Процедурата по одобряване на учебници трябва да се промени, смята просветният министър Красимир Вълчев след скандала с темата за комунизма в новите книги по история за десети клас. Проектите на "Просвета", "Анубис", "Булвест 2000", "Рива" и "Домино" бяха спрени миналата седмица заради манипулативно представяне на периода между 1944-89 г.
Според министъра ведомството следва да излиза с по-ясно задание към издателите, както и да проявява повече "отношение" по време на целия процес на подготовка на учебниците. „В оценъчните листи за учебниците са отбелязани предимно техническите грешки, което е атестация за проблем с процедурата, че не сме задали повече от формалното съответствие, което изискваме. Освен формално съответствие би трябвало да искаме този учебник да възпитава в определени отношения“, обясни Вълчев пред БНР.
Министърът призна, че ако не са били сигналите от учители, проектите на въпросните учебници е можело да минат и в сегашния си вариант. По думите му той не е специалист, въпреки че като министър има последната дума за утвърждаване на учебниците. "Дори да прочета всички учебници, може би нямам това око да видя всички разлики. В случая, след като ги прочетох, видях, че тези учебници са много различни един от друг. Формално трябва да отговарят на една и съща програма, но носят различно послание, различен дух", коментира той, давайки пример с Народния съд, който може да се опише и като съд, и като масово организирано изтребление на националния елит, както и с Възродителния процес, който може да бъде разказан като емиграция, но и като грубо нарушаване на човешките права. "С технически средства е подменен духът на учебните програми в различните учебници. Направен е опит да се даде благовидност и нормалност на един режим, който сме характеризирали като тоталитарен. Определено е търсен ефект, защото това не може да се направи случайно", посочи той.
ДИАЛОГ
Запитан дали е дал две страници указания на издателите с конкретни директиви какво да променят в учебниците, министърът отговори утвърдително, но направи уговорката, че те са примерни и няма задължителни текстове. "Осъждането на тоталитарния режим не е политическа цензура, а част от цивилизационния избор, който сме направили като държава", защити се той. По думите му предстои още една среща с издателите, на която ясно ще бъде посочено, че трябва "да се промени отношението". „Ние трябва да възпитаме днешните деца в отношение към диктатурата. Диктатурите от ХХ век може би няма да се случат в същата форма, но не е невероятно заради изкуствения интелект и информационните технологии през ХХI век да се появят дигитални диктатури. Не може да възпитаваме децата в равнодушие“, заяви той.