Кафето е най-разпространеният наркотик, обичат да казват мнозина. Но има хора, които не понасят съпътстващите неприятни ефекти - разтреперването, повишената тревожност, безсънието. За тях като алтернатива се наложи безкофеиновото кафе.
Някои хора пият само безкофеиново кафе, други заменят с него следобедната си доза ободряваща напитка. Безкофеиновото кафе е "съблечено" от 97% от кофеина, който съдържа в естествено състояние. Шири се обаче подозрение, че химическият процес, по който става това "събличане", е много по-вреден от самия кофеин, а според някои сведения - даже канцерогенен. Трябва ли да се тревожим - "Ню Йорк Таймс" се допитва по този въпрос до специалисти в един свой скорошен материал.
Как се прави безкофеиновото кафе
Има няколко начина за отстраняване на кофеина от кафето. Най-често това се прави по химически път с използването на дихлорметан или етилацетат. Един от методите налага кафеените зърна да влязат в директен досег с химикалите. При него зелените, неизпечени зърна се обработват на пара, за да набъбнат и да се отворят порите им, обяснява химикът Тоня Кул от Калифорнийския университет. След това кафето се измива с дихлорметан или етилацетат, за да се извлече кофеинът. След това зърната отново се обработват на пара и се измиват от химикалите, а накрая се пекат.
Ако сте от по-претенциозните почитатели на кафето, със сигурност ще усетите разлика във вкуса на безкофеиновото кафе, макар производителите да твърдят, че такава няма. Когато обаче кафето е приготвено вещо, то разликата наистина е много малка.
Опасни ли са химикалите
Накратко - не, казват експертите. Или поне не в количеството, на което евентуално ще бъдете изложени, когато пиете безкофеиново кафе. При хората обаче, които по принцип са изложени на повишени дози дихлорметан - примерно работници, които се занимават с отстраняване на боя и обезмасляване на метали, може да се стигне до повишен риск от рак на белите дробове и черния дроб, както и опасност от поражения на централната нервна система.
През април американската Агенция за защита на околната среда наложи забрана за повечето видове употреба на дихлорметан. В забраната обаче не влиза безкофеиновото кафе. И в САЩ, и в Европа има пределно допустими концентрации на химикали в кафето. За ЕС, проверка на "Сега" в актуализираната директива 2009/32/ЕС показва, че максимално допустимото остатъчно количество от дихлорметан в печеното кафе е 2 мг/кг.
Ограниченията гарантират, че на практика е невъзможно да изпием такова количество безкофеиново кафе, че да погълнем опасни дози дихлорметан, обясняват медиците. Топлинната обработка на кафето също ни защитава, защото при тази температура и двете химически вещества се изпаряват.
Няма повод за притеснение и от другия използван в тези процеси химикал - етилацетатът. Той се среща в естествено състояние в някои плодове като киви и гуава, използва се в лака за нокти, мастилото за принтери и др. Няма данни, че увеличава риска от рак. Ако обаче се случи да вдишаме етилацетат, това може да предизвика раздразнение на очите, кожата, гърлото.
А има ли вариант без химикали
Ако все пак тези факти ви притесняват, има алтернативи на химическата обработка. Това е т.нар. швейцарски воден процес, при който, както подсказва името, се използва вода вместо химически разтворители. Производителите често превръщат в маркетингов акцент използването на този метод, но учените подчертават, че това е просто рекламен трик и всяко безкофеиново кафе е напълно безопасно, независимо как е направено. Ще се ориентирате дали кафето ви е произведено по този метод по пакета - търсете надпис “Water Process,” “Swiss Water decaf” или “Swiss Water decaffeinated.”