Медия без
политическа реклама

Копнежът за красива кауза понякога води до престъпления

Остро актуален роман за радикализацията, тероризма и разкъсаната връзка между поколенията

26 Яну. 2024

"Картина в пясъка", Питър Блаунър

превод Катя Перчинкова, издателство "Enthusiast"

"Но писмото ти ми напомня как аз започнах да се увличам в каузата. Болезнено и много обезпокоително е колко много от себе си виждам в теб. Иска ми се да можех да кажа нещо, което да промени мнението ти. Но понякога си мисля, че опитите на старите да говорят с младите са все едно мъртвите да се опитват да говорят с живите."

Героите на този роман са двама. Единият е юношата Алекс, младеж от арабски произход, роден в САЩ, който поставя близките си пред свършен факт: свързал се е с радикална ислямска групировка и вместо да отиде в колеж, е избрал да поеме по пътя на джихада. Съобщава им го с имейл, подписан с новото име, което си е избрал: Абу Сурор. Няма желание, нито възможност да поддържа връзка, през няколко седмици разполага с по няколко минути, в които да драсне следващите редове.

Другият герой, за когото постепенно научаваме много повече, е Али Хасан, дядото на Алекс. Както често се случва в семействата, младите и старите са привързани едни към други и се обичат, но всъщност не се познават истински. Али Хасан е роден и израснал в Египет и има много спомени, които не са за споделяне – някои от тях тъжни, други срамни или пък опасни. Когато внукът пораства, не проявява никакъв интерес към историята на дядо си. А истината е, че общото между двамата е важно и значимо. Те си приличат по много неща. Когато е бил на възрастта на Алекс, Али е копнеел да бъде част от нещо по-голямо; да стане прочут режисьор, да спечели любовта на избраницата си Мона. Тези романтични мечти без колебание преминават в действия. Решително и всеотдайно Али се хвърля в света на киното, става личен шофьор и асистент на легендарния Сесил Б. Демил, който в този момент снима там суперпродукция, и така получава мимолетен достъп до най-високите нива в управлението на Египет, като неведнъж се среща със самия Насър.

Романът има исторически основи. В пространните писма до своя изчезнал внук Али Хасан разказва за смутните времена на революция и контрареволюция, на приливите и отливите в радикалното мюсюлманско движение. По стечение на обстоятелствата той се оказва замесен в редица опити за покушение и терористични атаки, организирани от движението "Мюсюлмански братя"; пътят му се пресича с пътищата на някои от идеолозите на това движение. След като при пътен инцидент убива човек, Али е изнудван да залага експлозиви, да шпионира и да застраши живота на хиляди хора. Той има будно чувство за правилно и грешно, но във времена, когато светът се преобръща с главата надолу много пъти за кратък период, моралният компас става безполезен. Наказанието е очаквано, а условията в затвора са нечовешки (не четете последната четвърт от книгата преди сън) и оцеляването в него е истинско чудо по волята на Бог.

Романът се чете на един дъх. В него се редуват сцени на насилие с романтични моменти; политически интриги и битови описания. Фактологията е вплетена в разказа по такъв начин, че виждаме как историята се превръща в съдба.
 

Последвайте ни и в google news бутон