Изгоряхте ли поне веднъж на плажа? Тогава разгледайте добре тялото си. Винаги е от полза да познаваме всеки сантиметър от него, но за хората с кожа, която лесно изгаря, или е на лунички, както и за тези, които имат фамилна история на рак на кожата или прекарват продължително време на открито, това може да е животоспасяващо. Особено когато става дума за нови или съществуващи бенки.
Бенките, които сякаш се появяват от нищото, а също и тези, които променят вида си, често са безобидни, но също така са признак, че веднага трябва да посетим лекар, за да ги прегледа. Всеки обаче трябва и сам да преглежда редовно тези образувания по тялото. За целта трябва да внимаваме за пет основни неща:
- асиметрия - ако бенката е с две различни половинки, вместо те да са огледални, трябва да я наблюдавате изкъсо;
- краища - ясни и добре очертани ли са, или са размазани, неясни и неравни - второто предполага да се посети специалист;
- цвят - хомогенна ли е на цвят бенката или има различни нюанси;
- диаметър - тук трябва да измерим дали диаметърът й надхвърля 5 мм;
- развитие - евентуалните промени са може би най-важното, за което трябва да следим, особено ако отдавна имаме бенки, които си кротуват.
Последното може да е трудно, затова е препоръчително човек да си направи специална папка в телефона за датирани снимки на бенки от едно и също разстояние. Достатъчно е да ги снимате веднъж на шест месеца. Ако мястото им е трудно установимо, можете да си сложите напомняща бележка (примерно ляво бедро).
Ако имате повод за притеснение, а в клиниката ви кажат, че нямат за седмици напред свободни часове за преглед, то не пропускайте да споделите с регистратурата какво ви кара да бързате. А междувременно не пропускайте в опасната част на деня да носите слънцезащитен крем с фактор SPF50. Коя е опасната част на деня? Става все по-трудно да се каже, защото миналия месец ни показа, че и в 19:00 ч. слънцето може да бъде неприятно интензивно, но специалистите по правило казват да не се печем между 11:00 и 17:00 ч.