Медия без
политическа реклама

Летни ястия с вълшебни билки

Ако са брани срещу Еньовден, ставали магически

25 Юни 2021
Pixabay

Изглежда в природата на човека има някакъв атавистичен усет за връзката между вкусно и полезно, защото повечето подправки притежават и някакви ако не лечебни, поне профилактични свойства. За босилека, например, е известно, че действа антисептично, както и повечето лютиви подправки, а в райони, където често се използва куркума, е установено, че хората рядко страдат от болестта на Алцхаймер.

Всяка от тези треви съдържа някакви етерични масла, на които дължи вкуса, аромата, както и някои профилактични свойства. Чубрицата благоприятства храносмилането и понижава кръвното налягане, както и девисилът. Джинджифилът помага при простуда и кашлица, киселецът действа тонизиращо при пролетна умора, джодженът облекчава дишането и затяга стомаха, риганът и мащерката успокояват нервите и облекчават съня, розмаринът ободрява и възбужда апетита, магданозът и сминдухът минават за афродизиаци, а копривата, според билкарите, е малка аптека и лекува почти всичко - от анемия и разширени вени, до ревматизъм и косопад.

Необятният свят на растенията винаги е бил обвързан с внушението за нещо загадъчно и мистично. Да бъдеш посветен в техния живот, да познаваш техните свойства, да знаеш кои от тях как точно направляват живота на човека, в миналото се е смятало за особена власт, отстъпена от боговете единствено на жреците. Изглежда по-късно това знание са си присвоили лекарите и готвачите. Така чрез билките през вековете е установена една ненакърнима връзка между кухнята и медицината, т.е. между добрата храна и доброто здраве.

Още древните обитатели на Месопотамия са били сравнително добре ориентирани в растителния свят. В библиотеката на асирийския цар Асурбанипал са открити 33 глинени плочки с описания на лечебни растения. Описания на болести и билкови рецепти за всяка от тях има и в някои египетски медицински папируси. Първите лекари в древна Гърция и в Рим всъщност са били билкари. Техният най-голям принос в развитието на медицината е описването на различни растения и техните свойства. Теофраст и Диоскорид систематизирали голяма част от ботаническите познания на античния свят.

По времето на Клавдий Гален (II в.) медицината вече разполагала с твърде богат арсенал от лечебни средства. В неговата аптека имало над 400 лекарства, от които повечето били на растителна основа. Сред най-често използваните от него билки са лудото биле (Atropa beladona), лайкучка, листа от мента, кора от канела, риган, жълта тинтява, папрат, мак, бяла ружа, лавандула и много други. Най-голямата му заслуга е усилието в своите трудове да отдели реалността от фантастиката, т.е. науката от магията, но би било преувеличено да се твърди, че изцяло е успял. Неговите съчинения влизат в основата на множеството средновековни фармакопеи и лековници, в които натрупаният през вековете емпиричен опит си е останал в плен на магията и чудотворството. Когато лекарството не помагало, това се приемало като воля на съдбата. Затова в края на един учебник по медицина от XII век се казва: Contra vim mortis, nulla herba inhortis (срещу силата на смъртта няма никаква трева).

Повечето народни вярвания са озарени от вярата, че местата, където растат билки, не са случайни. Това са магически пространства, в които земният човешки свят се среща с тайнствения отвъден свят. Времето за бране на билки, при това с желаните лечебни или вълшебни свойства, също не е случайно, а специално време. Според народното вярване най-лековити са преди изгрев на Гергьовден, Спасовден, Еньовден и през Русалската неделя (седмицата след Петдесетница). Но нощта срещу Еньовден се смята за най-подходящото време. Вярвало се е, че тогава “небето се отваря”, видимият и невидимият свят се сливат, звездите слизат на земята и омайват тревите и цветята, като им придават магични свойства.  

Доматена крем супа с босилек
Продукти: 1 кг домати, 1 глава лук, 50 г краве масло, 1 ч.ч. прясно мляко, 2 с.л. брашно, 1 ч.л. захар, сол, черен пипер, пресен босилек.
Доматите се белят и се пасират в миксер заедно с нарязания лук. Брашното леко се запържва в сгорещената мазнина, след което се добавят доматите и се долива половин литър вода. Супата се вари около половин час, добавят се прясното мляко, захарта и солта и се оставя на слаб огън още няколко минути. Накрая се поръсва с черен пипер и ситно нарязан пресен босилек. Сервира се със запържени в масло кубчета бял хляб.

Пълнени домати с билки и сирене
Продукти: 8 по-едри домата, 5 скилидки чесън, 250 г настъргано сирене, 100 г масло, 8 яйца, черен пипер, мащерка, босилек.
От доматите се изрязват капачета и се издълбават. Сърцевината се смесва с настърганото сирене, счукания чесън, стритата мащерка и ситно нарязания пресен босилек. Доматите се пълнят със сместа и се подреждат в намазана с масло огнеупорна тавичка. Запичат се в предварително загрята фурна за 10 минути. Изваждат се и във всеки домат се чуква по едно яйце, подправя се с черен пипер и се пуска парченце масло. Пекат се още няколко минути, докато яйцата се стегнат.

Зеленчуково руло с босилек
Продукти: 700 г картофи, 500 г спанак, 1 глава лук, 2 яйца, 1 твърдо сварено яйце, 4 с.л. брашно, 2 с.л. масло, босилек, черен пипер, сол.
Към предварително сварените и пасирани картофи се добавят яйцата, брашното, черен пипер и сол и се омесва тесто. Разстила се върху влажна кърпа, предварително наръсена с брашно. Отгоре се разстила смес от сварения и нарязан на ситно спанак, лук, нарязаното сварено яйце и пресен босилек. Подправя се с черен пипер и сол и се навива на руло. Полива се с разтопено масло и се запича във фурна. След като изстине, се реже на филийки и се поднася към печено месо.

Пиле с билки
Продукти: 1 пиле, 80 г масло, 30 г брашно, 250 мл прясно мляко, 1 стрък праз, 50 г лук, 50 г моркови, 2 с.л. естрагон, два стръка мащерка, половин връзка магданоз, 1 стрък розмарин, 1 дафинов лист, стрък босилек, 10 зърна черен пипер, сол.
Ситно нарязаният естрагон се разбърква с половината от прясното масло. Пилето се натърква със сместа, поставя се в дълбок съд и след 30 минути се залива с вряща вода, като се добавят солта, черният пипер, нарязаните моркови, лук, праз и част от магданоза. Всичко се задушава под капак на умерен огън. В останалото масло се запържва брашното до златисто, след което се разрежда с прясното мляко и 200 мл от пилешкия бульон. Пилето се посолява, поръсва се със смлян черен пипер, прибавят се завързаните на китка билки (магданоз, мащерка, розмарин, босилек и дафиновия лист) и се вари 30 минути. Сервира се полято с прецедения сос.

Свинско с босилек, мащерка и розмарин
Продукти: 1 кг свинско филе, 5 г млян черен пипер, 1 с.л. пресен босилек, 1 с.л. розмарин, 1 с.л. мащерка, 2 скилидки счукан чесън, 100 мл бяло вино, сол, 2 с.л. зехтин.
Свинските филета се подсушават. Подправките и ситно нарязаните билки се смесват в купа и се разбъркват заедно с виното. С получената марината се намазват филетата и се остават за около час на хладно. След това се намазват със зехтин, завиват се във фолио и се пекат около 30 минути в предварително загрята фурна. Сервират се със салата или друга подходяща гарнитура.

Страницата подготви: Ясен Бориславов

 

Ключови думи:

кулинария