Отдавна е ясно, че общински кметове стават неслучайни хора. Знае се също, че специално в Ямбол на местните избори през есента победи заможен и влиятелен в региона бизнесмен – Валентин Ревански. Подадената от него имотна декларация обаче определено смайва с пребогатото си съдържание. Той е декларирал цели 257 имота. С тях вероятно Ревански става
кметът, обявил най-завидно финансово състояние,
откакто съществуват декларациите. (Възможно е и други градоначалници да разполагат с корона от имотни перли, но те да се водят на несвързани лица). Ревански спечели вота чрез малката формация „Пряка демокрация”, побеждавайки ГЕРБ и БСП.
Днес Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) публикува имотните данни за лицата, които напуснаха или встъпиха в длъжност след местните избори. Именно от регистъра на органа стават ясни притежанията на Ревански, а и на други лица, попадащи в тези категории.
Той и съпругата му Стоянка разполагат с парцели, къщи с дворове, производствени помещения, складове... И няколко апартамента, плюс огромно количество ниви. В преобладаващата си част имотите са в Странджа. Любопитно е, че през 2016 г.
именkо Ревански организира протестите и инициатива за референдум
срещу бежански център в планината. Имоти той притежава още в самия Ямбол, други части от региона и във Велинград.
Семейните автомобили са три – всичките Мерцедес, за около 300 000 лв. общо. Депозитите и наличните срества са към 700 000 лв. Ревански има да взема още 75 000 лв. заеми. На целия този фон инвестиционните му вложения са малко – 21 736 лв.
Според декларацията законът е спазен и фирмите в момента се водят на Стоянка – 100% в „Рей” ЕООД, 70% в „Сакарела” ООД и по 50% в „Сакарела мрамор” и „Гранит”. Във формуляра за конфликт на интереси Ревански е вписал над 20 юридически лица, сред които „Диана кабел”, „Оптинет”, баскетболния клуб „Тунджа” и т.н.
Далеч от това ниво са други нови кметове на областни центрове. Румен Томов (Благоевград, БСП) е декларирал налични 42 000 лв., плюс малки дялове в 18 имота. Оповестил е конфликт на интереси за три дружества. Другите трима изборни отличници на социалистическата партия също не са се похвалили с особена заможност пред комисията,
макар преди вота да бяха депутати.
Станислав Владимиров (Перник) притежава къща в Кюстендилско, кара Опел Астра и Тойота (чужда), има да връща 37 000 лв. лизинг, като и потребителски кредит. Пенчо Милков (Русе) и жена му притежават апартамент в родния си град, две коли - Волво и БМВ, 42 200 лв. налични средства, но трябва да връщат и над 14 000 лв. ипотечен заем. Денчо Бояджиев (Разград), който управлява града и по-рано, е вписал към 42 000 лв. влогове, 17 500 лв. налични средства, две Тойоти, части от недвижимо имущество.
Декларациите на някои бивши вече кметове пък показват похвални грижи за обновяване на семейния автопарк. Иде реч за возила, придобити през последния мандат или поне в месеците непосредствено преди стартирането или след завършването му.
Някои от най-известните екскметове са били пестеливи в отчетите пред комисията. Благоевградчанинът
Атанас Камбитов е вписал единствено „без промяна”
в графите. Пловдивчанинът Иван Тотев е обявил налични 12 800 лв. и още 50 000 лв. влог. Пламен Стоилов от Русе има 29 900 лв. на влог, малки имоти от времето преди мандатите, но и Мерцедес от 2019 г. за 34 000 лв. Далеч по-интересно е при перничанката Вяра Церовска. Тя и съпругът й Стефан притежават Ауди А4 за 72 150 лв., Мини купър за 3 912 лв. и Фолксваген пасат за почти 20 000 лв. И трите автомобила са придобити в периода 2015 г. – 2019 г. За времето на мандата или около него са декларирани още: една втора парцел в Германия за 700 кв. м. на стойност 84 375 лв – на името на Стефан; офис 60 кв. м. в Перник – собственост на двамата. Освен това от по-стари времена притежават 64 декара земеделески земи и гори. Богатството на семейството продължава
с около 220 000 лв. влогове в страната и чужбина,
но е налице и кредит – 59 000 лв. лизинг за Ауди-то. От декларацията става ясно, че съпругът има дялове в две медицински фирми – „Урология” ООД – Перник и „С.С.В – Медика” – Брезник.
Бившият управник на Ямбол Георги Славов пък е вписал два автомобила (Фолксваген и Мерцедес) за почти 50 000 лв. общо. Придобити са през 2017 г. на негово име. Пак същата година двамата със съпругата Катя стават
собственици на апартамент от 113 кв. м.
в Ямбол за около 102 000 лв. Освен това той е декларилал 20 000 лв. (налични) и 52 340 (влог). Катя пък има 60 000 лв. заем към физическо лице. Тя притежава всичките дялове в дружеството "Текрис", половината в „Баланс консулт” и 4.4% от „Агроивнест Тунджа”.
САНКЦИИ
„Лице, заемащо висша публична длъжност, което не подаде декларация в срок, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв. В случаите на неподаване на декларация, за тези лица започва и проверка за установяване на незаконно придобито имущество”, съощиха от комисията.