Медия без
политическа реклама

Когато Баба Яга беше непослушно момиченце

Фентъзи с герои от славянския фолклор

27 Окт. 2024

"Яга и къщата на орлови крака" (Пазителите на портата 1), Мачей Рожен

превод Десислава Недялкова, издателство "Сиела"

И тази година коледните книги се появиха в книжарниците още в началото на октомври, като нечестно изпревариха хелоуинските ужасии и се оказа трудно да намерим нещо ново за четене, посветено на Вси светии. На принципа "преструвай се, че не виждаш нещото, и то ще изчезне", мнозина консервативни граждани ще се зарадват да чуят това, защото Хелоуин е "чужд празник". Но децата с удоволствие го отбелязват, така че защо да игнорираме децата си, когато можем да се присъединим към тях за една вечер на контролиран ужас, вредна храна и карнавално веселие?

Все пак, бидейки сговорчиви и миролюбиви читатели, избрахме по случай празника да разгърнем книга за свръхестествени същества, пръкнали се от славянския фолклор, с които сме почти роднини по митологична линия.

"Яга и къщата на орлови крака" е завладяващ роман за храбри деца. Главната героиня е 11-годишно момиченце на име Яга, което с непокорството си става причина злото да проникне в тяхното вълшебно село и родителите й да бъдат омагьосани и отвлечени. В стремежа си да поправи грешките и да спаси своето семейство, Яга тръгва на път, преживява невероятни приключения, поема рискове, открива приятели, разочарова се и се учи от неуспехите. В това пътешествие неотлъчно с нея е Пъзливка – невръстната къщичка на кокоши крака, с която заедно израстват и правят истински подвизи.

Романът е паноптикум на митологични същества предимно от славянската митология, но също и от митовете на източните народи. Тук на всяка страница витаят стриги, упири, водници, жарници и вихрушници, лапидухове и блуждаещи пламъчета, кошмарници и мори… Нашият фаворит е цигулникът: свирещ демон, който живее в улуците на старите къщи и се храни с музика. Той обича да обсебва музикални инструменти, но най-силно предпочита цигулките на уличните музиканти. Обсебеният инструмент започва да свири много по-хубаво и ползата е взаимна – музикантът се прибира с пълна шапка с пари, а цигулникът – с пълно коремче с музика.

Всички тези свръхестествени същества са или добри, или лоши, или и двете, според това как се държат хората с тях. Впрочем в книгата на Мачей Рожен митичните същества са хора, а ние с вас сме най-обикновени "нормалници". На последните 20 страници има прелюбопитен справочник с десетки вълшебни създания.

Едни от най-магичните са Къщите на кокоши крака. Те се излюпват от яйца и според това от какво камъче е направено сърцето на всяка от тях, къщата израства с различен вид и функция – има работилници, домове, има дори и един много невъзпитан свинарник. Всички тези ходещи къщи са живи, имат собствен характер, разговарят на скрибуцащ език и могат да пораснат толкова много, че и сами да не знаят колко дворове, коридори, стълбища и стаи има в тях. Всичко това е развито и описано с хумор и фантазия, и до последната страница не може да се предвиди какво още има да става с къщите, с хората и с нормалниците.

По-голямата част от историята се разгръща в Краков, и по-точно в пещерата под града, и макар да става дума за невероятни, измислени и невъзможни сгради и улици, у читателя се оформя непреодолимо желание да ги посети. Особено Дома на неспокойната старост, място колкото очарователно, толкова вбесяващо и не по-малко страховито.

"Яга и къщата на кокоши крака" е превъзходно четиво за деца на възраст 10+, както и за техните родители – за да си обсъждат след това, да си фантазират и да се радват, че са заедно, в безопасност и с книга в ръка.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

книги, Мария Донева

Още по темата