Медия без
политическа реклама

Две парчета шунка на ден увеличават с 15% риска от диабет

Учени от Кеймбридж огласиха резултати от мащабно проучване сред 2 млн. души

21 Авг. 2024
Pixabay

Яденето на преработено или червено месо увеличава риска от диабет тип 2, като дори само две парчета шунка на ден се свързват с 15% по-висок риск от заболяване. Това показва най-голямото изследване на зависимостта между месото и диабета, провеждано някога. То беше ръководено от Кеймбридж и включва 2 млн. души по цял свят. Резултатите от него бяха огласени от световните медии, след като бяха публикувани в авторитетното специализирано издание Lancet.

Диабетът е едно от социално най-значимите заболявания. Смята се, че над 400 млн. души по света са диагностицирани с него. То е водеща причина за слепота, бъбречна недостатъчност, инфаркт. Изследването доказва, че наред с поддържането на здравословно тегло и движението, диетата е важен начин да намалим риска от заболяване, коментират учените. Според тях, това е още един сигнал, че трябва да се ограничи консумацията на преработени и червени меса.

Проучването ни дава най-подробната информация към момента за взаимовръзката между консумацията на преработени меса и непреработени червени меса и риска от диабет тип 2, коментира проф. Нита Форуми от екипа в Кеймбридж, цитирана от "Гардиън". Учените установяват, че дори 50 г преработено месо на ден (колбаси, шунка и др.) означава 15% по-висок риск от развиване на заболяването в следващите десет години.

Консумацията на 100 г непреработено червено месо на ден - равно на една малка пържола, се равнява на 10% по-висок риск от диабет.

Редовната консумация на 100 г птиче месо на ден се свързва с 8% повишение на риска, но при допълнителни анализи тук връзката се оказва по-малка.

Според насоките на Националната здравна система на Великобритания, хората, които ядат над 90 г червено месо на ден като телешко, агнешко, овнешко, свинско, козе, както и преработени меса като салами, наденица, бекон, шунка и кайма, трябва да намалят консумацията си до най-много 70 г. За съжаление, препоръки на нашите здравни власти не се откриват, а мнозинството българи не се хранят здравословно.

Независими анализатори на изследването коментират, че макар то да не доказва причинно-следствена връзка, резултатите са в унисон със съвременните разбирания за здравословното хранене. "Независимо от това, че става дума само за наблюдения, изследването е проведено перфектно. Данните от него предполагат, че ограничаването на червените и преработените меса предпазва не само от сърдечносъдови заболявания, но и от диабет тип 2", коментира проф. Навийд Сатар от Университета в Глазгоу. Друг професор - Дуейн Делор от Университета Астън, коментира, че общото послание е ясно - по-малко месо, повече зеленчуци, плодове, ядки, бобови храни.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот