"Какъв е смисълът?", Микаел Дален
превод Веселина Седларска, издателство "Сиела"
Шведският психолог Микаел Дален се опира на множество анкети и проучвания, за да напише своята книга, с която няма претенциите да даде окончателен и категоричен отговор, а най-вече да ни подтикне сами да си зададем въпроса "Има ли животът смисъл?".
Анкетите са проведени през последните десетилетия по всички краища на света и на въпросите са отговаряли хора от различни националности, възрастови групи, с различен здравен, социален и икономически статус. Както безчет философи и хора на изкуството преди тях, и анкетираните се домогват до смисъла. Заради нуждата от разбиране, окуражаване или утеха; заради необходимостта да си обясним защо сме тук и защо ще се наложи да си отидем от този свят.
Впрочем, въпросите са два. Единият е "Има ли животът смисъл?". Вторият: "Чувствате ли, че Вашият живот има смисъл?".
Когато формулирането е стеснено, всеки вижда общата тема под различен и личен ъгъл.
Обобщавайки отговорите на хиляди хора и добавяйки към тях своя опит и собствените си "чудати истории", Микаел Дален ведро и подредено дава набор от насоки за по-смислен живот. Той пише така, все едно разказва пред приятелска аудитория, а приятното му чувство за хумор помага на читателя да преглътне и някои горчиви мисли. Още първата глава ни мята в дълбокото със съвета "Мислете за смъртта".
И после, придържайте се близо до природата.
Не забравяйте, че щастието и смисълът не винаги вървят ръка за ръка.
Открийте своята житейска цел: "Чувството за цел в живота помага също така да се живее по-дълго, като редуцира рисковото поведение като включване в битки и конфликти или желание за самоубийство, а също така и като подобрява имунната система, поддържа кръвното ниво в ниски граници и укрепва здравето на сърцето, черния дроб и другите жизненоважни органи."
Отделете време за спортуване и поддържане на добра физическа форма.
Един малко по-необичаен съвет – създайте си рутина, правете нови неща, но не подценявайте успокояващата, балансираща мощ на еднообразието. То дава (макар и моментно) чувство, че контролираме ежедневието си и имаме възможност да създадем ред в собственото си кътче от света.
Ако не знаем какъв е смисълът на живота, Дален ни окуражава да си измислим смисъл – както напълно произволно Дъглас Адамс си е измислил отговора 42. А също и по примера на други, не по-малко велики философи. "Идеята отеква и от философа на 19 век Ницше, който, както вече видяхме, е вярвал, че всичко в живота е безсмислено. Заключението му е, че следователно от нас зависи да изпълним съществуването си с някакъв смисъл. Сто години по-късно Жан-Пол Сартр отива по-далеч, като казва, че ние сме осъдени да изобретим свой смисъл, защото животът е отвратително безсмислен."
Още – ако искаме да имаме чувство за смисъл, добре е да намерим подкрепяща общност, на която да принадлежим, за да получаваме там нужното ни приемане и одобрение. Хора, пред които да разказваме живота си, за да направим видима връзката между миналото и настоящето. Този разказ може да бъде под различна форма, включително ако не сме много-много по думите, можем да направим животоописанието си в образи или в снимки в профила си в Инстаграм.
Обглеждайки живота си, можем да видим личностното си израстване и да продължим да се развиваме – това вдъхва чувство за смисленост. Опора можем да получим и когато правим неща, които променят света – или поне най-близкия ни периметър – към по-добро. Като не се предаваме, независимо от трудностите.
Или, ако ни допада, като караме мотор.
Дали животът има смисъл; и дали ние имаме чувство, че животът ни е смислен, може да са две различни неща.
Но, както казва Микаел Дален: "Един ден ние ще умрем, но какво ще правим с всичките останали дни?"