Медия без
политическа реклама

Един Ван Гог преди хранене – музеите като лекарство

Общуването с изкуството помага за справяне с травми, забавя когнитивния спад и подобрява качеството на живота

31 Март 2025
Pixabay

Терапията може да бъде в много форми – разходка, колоездене, плуване, време сред природата. Може ли обаче платната на Клод Моне или на Камий Писаро, или пък изкуството на инуитите да се превърнат в лечебно средство, предписано от лекар? Музеят за изящни изкуства на Монреал е убеден, че може. В него се реализира пилотна програма – първата в света, при която хиляди монреалски лекари получиха безплатни пропуски, за да предписват на пациентите посещения в музеи с надеждата да облекчат симптомите на депресия, тревожност, диабет и хипертония.

С годините и особено след пандемията, която изостри проблемите с психичното здраве, тази практика набира популярност и все повече лекари препоръчват посещение в музеи като допълнение към традиционното лечение. Подобна програма, но за социализация чрез спорт или други групови прояви, от години съществува във Великобритания. „Но нашият подход е различен – подчертава директорът на музея Натали Бондил. – Това е официално партньорство между музеите и здравната система.“

Посещението на музеи намалява стреса и усещането за самота, подобрява настроението и укрепва психичното здраве, показват изследвания. „За медиците тези рецепти са инструмент за решаване на проблеми, които преди изглеждаха непреодолими. Например как един лекар може да помогне на пациент, страдащ от самота и депресия", обяснява пред "Гардиън" Таша Голдън, експерт от Центъра за изкуства в медицината към Университета на Флорида. Според нея музеите са идеални за запълване на тази празнота. „Проучванията показват, че дори простото пребиваване в естетически обогатена среда променя нашето благосъстояние и начин на мислене. Освен това музеите създават възможности за социално взаимодействие, намалявайки изолацията,“ казва тя. Едно проучване от 2019 г. например показва, че изкуството помага за справяне с травми, забавя когнитивния спад и подобрява качеството на живота.

И най-важното – самите експонати, независимо дали са картини или исторически артефакти, те провокират любопитство, удивление, осмисляне, изучаване, което има силно благотворен ефект върху психиката. Според Голдън нарастващата популярност на „музейните рецепти“ отразява признанието за ролята на изкуството в човешката еволюция: „То е част от начина, по който осмисляме живота, споделяме опит и се развиваме,“ казва тя.

Все пак не за всеки този метод е ефективен. Оценката на пилотната програма в Масачузетс показва, че някои пациенти отказват да посещават музеи, опасявайки се от дискомфорт, а други се сблъскват с експозиции, които не отразяват тяхната култура. „Ключът е в персонализирането – подчертава Голдън. – Не е уместно да се препоръчва автомобилен музей на човек, който обича живописта, или да се настоява за музейно посещение, ако пациентът предпочита друг тип преживяване.“

Между 2018 и 2020 г. в Монреал са издадени около 400„рецепти“ за общуване с изкуството. Сега музеят разработва обновена версия на програмата с акцент върху груповите посещения. Бондил, която днес ръководи Института на арабския свят в Париж, е убедена: нуждата от такива предписания ще продължи да расте. „Живеем в епоха на тревожност – казва тя. – И музеите с изкуството могат да ни помогнат повече от всякога.“

Швейцарският кантон Ньошател стартира собствен проект, позволяващ на лекари безплатно да насочват пациенти към музеи. Програмата, подкрепена от градските власти, вече е издала около 500 „рецепти“ при скромен бюджет от 10 000 франка (€10 460). „Изкуството действа като превантивно средство, успокоявайки ума – обяснява Жюли Курсие Делафонтен, член на градския съвет. – По време на пандемията, когато музеите бяха затворени, хората особено остро усетиха колко важни са тези пространства за душевното равновесие.“

Проучванията потвърждават думите ѝ: според СЗО (2019) изкуството помага за справяне с травми, забавя когнитивния спад и подобрява качеството на живота.

Д-р Марк-Оливие Совен, хирург от Ньошател, вече предписва музеи на пациенти преди операции. „Това стимулира както физическата активност, така и умствената дейност“, обяснява той. Макар че швейцарската здравна система все още не признава културата като официална терапия, властите се надяват да разширят проекта, включвайки театри и танци.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот