Продажбата на приготвена храна от павилиони и магазини, както и доставките до вкъщи на ястия, поръчани от ресторанти, остават с досегашния 20% ДДС. Без промяна остава налогът и за продуктите от вендинг автоматите.
От 1 юли с по-ниската ставка от 9% ДДС ще бъде само храната, която се консумира на място в заведения за обществено хранене.
Това уточняват от Националната агенция по приходите и уверяват, че до края на седмицата ще излязат с указания как ще се прилага новия налог от 9%. "От него вече ще се възползват не само хотелиерите, а и издателите и разпространителите на книги и учебници, в това число електронни издания, както и търговците на бебешки храни и пелени", припомня приходната агенция.
И ако бебешките стоки са изчерпателно изброени в новия Закон за ДДС, то за ресторантьорските услуги и книгите висят огромно количество неясноти, които трябва да се осветлят в очакваното указание.
Така например все още не е ясно дали, ако заведението няма сервитьори, ще може да продава храна с намален ДДС. "Данъчната ставка е намалена и за ресторантьори, които предлагат храна и съответно обслужване за консумация на място", се казва в публикувано днес прессъобщение на НАП. От което се подразбира, че заведения на самообслужване не би трябвало да се възползва от намалената ставка, тъй като няма "съответното обслужване".
От НАП уточняват, че и зоните за хранене в търговските центрове ще са с 9% ДДС, като условие за това е да не става въпрос за поръчка на храна, опакована за вкъщи. Тук възниква въпросът как ще се процедира в ситуация, в която клиентът не успее да изконсумира поръчаната на място порция, и пожелае да му я опаковат за вкъщи. По коя ставка ще плати сметката - с 9 или 20%? И дали ресторантите трябва да имат две менюта с различни цени - за консумация на място и за доставка на храна по домовете?
Без отговор е и въпросът как ще облага румсървисът в хотелите.
Както посочи economix.bg: Практиката ще роди още въпроси. Например: кафетерия, баничарница или закусвалня с маси на самообслужване, разположени вътре в помещението, попада ли в обхвата на намалената ставка (няма подпомагаща услуга, освен забърсването на масите). А ако масите са извън помещението? Трябва ли продавачката на баници да следи кой посетител ще ги консумира в баничарницата и кой си ги прибира за вкъщи?
Възникнат въпроси и за ведомствени, училищни и болнични бюфети, открити щандове, разположени на летища и др.
За бирата, виното и спиртните напитки е ясно - те остават на досегашния данъчен режим, т.е. с 20% ДДС. При обсъждането на законовите промени в бюджетната комисия представителите на ресторантьорския бизнес останаха силно разочаровани от изключването на бирата и виното от по-ниската ставка. И признаха: "Не сме се разбирали така с премиера".
В закона не се изписва изрично с колко се облага кафето, чаят и безалкохолните напитки, включително и водата, затова много от собствениците на заведения все още не са наясно как ще работят след 1 юли. В закона обаче бе вкаран в последния момент текст, според който под "храна" се разбира дефиницията от еврорегламент № 178/2002, в която се включват и безалколните напитки. Все пак счетоводители се чудят, как ще се обложи един коктейл, в който има и алкохол, и безалкохолни напитки.
За кетъринг услугите НАП на този етап единствено уточнява, че за да се ползват с 9% ДДС, трябва задължително доставката за храна да е придружена от други услуги, като подреждане, украса, доставка на маси, столове, посуда и друго оборудване, както и сервиране.
Както писа "Сега" финансовото министерство реши да си спести писането на правилник за прилагане на промените в закона за ДДС, защото няма време до крайния срок - 1 юли. Не е ясно обаче дали само с указания ще може да се въведе безпроблемно новата данъчна ставка за трите категории стоки и услуги. В правилника за прилагане на Закона за ДДС трябваше да се опишат и документите за доказване на основанията за прилагане на намалена ставка - не само за ресторантьорските услуги, но също така и за книгите.