Разбира се, че идва, но по-рядко - и още по-рядко я виждаме на нашите екрани. Тазгодишният епидемичен "София филм фест" обаче даде тази възможност, а сега "Чутовното нашествие на мечките в Сицилия" е и в редовно разпространение по кината, доколкото все още работят и посрещат публика.
Свикнали сме да свързваме качествения детски филм с 3D чудесата на "Пиксар", с пластелиновите модели на Aardman или класическия двуизмерен рисунък на студио Ghibli. "Чутовното нашествие... " също е старомодна 2D анимация, бележеща пълнометражния кинодебют на именития илюстратор Лоренцо Матоти. Рисувал е от комикси през корици на "Ню Йоркър" до официалния плакат на фестивала в Кан, така че може би е закономерен фактът, че премиерата на филма му се състоя във втората по важност състезателна програма - "Особен поглед", на най-големия и престижен кинофорум. Там рядко попадат анимационни филми, а още по-рядко филми за деца.
"Чутовното пътешествие на мечките в Сицилия" е създаден по детската повест на Дино Будзати - италиански майстор на късия разказ, все пак най-прочут с романа си ("Татарската пустиня"), който и сам илюстрира своите творби в наивистичен стил, а въпреки литературната слава цял живот работи като журналист в "Кориере дела сера". Книжката е написана в края на Втората световна война и носи съответните метафори, а у нас излезе за сефте преди пет години във великолепно издание на "Точица" с илюстрациите на самия Будзати и превод на Нева Мичева. По някакви причини Будзати не е така популярен сред българските читатели, както например Джани Родари или Карло Колоди, и настоящият филм е добра стартова точка за запознанство с творчеството му - достъпна и за малки, и големи. Той успява, без да си поставя грандиозни цели - дори опростявайки някои елементи от книгата за нуждите на най-малките зрители.
Режисьорът Матоти използва част от рисунките на писателя като фундамент за някои от филмовите изображения, но извън тях развихря своя ярък, приказен визуален стил с вдъхновения от платната на Джорджо де Кирико, сицилианското фолклорно наследство и разкошните илюстрации към старите детски книжки. Историята сблъсква мечките - не диви, а благородни създания - с хората и размесва конфликта по оста добро-зло така, че и едните, и другите да са подвластни на честта и изкушенията независимо от своя произход и окосмяване. В книгата на Будзати няма нито един женски персонаж и такъв е измислен за нуждите на съвременността - той е част от цялостната рамка на разказа, в която странстващ бард и неговата асистентка (дъщеря?) Алмерина разгръщат своя театър в една пещера насред планините, обитавана от стар мечок (във френския оригинал той е озвучен от 89-годишния титан на киноизкуството Жан-Клод Кариер). Алмерина присъства и във вълшебния наратив, пак като сценична партньорка - този път на мечето Тонио, мечешкия "принц", пленен от хората и превърнат в цирков артист.
Тролове, морски чудовища и стадо бесни прасета, които политат като очарователни балони над снежните планини - това са само част от изненадите, които "Чутовното нашествие на мечките в Сицилия" готви на своите персонажи и зрители. Кратък, красив и поетичен филм за цялото семейство.