Медия без
политическа реклама

Трябват ли ни хапчета за подут корем

Причините за това състояние могат да бъдат много, затова и няма едно универсално решение

12 Дек. 2023
Pixabay

Плоският корем е идеал не само на модата, но и на необятния пазар на хранителни добавки и лекарства без рецепта. Тези индустрии за милиарди непрекъснато ни насаждат усещането, че всяко подуване трябва да бъде борено с всички налични средства. Всъщност, подуването на корема е нещо съвсем естествено и може дори да бъде положителен сигнал, че червата ни работят.

 

Митът за плоския корем

Рекламите на чудодейни хапчета срещу подуване оставят впечатление у съвсем здрави хора, че нещо с тях не е наред. Това е дългогодишна традиция на маркетинга да представя съвсем нормални телесни функции за проблем. "Не смятам, че плоският корем е нещо естествено", казва пред "Гардиън" Дуейн Мелър, преподавател по хранене в университета "Астън" в Бирмингам.

Подуването например е съвсем нормална реакция на някои храни. Суровият лук, неузрелите банани, студената паста са жилава скорбяла, която е предизвикателство за храносмилателната ни система. Това са вид фибри, които ферментират с помощта на полезните микроби, които колонизират червата ни. Именно този процес предизвиква отделяне на газове, а те са сигнал, че бактериите си вършат работата и поддържат чревната флора в добро състояние. Освен това показват, че фибрите са стигнали до червата, което също е добър сигнал, защото означава по-нисък риск от рак в тази област.

 

Обичайните заподозрени

Най-често подуването на стомаха се дължи на газове. "Храносмилателната система не е създадена да понася много въздух в себе си", казва пред "Гардиън" Джули Томпсън, гастроентеролог. Човек обаче често несъзнателно поглъща въздух като се храни бързо, преглъща, дъвче дъвка, пуши, пие газирано. Този въздух може да заседне в червата, особено ако имаме затруднения с изхождането, а те са често срещани при обичайното ни хранене с много рафинирани храни и малко фибри и при липсата ни на движение. За златните правила на доброто храносмилане сме писали много пъти - накратко те са достатъчно течности, много фибри и физическа активност.

Как се отглежда здрава чревна флора можете да прочетете тук:

Хладилникът на Тим Спектър пращи от живот - кефир, квас, домашна корейска туршия кимчи, комбуча. Да не говорим за зеленчуците - от всякакъв вид и цвят.

Непоносимостта към определени храни и прекомерната ферментация на храната от бактериите в храносмилателния тракт също отделят газове. Ако това се превърне в хроничен проблем, има нужда да бъде допълнително диагностицирано от лекар - той може да установи кои точно са хранителните алергии и дали няма чревни заболявания. Синдромът на раздразненото черво например може да се контролира със специална диета, която изключва редица въглехидрати, които трудно се усвояват от тънкото черво, но пък лесно поглъщат вода и ферментират. Това обаче е крайна мярка - много от тези храни са отличен източник на фибри и хранителни вещества, тъй че идеята е след кратко прекъсване и стабилизиране на симптомите да се върнат едно по едно в менюто.

 

Кога трябва да посетим лекар

Специалистите съветват да потърсим консултация от личния лекар, ако подуването се задържи за повече от три седмици, особено ако е съчетано с тревожни симптоми като непланирана загуба на тегло, анемия, рязка промяна в храносмилането, кръв в изпражненията, загуба на апетит, честа нужда за уриниране (всеки един от тези симптоми предполага веднага да посетим лекар).

Подуването засяга 90% от хората, страдащи от Синдром на раздразненото черво, диспепсия (лошо храносмилане) и киселинен рефлукс. Но има и редица други, по-редки причини за него. Стресът може да причини доста проблеми със стомаха и червата, а също и неправилни коремни рефлекси. Когато се храним, обяснява Томпсън, диафрагмата се отпуска и мускулите по коремната стена се свиват, за да настанят увеличеното съдържимо на червата. Но понякога рефлексът се обръща и прави обратното, което причинява подуване. Тогава се налага с помощта на специалист да го приучим да си върне правилната последователност.

Нормално е човек да отделя газове до 15 пъти на ден, според британската неправителствена организация Guts UK. За оригването дневната "доза" е 15-20 пъти. Ако се усещате по-подути от обичайното, то можете сами да нанесете корекции в храненето си. Например има известни газообразуващи храни - боб, брюкселско зеле, карфиол, броколи. Колкото и да е странно, дъвченето на дъвка също може да е проблем заради изкуствените подсладители.

От друга страна, овесените ядки са голям съюзник. Помага и една супена лъжица ленено семе (яжте го сурово, купувайте го цяло и го смелете с кафемелачка непосредствено преди да го изядете, защото мазнините в него се окисляват много бързо и за десетина минути се превръщат от нещо много полезно в нещо вредно). Лененото семе има нужда от много вода, освен това може да отнеме до три месеца преди да даде резултат. Включването на ферментирали храни като кисело зеле, кисело мляко, боза, туршия и т.н. може да помогне на чревната флора, но внимавайте с количествата - в големи количества туршиите са вредни, освен това могат да бъдат утежняваща храна за хора с раздразнени черва.

 

Помагат ли хранителните добавки

Не е никак сигурно, че има смисъл да се приемат хранителни добавки, особено като имаме предвид, че причината за подуването често не е ясна. Всеки продукт е различен и всеки микробиом (чревна флора) - уникален, така че не можем да кажем нищо категорично. Понякога натрупванията в коремната област нямат нищо общо с подуване - при жените например това е въпрос на физиология, така че за тях добавките няма да дадат никакъв резултат.

Едно природно лекарство, за което се смята, че има достатъчно полза, е ментовото масло (но за ментовия чай например няма такива сведения). От ензимите за храносмилане за доказано ефективен се смята алфа-галактозидазата, която помага за разграждане на галакто-олигозахаридите в боба и лещата.

 

А може и да е хормонално

Хормоните са сред обичайните заподозрени за подуването, както знаят повечето жени. Всяко колебание в хормоналния баланс може да въздейства на храносмилателната система, независимо дали става дума за предменструален синдром, за пери-менопауза или менопауза. Понижените нива на естроген например водят до забавяне на храносмилането. Жените като цяло са двойно по-предразположени към подуване от мъжете.

Задържането на течности пък е съвсем отделна категория подуване. Тя може да се дължи на прекаляване със солта, свързва се и с хормонални промени, особено при прогестерона. Това обаче не значи, че трябва да надаваме ухо на рекламите за чудодейни лекарства. "Поддържайте хормонален баланс, внимавайте какво ядете, погрижете се за съня си, не спирайте да се движите и не допускайте вредни навици. И дайте тогава да видим имате ли проблем с подуването, защото при мнозинството от хора той вече е изчезнал", казват специалистите. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот