Медия без
политическа реклама

7 правила за дълголетие

Ако трябва да изберем едно от тях, то е физическата активност

05 Юли 2024
Pixabay

Хората търсят тайната на безсмъртието от хиляди години. И сега някои милиардери не се отказват от идеята, като спят в барокамера, експериментират с криотерапия или се облъчват с инфрачервена светлина. Науката обаче е скептична, че тези хора са на прав път. Според специалистите, няколко прости правила са достатъчни, за да живее човек дълго в добро здраве - с бистър ум и здраво тяло до 80, 90, а защо не и до 100 г. Пишем редовно за тези правила, като използваме всяка възможност да се чуят специалистите в тази тема. Днес ви предлагаме един материал със съвети от д-р Луиджи Феручи, научен директор на Националния институт по стареенето, и други специалисти, публикуван в "Ню Йорк Таймс". Хората все търсят вълшебното хапче, а всъщност то отдавна е известно, казва той. Ето седемте съвета на специалистите по гериатрия - науката за възрастните хора.

 

1. Движете се повече

Това е най-важният съвет на експертите - тялото ви трябва да бъде активно. Нови и нови изследвания потвърждават, че физическата активност намалява риска от преждевременна смърт. Движението поддържа сърцето и кръвоносната система в добро здраве и предпазва от редица хронични заболявания на тялото и ума. Освен това поддържа мускулите в добър тонус, което на свой ред ни гарантира добра форма дори в напреднала възраст. Без упражнения и движение, мускулите отслабват, човек става предразположен към падане и травми, а в напреднала възраст травмите не искат да минат лесно и могат допълнително да доведат до проблеми.

"Ако изградим навреме мускулна маса, сила, баланс, сърдечносъдова издръжливост, тогава ще навлезем в старостта доста добре подготвени за нея", казва д-р Ана Чанг, професор по медицина на възрастните хора в Калифорнийския университет.

Най-добрата физическа активност е тази, която ви харесва и от която няма да се откажете. Няма нужда даже да полагате огромни усилия - 150 минути средно натоварване на седмица е напълно достатъчно според Американската асоциация по сърцето. Това означава, че дори 20 минути ходене на ден стигат да имате полза.

 

2. Яжте повече плодове и зеленчуци

Няма една определена диета, която ще ви доведе до преклонни старини в добро здраве. Специалистите обаче казват, че ключови са три неща - яжте с мярка, старайте се да ядете повече плодове и зеленчуци и ограничете ултрапреработените храни до минимум (чипс, бисквити, кренвирши, колбаси, бързо хранене, газирани напитки и т.н.).

Някои медици казват, че поддържането на здравословно тегло е от голямо значение за дълголетието, но според д-р Джон Роу, професор по здравни политики и стареене в Колумбийския университет, това не е чак такъв проблем, особено в старостта. "Винаги съм се тревожил повече за пациентите си, които губят тегло пред тези, които качват", казва той.

 

3. Спете достатъчно

Често пренебрегваме значението на съня, но той играе важна роля за остаряването в добро здраве. Има изследвания, които установяват връзка между продължителността на съня и риска от заболяване, като добрият сън може да добави няколко години към живота на човек. Сънят е особено важен за здравето на мозъка - според едно проучване от 2021 г. хора, които спят по-малко от пет часа на денонощие, са изложени на двойно по-голям риск от деменция.

"С напредването на възрастта човек се нуждае от повече сън, а не от по-малко", казва д-р Алисън Мур, професор по медицина и гериатрия в Калифорнийския университет. Обикновено медиците препоръчват 7-9 часа на нощ.

 

4. Не пушете и не прекалявайте с алкохола

Да, ясно е за всички, но не пречи да го повтаряме, защото България има огромен проблем с тютюнопушенето. Няма безопасна цигара, няма безопасно електронно, бездимно и пр. устройство за пушене. Долу-горе по същия начин вече стоят нещата и с алкохола, тъй като новите изследвания показват, че и при него няма безопасна доза. Трябва малко - едно питие на ден за жените и две за мъжете, за да се повиши рискът от сърдечно заболяване, проблеми с черния дроб и седем типа рак. Така че намерете такива начини за забавление, които не предполагат цигара и алкохол.

 

5. Грижете се за хроничните си заболявания

Много хора развиват хипертония още преди старостта. Много имат висок холестерол, предиабетно състояние, белодробни заболявания като ХОББ. Всички посочени по-горе съвети ще ни помогнат да се справим по-леко с тези проблеми, но това не стига. Затова е важно да обръщаме внимание на заболяването си и да следваме лекарските съвети. У нас, за огромно съжаление, човек често си излиза с диагноза на хронично заболяване от лекарския кабинет и няма към кого да се обърне за съвет как да живее с него. Започнете от пациентските организации, които често се създават именно около дадено социално значимо хронично заболяване, и търсете информация.

Не е приятно човек да взема лекарства. Не е забавно непрекъснато да следи кръвното си или кръвната си захар. Но когато вземем всички мерки - лечение, наблюдение, здравословен живот, ще можем в голяма степен да запазим обичайния си живот дори с хронично заболяване.

 

6. Приоритизирайте взаимоотношенията си с близките

Още едно нещо, което подценяваме - психологичното ни здраве често е на заден план, но напоследък все по-често ни обръщат внимание да се грижим и за него. Изолацията, самотата са толкова опасни за здравето колкото пушенето, казват лекарите напоследък. Самотата ни излага и на повишен риск от деменция, сърдечни заболявания, инфаркт.

Взаимоотношенията ни с хората са ключ не само към по-здравословен живот, но и към по-щастлив. Стабилните връзки, според едно изследване на Харвард, са най-важният предвестник за остаряване в добро здраве. Според по-нови изследвания, ползите от средиземноморската диета всъщност в голяма степен се подсилват от факта, че изследваните хора, които я спазват, са също хора от малки населени места, живели в една и съща близка общност през целия си живот и съжителстващи с различни поколения.

Д-р Роу учи студентите си, че най-добрият показател как ще се справи един възрастен пациент през следващите шест месеца е да го попитаме колко приятели или близки е видял през последната седмица.

 

7. Бъдете позитивни

Изглежда просто само на пръв поглед - трудно е да сме позитивни, когато ни налегнат болежки, годините натежат, а връстниците ни започнат да си отиват един по един. Но е важно. Има изследвания, според които оптимизмът намалява опасността от сърдечни заболявания. Хората, които имат по-висок резултат на тестовете за оптимизъм, живеят с 5 до 15 процента по-дълго от песимистите. Може би се дължи на това, че оптимистите често водят по-здравословен живот и по-рядко страдат от хронични заболявания, но дори когато вземем тези фактори предвид, изследванията отново показват връзка между оптимистичната нагласа и по-дългия живот.

И накрая - ако трябва да изберем едно от тези правила, учените казват то да бъде първото - движение, движение, движение. Ако не можем да се движим, то тогава следващото най-важно правило е да бъдем позитивни.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот