Медия без
политическа реклама

Най-странните дръжки на автомобилни врати

Този важен детайл често се превръща в експеримент за дизайнерите

22 Февр. 2024
Lamborghini Miura
Lamborghini Miura

Запознанството с един автомобил започва с отварянето на неговата врата. Има обаче модели, които могат да слисат купувача, още преди да е влязъл вътре. Защото, когато създават най-стилните и оригинални коли, дизайнерите, заедно с инженерите, понякога прилагат прекалено сложни решения и оформления. 

Едно от тях са дръжките на вратите. През годините те претърпяха редица промени, като в някои случаи се превръщат в част от сложен декор, а в други дори изчезват напълно. Ето най-интересните и странни начини за отваряне на вратите на автомобила.

 

BMW Z1

Произвеждан само за няколко години в края на 80-те и началото на 90-те години (в тираж от едва 8000 бройки), BMW Z1 Roadster сам по себе си е много необикновен автомобил. Той е забележителен не само със своите подвижни пластмасови панели на каросерията, които позволяват бързо да се промени цветът на автомобила, и със страничните врати, които се спускат вертикално надолу в широките прагове. Странен е и начинът за отваряне на колата.

Обичайната дръжка с бутон е разделена на две части. Характерна вдлъбнатина е поставено директно върху вратата, спускаща се надолу. А цилиндърът на ключалката е поставен наблизо, в неподвижна част на тялото. В същото време, за да се задейства механизмът за автоматично спускане или повдигане на вратата, трябва да се натисне с пръст директно върху самия цилиндър – в случая той играе ролята на бутон на дръжката на вратата.

Tesla Model S

Дръжките на вратите, изравнени с панелите на каросерията в името на аеродинамиката и красотата, автоматично се удължават, за да се отвори колата, и се прибират назад, когато вече не са необходими. Това не е чак толкова ново решение и може да се види на серийни автомобили отпреди 10 години - например на Tesla Model S. Вратите на Range Rover Velar се отварят на същия принцип.

Всъщност, в наши дни прибиращите се дръжки са масови в автомобилната индустрия. Те все по-често се срещат дори на китайски автомобили. В повечето случаи "излизат", като издават характерен звук, когато собственикът се приближи до колата с ключа или натисне бутона за отключване, намиращ се на ключа. Когато шофьорът се качи, дръжките се прибират и колата може да потегли.

Ford Mustang Mach-E

Пуснат на пазара преди 2 години и разчупващ стереотипа за емблематичния американски Mustang, електрическият кросоувър Ford Mustang Mach-E е известен и с необичайния си начин на отваряне на вратите. Вместо дръжка, в панела на вратата до прозореца е интегриран бутон. Ако в джоба си имате ключ за кола или свързан с него смартфон, натискането на бутон ще отключи ключалката.

Вграденото задвижване ще отблъсне вратата от тялото. За да я отворят допълнително, пътниците отзад ще трябва да закачат пръстите си за ръба му и да го дръпнат към себе си. За удобство вратите са с миниатюрни неподвижни дръжки, като тези на прозорците в старите къщи. За да влезете в салона на електрическия кросоувър, трябва да ги хванете.

Lamborghini Miura

Преди повече от половин век известни автомобилни дизайнери също са се чудели как да не развалят външния вид на кола с тривиалности, като дръжките на вратите. Например, при легендарното Lamborghini Miura, което стана една от първите суперколи със средно разположен двигател, този детайли получи оригинална форма.

Той следва хоризонталните ленти на въздухозаборниците, разположени точно зад вратите в задните колони на покрива. В същото време умело извитата дръжка на вратата е запазила напълно своята функционалност и дори интегрирания в нея бутон с цилиндъра на бравата.

Lincoln Continental

Пуснато след 14-годишна пауза през 2016 г., най-новото, десето поколение на луксозния седан Lincoln Continental предизвика революция от гледна точка на дизайна. За първи път в историята на модела той се отказа от характерната радиаторна решетка, разделена на две. Получи и дръжки на вратите, направени като част от страничния хромиран корниз. А инженерите изоставиха традиционните плъзгащи се механизми и брави в полза на електронно устройство E-Latch, активиращо се чрез натискане на бутон.

За да се отвори колата отвън, трябва да се хване елегантната дръжка и да се натисне с пръсти продълговатото копче от вътрешната ѝ страна. Отвътре вратата се отваря с натискане на бутон върху нейния панел.

Renault Twingo

Представено през 1992 г., първото поколение градски хечбек на Twingo със сладък анимационен дизайн беше един от необичайните и смели автомобили, създадени от тогавашния главен дизайнер на Renault Патрик льо Клеман. Сред оригиналните решения, внедрени в него, внимание заслужават нетрадиционните дръжки на вратите.

Вероятно за да се опрости и намали цената на конструкцията, но вероятно и в името на дизайна, обичайните форми на тази част бяха изоставени. В резултат на това зад ръба на панела на вратата, точно под нивото на цилиндъра на ключалката на вратата, се появи полукръгла вдлъбнатина с език в нея. За да се отключи ключалката, трябва да се издърпа това "ухо" с пръст и след това вратата да се дръпне за отваряне.

McLaren MP4−12C

Дръжките на вратите и ключалките в скъпите ексклузивни суперколи и спортни автомобили, които сами по себе си не са автомобили за всеки, също трябва да бъдат много нестандартни както на външен вид, така и като конструкция. По-специално, при британският McLaren MP4−12C с две врати просто няма за какво да се хване и няма къде да натисне, за отваряне - този спортен автомобил няма традиционни дръжки.

Вместо това се използват сензори, разположени приблизително на мястото, където обикновено са дръжките. За да се отвори електронното заключване и леко да се повдигне вратата, трябва да се прокарат пръсти по сензора. И след това леко открехнатата врата да се повдигне. Алтернативен начин за отваряне е чрез натискане на бутона на ключодържателя.

Тойота C-HR

Друг отдавна познат оригинален начин за отваряне на автомобил е с дръжки, скрити в колоните на покрива или в рамките на прозорците. Това е една от любимите техники на италианските автопроизводители. Такива скрити дръжки може да бъдат намерени в няколко модела на Alfa Romeo от края на деветдесетте години и началото на XXI век. Например, седанът и комбито 156, както и хечбековете 147 и Gulietta.

Подобни решения се срещат и в съвременните автомобили, включително кросоувъри, произведени в други страни. По-специално компактната Toyota C-HR има дръжки на задните пътнически врати, разположени в горните им ъгли, до малки щори. За да бъде частта незабележима, част от нея е боядисана в черно, като рамката на прозореца, а част е боядисана в цвета на корпуса.

TVR Tuscan

Произвеждан във Великобритания от 1999 г. до 2006 г., TVR Tuscan, подобно на много суперколи, също има елегантна и аеродинамична каросерия без традиционните дръжки на вратите. Тази компания обикновено не обича да претоварва колите с излишни украшения. Преди това нейните инженери дори не инсталираха ABS и въздушни възглавници.

Ето защо не е изненадващо, че целият механизъм за отваряне на спортната двувратка е скрит от любопитни очи. И за да влезете в колата, трябва да натиснете доста голям изпъкнал бутон в долната част на корпуса на страничното огледало. В интериора на TVR Tuscan, между другото, също няма дръжки на вратите отвътре, които трябва да се дръпнат, за да се излезе. Отваря се с малки, едва забележими бутони, разположени на предния панел отдясно и отляво на радиото.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата