Високият холестерол може да причини сърдечни проблеми и инсулт, но нивото му може да се повиши без никакви симптоми. Ето защо, ако сте на възраст над 40 години, трябва да проверявате холестерола си на всеки пет години. Това е достатъчно проста концепция, но подобно на алкохола и други неща, които могат бавно и невидимо да вредят на тялото ни, холестеролът може да ни се стори малко абстрактен проблем, витаещ на заден план и не толкова спешен, колкото всичко на преден план в забързания живот.
Не помага и фактът, че в интернет се разпространяват митове, като например, че яйцата са нездравословни, защото съдържат холестерол. Или когато някои маргинални учени и привърженици на нисковъглехидратните и високомазнинните диети драматично омаловажават значението на холестерола за сърдечните заболявания, твърдейки, че захарта е по-голям риск за здравето ни, въпреки всички доказателства за обратното. За нас, неспециалистите, не е от полза и фактът, че има толкова много различни начини за представяне - и съответно за тълкуване - на нивата на холестерола.
„Отнасяйте се много сериозно към превенцията, защото ако холестеролът ви е висок, ако това се случва в продължение на десетилетия, той се натрупва в артериите ви,“ казва Мануел Майр, кардиолог и професор в Импириъл колидж в Лондон. Важно е, според него, да се действа навреме, за да се избегне покачване на нивата.
"Представете си кръвоносната система като пералня. Ако имате много твърда вода, има голям риск пералната ви машина да се запуши", казва Майр. Когато става въпрос за високи нива на лошия холестерол, запушванията могат да причинят сърдечносъдови заболявания и могат да доведат до инфаркти и инсулти. „Излагането на въздействието на холестерола през целия живот е това, което уврежда съдовете с течение на времето“, обяснява специалистът. И така, каква е истината за холестерола? И как да поддържаме здравословни нива?
Какво е холестерол?
Холестеролът, казва Емили Макграт, старша сърдечна медицинска сестра в Британската фондация за сърдечни заболявания (BHF), „е мастно вещество, което се намира естествено в кръвообращението“. Нуждаем се от определено количество, казва Трейси Паркър, старши диетолог в същата организация, "за производството на хормони - като естроген и тестостерон. Клетките ни се нуждаят от холестерол, за да станат твърди, стегнати и плътни. Но когато тези нива се повишат, това е проблем." Телата ни произвеждат холестерол, но нивата му се влияят и от начина на живот и генетиката.
В кръвта има два вида холестерол. Липопротеините с ниска плътност (LDL) са известни като „лош холестерол“, тъй като твърде голямото им количество може да доведе до натрупване на плака в артериите и да увеличи риска от инфаркт или инсулт. Липопротеините с висока плътност (HDL) са добрите. „HDL помага на черния дроб да метаболизира и реабсорбира LDL в кръвта“, казва Макграт, което означава, че HDL помага да се поддържат нивата на LDL в равновесие.
„Това, което е доказано в многобройни проучвания, е, че ако намалите лошия холестерол“, казва Майр, „намалявате сърдечносъдовите инциденти.“
Кога трябва да го проверяваме?
NHS препоръчва проверки на всеки пет години за хората на възраст 40-74 години, а за хората над 75 години - ежегодни прегледи, казва Макграт. „Но ако има опасения относно фамилна анамнеза за сърдечно заболяване или ако страдате от болки в гърдите от типа на ангина, всеки има право да поиска проверка от личния си лекар,“ обясняват специалистите.
Какво показват тестовете?
Понякога след първоначалното изследване на холестерола може да ви бъде дадено едно число за общия LDL и HDL холестерол в кръвта. В идеалния случай резултатите трябва да показват пълен липиден профил, казва Макграт, „защото той дава пълната разбивка на HDL и LDL и триглицеридите, които са друг вид мазнини, които откриваме в кръвта.“ Всички тези подробности заедно помагат да се създаде по-ясна картина.
Здравословните нива на HDL трябва да са над 1mmol/L за мъжете или 1,2mmol/L за жените. „Не мисля, че някога съм чувал някой да казва, че има твърде високи нива на HDL“, казва Макграт. Нивата на LDL се считат за здравословни, ако са под 3 mmol/L. Трябва да получите и число на съотношението на холестерола, което сравнява колко добър (HDL) холестерол имате в рамките на нивата на общия холестерол. Това е общият холестерол, разделен на нивата на HDL, и се счита за здравословен, ако е под 6 - колкото по-нисък, толкова по-добре.
Какво представляват триглицеридите?
Този друг вид мазнини в кръвта е важен, защото, казва Макграт, „някои хора могат да имат добри нива на холестерол, но високи нива на триглицериди, и това все още ги излага на риск.“ Триглицеридите по същество са "неизползвани калории, форма на складирана енергия. Подобно на LDL, все още се нуждаете от част от тях - ако ги използвате за енергия, те ще бъдат изведени от кръвта ви - просто не искате прекалено много от тях". Достатъчно е 2,3 mmol/L или по-малко, освен ако не сте помолени да гладувате преди кръвния тест, в който случай здравословната граница е 1,7 mmol/L.
Каква е ролята на генетиката?
Въпреки че здравословното хранене и активният начин на живот са от съществено значение за цялостното здраве, при много от нас, казва Майр, „нивата на липидите са генетични и ако имате много висок холестерол и за съжаление сте го наследили от родителите си, се нуждаете от лекарства, защото не можете да достигнете целевото ниво само с промени в диетата“.
Най-често срещаното генетично липидно разстройство, казва Макграт, е фамилната хиперхолестеролемия, която засяга около един на 250 души: „Ако баща ви или брат ви са били под 55 години, когато са получили инфаркт, или майка ви или сестра ви са били под 65 години, това е индикация“, че може да имате това заболяване - и си струва да си направите изследване на холестерола. „Някои хора, за съжаление, може да са първият човек с такъв проблем в своето семейство. Така че те нямат никаква семейна история и откриват това случайно или ако, за съжаление, получат сърдечен удар“, обяснява тя.
Какво още влияе на риска от сърдечни заболявания?
Нивото на холестерола обикновено се определя като част от „ключова оценка на риска“, която отчита редица фактори. "Възраст, тегло, семейна история, тютюнопушене, прием на алкохол, дали имате високо кръвно налягане, етническа принадлежност и пол. Мъжете например са изложени на малко по-висок риск от високо кръвно налягане", казва Макграт. „Ако ключовата оценка на риска е над 10%, ще ви бъде предложен статин“. Статините потискат ензим, от който черният дроб се нуждае, за да произвежда холестерол, което намалява количеството на LDL холестерола в кръвта. Те също така намаляват риска от откъсване на плаки от стените на артериите и причиняване на запушване.
Може ли да заменим статините с други мерки?
Ако високият ви холестерол не се дължи на генетични причини, имате право да кажете, че искате да изпробвате промени в начина си на живот, преди да вземете лекарства - казва Макграт. "Повечето общопрактикуващи лекари ще са склонни да позволят на този човек да опита да го намали сам и да види как ще се справи. Това е разговор между лекаря и вас," обяснява тя. Лекарят ще вземе предвид колко е нивото на холестерола над пет, както и другите ви рискови фактори.
Упражненията правят чудеса за така важното съотношение на холестерола, като намаляват LDL и увеличават HDL. А здравословното хранене (за което ще стане дума по-долу) не само влияе на това колко мазнини плуват в кръвта ви, но и помага на черния дроб да изчиства повече LDL холестерол. „На повърхността на черния дроб имате LDL рецептори, които са отговорни за метаболизма на холестерола“, казва Макграт. „И вие искате да имате много от тях, така че да има повече, които да приемат лошия холестерол“. Това увеличаване на LDL рецепторите се случва и когато приемате статини.
Макграт казва, че след положителни промени в начина на живот резултатите могат да започнат да се виждат след шест до осем седмици. "Това може да стане толкова бързо. А след това вероятно ще ви бъде поставена нова цел," обяснява тя.
Паркър обяснява, че обикновено, "когато молим хората да направят промени в диетата си, ги караме да се върнат след три месеца и да видим какъв е ефектът върху нивата на холестерола им. За много хора това е трудно, но малките, прости промени са от голямо значение. Тези здравословни промени. Може и да не променяте всичко, но ако смените пълномасленото мляко с нискомаслено, или маслото с ненаситена мазнина за мазане, или намалите преработеното месо - тези малки неща правят голяма разлика с течение на времето. Ако го правите правилно през повечето време, пет от седем дни, вероятно всичко е наред."
Как влияе телесното тегло върху нивата на холестерола?
Не всеки човек с наднормено тегло или затлъстяване има висок холестерол, но, казва Макграт, "това е фактор, който допринася за това. Рискът от сърдечно заболяване се увеличава, когато имате висок холестерол, високо кръвно налягане, наднормено тегло или затлъстяване, неактивност или неправилно хранене. Но ако имате висок холестерол и сте с наднормено тегло или затлъстяване, намаляването на теглото ще понижи нивата на холестерола ви".
Кои са най-добрите храни за добър холестерол?
Всички фибри помагат за понижаване на холестерола, казва Паркър, но разтворимите фибри, които се съдържат в овеса, боба и лещата, имат допълнителен ефект. "Това са определен вид фибри, наречени бета-глюкани. Те образуват гел в червата, който спира абсорбирането на холестерола в организма, а след това го отделяте. Около 3 г дневно могат да помогнат за поддържане или намаляване на нивата на холестерола." Една купа овесена каша с около 40 г овес ще осигури около 1,4 г бета-глюкани.
Овесените ядки, бобът и бобовите растения са богати както на общи, така и на разтворими фибри, „а освен това са чудесен източник на протеини с ниско съдържание на мазнини“, добавя Паркър. „Така че, когато замествате месото в диетата с боб и леща, получавате двойно действие, което помага за понижаване на холестерола.“ Това е една от причините, поради които се препоръчва предимно растителна диета: „повече фибри, повече витамини и минерали“. Повечето от нас все още консумират само три от петте препоръчителни порции плодове и зеленчуци на ден. "Това включва и неща като неосолени ядки и семена, защото те съдържат полезни ненаситени мазнини, както и фибри и други витамини и минерали. Може би сте чували всички тези храни да се класифицират като „портфолио диета“, като група от храни, които работят заедно, за да помогнат за намаляване на холестерола," обяснява специалистът.
Под ненаситени „добри“ мазнини Паркър разбира "мононенаситени масла, които се съдържат в зехтин, рапично масло, авокадо, маслини и ядки като бадеми, лешници, шам-фъстък. Да не забравяме и неща като мазна риба и ленено масло - всички те са здравословни мазнини, които трябва да консумираме повече. Така че не става въпрос за ниско съдържание на мазнини. Става дума за това да се консумират правилните видове мазнини."
Кои са най-лошите храни за нивата на холестерола?
„Когато говорим за понижаване на холестерола, става дума за намаляване на наситените мазнини в храната, тъй като знаем, че те са свързани с повишаване на LDL холестерола“, казва Паркър.
Храните с високо съдържание на наситени мазнини включват преработено месо и млечни продукти с високо съдържание на мазнини, като масло и сметана. Паркър споменава и "тропическите масла, като кокосовото (което има около 85% наситени мазнини) и палмовото (което има около два пъти повече наситени мазнини от маслото). Това са храните, които обикновено повишават нивата на холестерола, а знаем, че когато ги замените с ненаситени мазнини, се намалява рискът от сърдечносъдови заболявания," обяснява тя.
Захарта и сладкото трябва да се ограничат до минимум. Трябва да се избягва избирането на нискомаслени храни, в които е добавена захар, за да станат по-вкусни. „Навремето премахваха мазнините от продуктите и ги заменяха със захар заради вкусовите качества, а това не ни донесе нищо добро,“ посочва Паркър. Ултрапреработените храни също са богати на наситени мазнини и трябва да бъдат сведени до минимум в диетата ви.
Вреден ли е холестеролът в яйцата и другите храни?
„Често се разпространяват митове относно яйца, морски дарове и карантии и диетичния холестерол“, казва Паркър. Тези храни съдържат холестерол, но според нея той „наистина има малко влияние върху нивата на холестерола в кръвта и е по-важно да се намали приемът на наситени мазнини, за които знаем, че увеличават холестерола“. Повечето хора могат да се наслаждават на тези продукти като част от здравословна диета. „Изключение правят тези, които имат фамилна хиперхолестеролемия, при която организмът произвежда твърде много холестерол, и част от техните насоки са да се намали приемът на този вид храни.“
Кога се нуждаете от нещо повече от статини?
Ако имате гранично високи нива на холестерола или умерено високи нива на холестерола, казва Майр, "много е важно да се подчертае, че статините са супербезопасно лекарство. Те са широко използвани и ефективни за намаляване на холестерола. Обикновено обаче те понижават холестерола с около 50%. Така че, ако имате много висок холестерол и 50% намаление не е достатъчно за постигане на целевите нива, пациентите вече могат да се възползват от по-нови терапии, като например инхибиторите на PCSK9." Те са насочени към различен протеин в черния дроб, за да увеличат LDL рецепторите и могат да се вземат предвид, ако вече сте имали сърдечен удар, казват специалистите.