Медия без
политическа реклама

"Аферата "Кристи" - коктейл от литература и история

Каква е връзката между криминална авторка №1 и Магдаленските перачници

"Аферата "Кристи", Нина де Грамон

превод Анна Карабинска-Ганева, издателство "Сиела"

Исторически факт: през 1926 година Агата Кристи изчезва и остава в неизвестност 11 дни. След завръщането си у дома и до края на живота си, на всички въпроси, свързани с този период, тя отговаря неизменно с "Нищо не си спомням."

Романът "Аферата "Кристи" дава една възможна версия за случилото се. Дали този отрязък от биографията на знаменитата авторка на криминални романи е верен с оригинала, не знаем. Доста подробният послеслов към книгата също не дава категоричен отговор. Но всички събития и практики в Магдаленските перачници са описани достоверно и макар да става дума за отдавна отминали събития, светът дължи извинение и справедливост на всички жертви, а един от начините е да не ги забравяме и да не спираме да говорим и да пишем за това.

Сюжетът започва с една трогателна, но все пак тривиална любовна история – романтичен триъгълник, пресъздаден през погледа на "другата", на триумфиращата любовница, в деня, преди мъжът най-после да заяви на съпругата си, че я напуска. Това е катастрофално сътресение в семейството. Отключва се лавина от всички емоции, които можем да си представим в такава ситуация. В същото време, вероятно защото все пак става дума за фамилия от висшето общество, реакциите са овладени, мисълта за приличието непрестанно присъства на заден план. Дори детето, малко момиченце на име Теди, почти не забелязва, че нещо се случва в дома им, а неочакваното размекване на таткото, сълзите и вниманието му, будят главно притеснение и чувство за неудобство от неуместното му поведение.

В нощта, когато Арчи я напуска, Агата излиза от къщи с любимия си автомобил… и изчезва. Започва национално издирване. "Пресата беше нарекла търсенето на Агата "Великото издирване". Сякаш беше роман или филм. Спортно състезание, събитие от национално значение. Или война. Полицаи и съвестни граждани бяха плъзнали из цяла Англия, изпълняваха дълга си.“

С навлизането в дълбините на романа, и в мрачното минало на любовницата Нан, откриваме, че пред нас е не просто поредната любовна история за света на богатите и известните, а нещо съвсем различно, важно и страховито.

Първата световна война, тогава наричана просто Голямата война – не са знаели, че твърде скоро ще има и Втора. Грипът, който отнема живота на хиляди скоро след сключването на мира. Бедността. Големите промени в науката, техниката и в начина на живот. И тайно, незабележимо, сякаш е нещо незначително – съдбата на жените, които са имали нещастието да забременеят, без да имат сключен брак. В Ирландия изборът им е просто да умрат, или да отидат в някоя от Магдаленските перачници. "Съндейс Конър и Пелетстаун бяха измислици на двайсети век специално за майки и бебета. Първоначално перачницата "Магдалена" е била създадена, за да затварят там проститутки, но когато ирландската държава тръгна да става независима, тези места се превърнаха в хранилища за момичета, заподозрени в нарушаване на сексуалното приличие. Това включваше и момичета, които се смятаха за прекалено кокетни или твърде красиви. Също и момичета, които неблагоразумно бяха споделили със свещеника си или с член на семейството, че са станали жертва на блудство. Момичета, които нямаше къде да отидат."

Такива институции е имало и в Англия, и в Австралия, и в САЩ, и в Канада. Там момичетата са били третирани като робини, пребивани, изнасилвани, използвани за каторжнически безплатен труд, без никаква медицинска грижа, почти умиращи от глад. Децата им са били отнемани и давани за осиновяване, но в огромен процент от случаите – продавани от монахините на бездетни семейства.

Каква е връзката между Агата Кристи и тези позорни и зловещи институции – няма да разкрием тук. Сюжетът на "Аферата "Кристи" е твърде интересен, с неочаквани обрати, перипетии и завръщания, психологически преживявания, а и няколко убийства, които задържат вниманието на читателя до последната страница. В контраст с ужасите на войната и с черната сянка, хвърляна от англиканската църква, в романа има ефирни, очарователни страници, посветени на безвремието на щастливата любов, на миговете, в които всичко изглежда възможно и щастието е почти на върха на пръстите.

Трогателен и вълнуващ роман, пълен с изненади, който буди желание за действие, да погледнем трезво живота си и да го променим в посока, която да ни направи по-щастливи. "Всяка мистерия трябва да завърши с разкриване на убиеца, както и стана. Всяко издирване трябва да завърши с намиране на съкровището, както и стана. Всяка трагична любов трябва да завърши със смъртта или раздялата на влюбените. Но романтичната любов... Романтичната любов трябва да има щастлив край. Отвъд тези страници животът ще продължава да се търкаля напред. Но аз съм авторката на тази история. Мога да направя така, че да се случи каквото поискам, независимо от бъдещето, което вече е станало минало. Мога да оставя една-единствена картина в съзнанието ви и заедно да се престорим, че ще продължи вечно."

Последвайте ни и в google news бутон