени от различни социални прослойки, а най-големият дар в живота й е приятелството с акушерката Мейлин, с която си помагат и запазват връзката си през десетилетията, независимо от всички трудности, с които се налага да се преборят.

Романът "Женският кръг на лейди Тан" е изпълнен с впечатляващи и неразбираеми от днешна гледна точка обичаи и разбирания, житейски истини, мигове на съвършена красота, успехи и нещастни обрати в един смислен и вдъхновен живот.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата