Медия без
политическа реклама

Мит ли е чувствителността към глутена

Много хора се оплакват от неприятни симптоми, без да имат диагноза целиакия

03 Апр. 2025
Pixabay

През последните години все повече хора са убедени, че имат непоносимост към глутен. Въпреки това, нецелиакийната чувствителност към глутен (НЧГ) остава слабо изучено състояние. За разлика от целиакията, която е автоимунно заболяване, НЧГ не е свързана с имунни реакции, увреждащи лигавицата на червата. Какви са последните научни изследвания, възможните механизми на развитие на това състояние, както и въпросите, свързани с диагностиката и лечението? По тези въпроси наскоро публикува полезен материал британският ежедневник "Гардиън".


Какво представлява глутенът?

Глутенът е група протеини, които се съдържат в пшеницата, ръжта, ечемика и в някои случаи в овеса. Той придава еластичност на тестото и прави тестените продукти меки и пухкави. Въпреки това, при определена група хора глутенът предизвиква възпалителна реакция в тънките черва – характерен признак на целиакия, автоимунно заболяване, което засяга около 1% от населението в западните страни.

Освен целиакията, съществува и така наречената нецелиакична чувствителност към глутен (НЦЧГ), при която хората изпитват неприятни симптоми след консумация на глутенсъдържащи храни, без да имат диагностицирана целиакия. Това явление все още не е напълно проучено, но ново изследване хвърля повече светлина върху неговата истинска природа.

 

Изследването

Изследването включва 16 души със самодиагностицирана чувствителност към глутен (без целиакия) и 20 здрави хора в контролната група. На двете групи последователно се дават глутенови и безглутенови храни, за да се изключи психологическият ефект от осъзнаването, че човек приема глутен. 

Резултатите от изследването показват, че хората с чувствителност към глутен изпитват симптоми като подуване на корема и болка в червата, независимо дали са консумирали глутен или не. Те също така съобщават за повишена умора след прием както на храни, съдържащи глутен, така и на плацебо. Лабораторни изследвания обаче не установяват значителни промени в урината, кръвта и слюнката на тези хора, нито пък в микрофлората на червата. Това подсказва, че самият глутен не води до трайни изменения в чревната среда.

Тези данни предполагат, че симптомите могат да бъдат свързани не с глутена, а с други фактори, като психологическото възприятие на храната (т.нар. ноцебо ефект) или реакция на организма към други съставки на храните.

Ноцебо ефектът е феномен, при който негативните очаквания на човек към дадено вещество предизвикват реални физически симптоми. В този случай хора, убедени, че глутенът е вреден, изпитват дискомфорт дори при консумация на продукти, които не го съдържат. Изследователите също така отбелязват, че участниците с чувствителност към глутен имат по-високи нива на тревожност. Това може да означава, че стомашно-чревните симптоми са свързани с нервната система и реакцията на организма към стрес, а не директно с глутена.

Освен психологическите фактори, изследванията показват, че някои хора с чувствителност към глутен имат по-чувствителна нервна система на червата, което води до по-интензивни реакции към различни храни, включително и тези, които не съдържат глутен. Също така, при някои участници се отчита по-висока пропускливост на чревната лигавица, което може да увеличава риска от възпалителни процеси независимо от наличието на глутен.

 

Как да разпознаем чувствителността към глутена

Според различни проучвания, делът на населението, което съобщава за симптоми на чувствителност към глутена, варира от 0,5% до 13%. Този диапазон се дължи на разликите в методологията на изследванията, липсата на стандартизирани диагностични критерии и възможни припокривания с други заболявания, като синдром на раздразненото черво (СРЧ) и функционална диспепсия. Симптомите включват:

- болки в корема, подуване, диария или запек;

- хронична умора, когнитивни нарушения („мозъчна мъгла“);

- главоболие, депресивни и тревожни разстройства;

- мускулни болки, кожни прояви (екзема, псориазоподобни обриви).

 

Диета при чувствителност

Основният метод за лечение на чувствителност към глутен е безглутеновата диета, но нейната ефективност остава спорна. За разлика от целиакия, при която пълното изключване на глутен е жизненоважно, пациентите с НЧГ могат да имат индивидуален праг на чувствителност. Важно е да се има предвид, че продължителното изключване на глутена без медицинска необходимост може да доведе до недостиг на фибри, желязо, витамини от група B и магнезий, намаляване на бактериалното разнообразие в червата, развитие на свръхчувствителност към глутен поради продължителната липса на контакт с него и др.

Изследователите съветват да не се бърза с премахването на глутена от диетата без потвърдена диагноза целиакия. Вместо това е по-добре да се консултирате с диетолог, който да помогне за идентифицирането на възможни хранителни дразнители. Освен това, има доказателства, че психологическите методи, като когнитивно-поведенческа терапия и хипнотерапия, могат да бъдат полезни за хора, страдащи от стомашно-чревни симптоми, свързани с тревожност.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот