Медия без
политическа реклама

Преди или след закуска - кога да мием зъбите

Ползи и недостатъци има и при двата варианта, казват денталните специалисти

12 Апр. 2024
И бактериите обичат закуската ни.
Pixabay
И бактериите обичат закуската ни.

Всички знаем, че човек трябва да мие зъбите си сутрин и вечер. Кога обаче е правилно да мием зъбите сутринта - преди закуска или след закуска? На този въпрос отговарят стоматолози пред "Ню Йорк Таймс". Отговорът, оказва се, не е еднозначен, затова ви представяме предимствата и недостатъците на двата варианта.

 

Защо да мием преди закуска

За много хора традиционната закуска е тестена, а често и сладка. Това означава захари и въглехидрати - зърнени закуски, хляб, палачинки, мъфини и т.н. Любими са не само на вас, а и на бактериите, които избуяват от въглехидратна диета.

Сутрин при ставане от сън бактериите в устата са в пика си. Така че уста, пълна с бактерии и закуска, пълна със захар и въглехидрати са много лоша комбинация. Бактериите възпаляват венците, но освен това отделят киселини, които увреждат емайла и повишават риска от кариес.

Миенето на зъбите преди закуска отнася бактериите, като им пречи да закусят и те с вашата храна.

Друга причина да мием зъбите преди закуска е да стимулираме слюноотделянето. Слюнката е една от най-мощните защити на зъбите. Тя им набавя минералите, които бактериите може да са изяли през нощта. Освен това съдържа бикарбонати, които неутрализират киселинността в устата. Като допълнителен бонус идва и флуоридът в пастата за зъби, който укрепва зъбите, забавя кариесите и неутрализира киселините от закуската.

 

Защо да мием след закуска

Истината е, казват денталните специалисти, че мнозинството от хората не мият добре зъбите си. Тъй че дори да сте свършили тази работа преди закуска, вероятно в устата ви има достатъчно бактерии, които да отделят киселини по време на закуска и през остатъка от деня. Затова може да е от полза да измиете зъбите след това и да отстраните остатъците от храна. А и за повечето от нас закуската не отнема повече от 10-15 минути, за което време няма да стане кой знае каква поразия.

Освен това, флуоридът в пастата за зъби ще може да работи върху зъбите през целия ден, вместо веднага да бъде отнесен от храната.

Според някои специалисти, миенето на зъбите веднага след ядене - особено ако то включва кисели храни и напитки като кафе и портокалов сок, уврежда емайла. Други обаче казват, че потенциалните поражения са толкова малки, че няма да се отразят на общото състояние на зъбите ви. Затова, като цяло се смята, че ползите от миенето на зъбите след закуска надвишават потенциалните негативи.

Ако предпочитате да изчакате, можете да изплакнете устата само с вода, за да не почнат бактериите работата си върху остатъците от храна.

 

Извод

В научната литература няма консенсус по въпроса. Няма и твърди доказателства за и против двата варианта. Затова аргументите са предимно теоретични. В крайна сметка, специалистите препоръчват човек сам да прецени кой вариант ще му гарантира най-добра устна хигиена и най-добре подхожда на обичайните му навици.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот