Медия без
политическа реклама

Малко магазини свалиха цените след падането на ДДС

И да изядете пицата в ресторанта, и да я вземете вкъщи, цената е една

Илияна Кирилова

Очаквано намаляването на ДДС за ресторантьорските услуги, книгите и бебешките храни и пелени не доведе до масово поевтиняване на тези стоки.

Единствено големите търговски вериги са свалили цените на бебешките  артикули, след като от 1 юли ДДС за тях падна от 20 на 9%. Lidl, BILLA и Kaufland още преди тази дата декларираха, че ще свалят цените на над 100 стоки. В някои от магазините им това е видно още от етикетите на рафтовете, които показват цената преди и сега с  9%-ната ставка.  В други обекти на етикетите стои старата цена, но когато покупката се маркира на касата, излиза намалената. Така например пакет бебешки пелени от 32 лв. вече се продава за 29 лв., а кутия мляко е поевтиняло с около 3 лв.

Т-Маркет също съобщи, че ще съобрази цените на детските стоки с новото облагане, но проверка в магазин от веригата показа, че на 2 юли все още няма никаква корекция, а касиерите нямаха представа дали изобщо предстои промяна.

По-малките търговски вериги и кварталните магазини въобще не са отразили свалянето на  ДДС до момента. Потребител разказа в социалните мрежи, че в един от търговските обекти рафтовете с бебешки храни са били опразнени на 1 юли. Обяснението на продавачите звучи абсурдно - клиенти още от сутринта изкупили пюренцата, защото разбрали, че цената им е паднала. Вероятно търговецът просто е решил да се ослуша как да процедира с новия данък. Още повече, че НАП пусна указания само два дни преди въвеждането на диференцираната ставка.

Друга причина за празните рафтове може да е липса на готовност с пренастройването на касовите апарати. По този повод производители и доставчици на касови апарати обясниха, че пренастройването е сравнително малък проблем, с който може да се справи всеки собственик на търговски обект. "Осигурители сме една много проста облачна услуга, при която всеки собственик на фискално устройство може безплатно да си настрои данъчните ставки на продуктите, за които това е разрешено", обясниха тези дни от  компанията-производител на фискални устройства "Елтрейд". За тези, които изпитват затруднения, може да се ползват услугите на фирмата, която осигурява сервиз. В дните преди въвеждането на новата ставка, стълпотворение от желаещи за пренастойване на касовите апарати не е имало.

Книжарниците също не са намалили цените на книгите, показа проверка на в."Сега". "Това ще стане за новите доставки, с които ще ни заредят издателите. Книгите, които продаваме в момента, ще останат на старите цени", обясни продавачка в голяма книжарница в центъра на столицата.

Без промяна са и цените на книгите в собствените книжарници на издателство "Сиела", а продавачите в тях също бяха в неведение кога ще се появи по-евтината стока. Наскоро собственикът на издателството  Веселин Тодоров заяви, че "Сиела" категорично ще намали цените на новите книги. "Ще разчитаме на това, че ще се продават повече книги, които да достигнат до повече читатели. Ще можем да издадем повече книги, които обикновено сме отхвърляли като потенциални кандидати за издаване", каза Тодоров. 

Както стана известно от по-ниското ДДС при книгите ще се възползват в най-голяма степен търговците, тъй като делът, който те прибират от коричната цена, е най-голям - 40%. Издателите, които разпределят останалите проценти за хартия, печат, авторски права, превод, редактиране, илюстрации и др., разчитат да използват освободените средства от по-ниския налог именно за завишаване на хонорарите на всички, свързани с появата на една книга на бял свят.

Така в крайна сметка, когато се появят новите заглавия на пазара с 9% ДДС, едва ли ще са с осезаемо по-ниска цена. Но пък остава обещанието на издателите да предлагат по-качествена литература, с по-добър превод и редакция.

 

ЗАЩО ЦЕНИТЕ НЕ ПАДАТ

От самото начало беше ясно, че цените в ресторантите и заведенията няма да паднат от 1 юли. Въпреки че премиерът Бойко Борисов, когато за първи път представи едноличното си решение за намалената ставка от 9%, наблегна точно на този аспект и дори заяви: "Да видим сега дали цените в ресторантите ще паднат с 11%".

Ресторантьорите побързаха да разяснят, че всъщност разликата от 11%, ще я приберат те, за да може по-лесно да излязат от кризата, породена от пандемията, и да вдигнат заплатите на персонала, срещу което са се съгласили да се увеличат осигурителните прагове в бранша. За това и останаха силно недоволни, че лекият алкохол - бирата и виното, останаха с по-високия 20%-ен налог, което изключва от облекчението баровете и дискотеките.

От касовите бележки, които заведенията издават през последните два дни, изобщо не личи да има две различни ставки ДДС за храната и за алкохола. В Италия например, на касовата бележка алкохолните напитки са описани отделно от консумираната храна, като е посочена и ставката ДДС.

Без никаква промяна са и менютата. Дори и да си поръчате пица за вкъщи, също няма да платите нещо по-различно, от това да я изядете в пицарията. Просто във втория случай търговецът ще прибере разликата от 11% в данъка, докато ако я вземете за вкъщи или офиса - ще трябва да преведе 20%.

УКАЗАНИЯТА НА НАП

Тепърва НАП трябва да тръгне на проверки как са настроени софтуерите за управление на продажбите на ресторантьорите - дали отчитат две различни ставки за храна и алкохол и за консумация на място или вкъщи.

А указанията на приходната агенция са почти толкова объркани и недвусмислени, колкото и Наредба 18. Критериите дали даден обект, който предлага приготвена храна, може да я продава с 9% ДДС, или не, са неясни и неизчерпателни. Така например за заведенията на самообслужване в някои случаи сервирането в прибори за еднократна употреба е основание да прилагат 20% ДДС, в други - заведенията в молове – не е. Неясно дефинирано е кога се приема, че има обслужващ персонал, както и "достатъчно оборудване", което да прави доставката на храна не просто доставка на стока, а на услуга.

Ресторантьорите се притесняват, че при тази възможност за тълкуване на указанията, всеки проверяващ може субективно да преценява ситуацията. Според някои експерти няма да се размине дописването в закона за ДДС.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата