Медия без
политическа реклама

Как да намалим киселините без хапчета

Проблемът може значително да се облекчи със спазването на някои правила

23 Юли 2024
Ако прясното мляко ви дразни стомаха, заменето го с ядково. Добавете банан в закуската.
Pixabay
Ако прясното мляко ви дразни стомаха, заменето го с ядково. Добавете банан в закуската.

Киселините са неприятност, която спохожда всеки човек. Има обаче и цяла палитра заболявания, които правят киселините хроничен проблем. Едно от тях е гастроезофагеалната рефлуксна болест, чиято абревиатура на български съвпада с името на партията, управлява най-дълго в новата ни история. При това нарушение на гастроинтестиналния тракт се засяга долният езофагеален сфинктер (еднопосочна мускулна клапа, свързваща хранопровода с горния отвор на стомаха), при което съдържанието на стомаха се издига нагоре в хранопровода.

Трябва да правим разлика между киселините, които ни тормозят само понякога и хронични проблеми от типа на ГЕРБ. Киселините например са само един симптом на рефлуксна болест, а сред другите й прояви са още упорито дразнене на гърлото, дрезгавост, хронична кашлица, често покашляне, трудно преглъщане, астма, необясними болки в гърдите, лош дъх, ерозия на зъбния емайл, усещане за буца в гърлото и неприятно усещане за тежест след хранене. Често основните симптоми не са стомашните, а именно упорита кашлица, проблеми с гърлото и често покашляне.

Ако имате някои от горните симптоми, проведете консултация с лекар, защото лечението на хронични заболявания е нещо много по-сложно от неутрализирането на моментни киселини. Ако рядко получавате киселини и нямате нито един от горните симптоми, то вероятно просто става дума за неправилно хранене.

При диагностициране с рефлуксна болест, обикновено диетата е първата линия на действие. Предлагаме съветите на гастроентеролога Екта Гупта от една от водещите болници в САЩ - "Джонс Хопкинс", както и препоръки на канадското дружество на гастроентеролозите.

 

Храни, които причиняват киселини

Храните, които са известни с това, че предизвикват киселини, карат езофагеалния сфинктер да се отпусне и да забави храносмилателния процес, което води до застояване на храната в стомаха по-дълго време от необходимото. Най-често виновниците са с високо съдържание на мазнини, сол и подправки. Например:

- пържени храни;

- продуктите на веригите за бързо хранене;

- пица;

- чипс и други ултрапреработени храни;

- люти подправки, черен, бял, зелен пипер;

- тлъсти меса като бекон и наденица;

- сирене.

Други причинители на киселини:

- домати и всякакви вариации на доматен сос;

- кафе и чай;

- цитрусови плодове;

- шоколад;

- мента и всякакви ментови чайове и дъвки;

- газирани напитки, включително и сода;

- вино и всякакъв алкохол;

- пресен чесън и пресен лук.

 

Храни, които предотвратяват киселините

Добрата новина е, че има много неща, които можете да ядете срещу киселини. Те спадат към три основни категории:

1. Богати на фибри храни:

- пълнозърнести храни като овесени ядки, кускус, кафяв ориз;

- кореноплодни зеленчуци като сладки картофи/батати, моркови и цвекло;

- зелени зеленчуци като аспержи, броколи и зелен боб.

Имайте предвид, че някои от тези храни - броколи и зелен боб например, могат да причинят стомашен дискомфорт, защото са газообразуващи.

 

2. Алкални храни

Всяка храна попада някъде в спектъра на pH. Тези с ниско pH са киселинни и причиняват киселини. Тези с високо pH са алкални и могат да потушат киселините. Алкалните храни включват:

- банани;

- пъпеши;

- карфиол;

- фенел (резене);

- ядки.

 

3. Храни с високо съдържание на вода

Храните с високо съдържание на вода могат да разредят и отслабят стомашната киселина. Такива храни са:

- стъблата на целината;

- краставица;

- маруля;

- диня;

- редки супи, бульон;

- билков чай.

 

Домашна аптечка срещу киселини

При киселини най-често посягаме към антиацидни лекарства, които неутрализират стомашните киселини и обикновено се продават без рецепта. Някои храни обаче също могат да облекчат проблема:

- мляко - обезмасленото прясно мляко може да създаде временен буфер между стомашната лигавица и киселинното съдържание на стомаха и по този начин да осигури веднага облекчение на неразположението. Пълномасленото мляко обаче може даже да влоши киселините заради мазнините, които съдържа. Нискомасленото кисело мляко притежава същите успокояващи качества, а на всичкото отгоре идва и с добра доза пробиотик (полезните бактерии, които ускоряват храносмилането). Имайте предвид обаче, че мазнините и протеините могат да влошат киселините на по-късен етап, когато започне същинското храносмилане;

- джинджифил - джинджифилът е леко лютив на вкус, но страхотен помощник на храносмилането. Алкален е по природа и противовъзпалителен, което облекчава раздразнения храносмилателен тракт. Опитайте да пиете чай от джинджифил, когато усетите, че киселините наближават. Чай може да се направи от резенчета джинджифил, които се варят известно време във вряща вода. Има изследвания, че джинджифилът даже намалява производството на киселина в стомаха;

- ябълков оцет - няма достатъчно изследвания по този въпрос, но много хора се кълнат, че наистина помага. Трябва да имате предвид обаче, че никога не трябва да го приемате в концентриран вид, защото това е силна киселина, която може да раздразни хранопровода. Вместо това, сложете малко в чаша с топла вода и го пийте по време на хранене. Започнете с малка доза, защото може да постигнете и обратния ефект - стомахът ви да се раздразни повече. Привържениците на този метод казват, че невинаги киселините се дължат на повишена киселинност и може просто да са симптом на лошо храносмилане и връщане на храна към хранопровода поради липсата на достатъчно кисела среда в стомаха. Оттам и убеждението, че малко ябълков оцет ще помогне за по-бързо храносмилане;

- лимонова вода - лимоновият сок е много киселинен, но малко лимонов сок с топла вода и мед има алкален ефект, който неутрализира стомашната киселина. Освен това, медът притежава естествени антиоксиданти, които защитават здравето на клетките. И тук важи обаче всичко, което казахме по-горе и за ябълковия оцет;

- дъвка - някои специалисти препоръчват да се дъвче дъвка, защото тя стимулира слюноотделянето, а слюнката ни е леко алкална заради различните ензими, които съдържа. За целта обаче трябва да преглъщате, докато дъвчете дъвка. В допълнение, самото преглъщане може да избута надолу храната. Гледайте обаче да избягвате консумирането на голямо количество дъвки с изкуствени подсладители, защото те не са полезни. С дъвката има и друг проблем - поглъщате повече въздух, което пък увеличава газовете и подуването. Ползвайте с мярка.

 

Кога да отидем на лекар

 

Ако страдате от киселини два или повече пъти седмично и промяната в храненето не помага, консултирайте се с лекар. Гастроентерологът може да направи тест, който да установи киселинността в стомаха ви и да провери дали редовните киселини са увредили хранопровода ви. Рефлуксната болест често се лекува с комбинация от промени в начина на живот и лекарства. Но упоритите симптоми налагат преглед при специалист, който може да установи причината и да набележи възможно лечение.

 

Да пием ли сода или да не пием?

Содата бикарбонат е може би най-популярното домашно средство за неутрализиране на киселини. Тя е алкална и обикновено безопасна за употреба. Не бива обаче да прекалявате с нея, тъй като може да предозирате и да стигнете до алкалоза, която на свой ред да направи сърдечносъдови проблеми. Трябва да имате предвид и че содата е богата на натрий и може да обърка усвояването на някои лекарства. Затова използвайте с мярка.

 

Правила на хранене срещу киселини

Наред с това какво ядем, от голямо значение е и кога и как го ядем. Направете си режим - стомахът обича постоянството. Разделете храненето на закуска, обяд и вечеря с две междинни хапвания, като ги вместите между 7:00 и 19:00 ч. Последното хранене трябва да бъде поне три часа преди лягане. Избягвайте да лягате три часа след хранене, за да позволите на стомаха да смели поетата храна. Повдигнете възглавницата си, за да бъде главата ви по-високо, когато спите.

 

Какво причинява киселините

Смяташе се, че основният проблем с киселините е изливането на киселина от стомаха в хранопровода, но медицината вече знае, че същият ефект могат да предизвикат и киселите храни при слизането си по хранопровода в стомаха. Тези храни причиняват проблеми по два начина - те отпускат клапата в дъното на хранопровода (сфинктерът, за който говорихме в началото на текста), като позволяват на стомашното съдържимо и стомашните киселини да се вдигнат нагоре; а освен това директно дразнят хранопровода.

Съвременният начин на живот също вреди. Често ядем късно вечер, а това води до възпаление, притиска въпросната клапа, причинява подуване и газове. Когато се храним бързо или пред компютъра, също "пришпорваме" храната към стомаха. Стресът, разбира се, влияе, тъй като провокира отделянето на хормони, които могат да увеличат отделянето на гастрична киселина.

 

28-дневният режим

Според един популярен в Англия метод за справяне с киселините, човек трябва 28 дни да спазва диета без цитрусови плодове, домати, кафе, чушки, шоколад, преработени храни и всичко друго от групата на предизвикващите киселини, изброено по-горе.

Позволените храни през тези 28 дни са с pH от 5 и нагоре. Например:

- риба;

- птичи продукти - пилешки гърди, яйца;

- зеленчуци - спанак, рукола, кейл, броколи, аспержи, целина, краставици, тиквички, патладжан (може да бъде тежък за стомаха), картофи, батати, моркови, цвекло, магданоз, босилек, розмарин, сушена мащерка;

- сурови плодове - банан, пъпеш, диня;

- сушени плодове - фурми, стафиди;

- ядки - кашу, шам-фъстък, орехи, тиквени семки, сусам, бадеми;

- тахани;

- твърдо сирене от типа на пармезана;

- хляб и зърнени храни - овесени ядки, пълнозърнеста паста, пълнозърнест хляб;

- подправки - сол, зехтин, грахов протеин, но не и преработени масла като олио.

След първата фаза на строга диета (28 дни), следва втора фаза, която трябва да е от поне две седмици. През тези две седмици постепенно връщате част от забранените храни в менюто си, например може да добавите ябълки, някои по-меки сирена, сладки чушки. След това можете да си върнете нормалното хранене. Ако обаче симптомите се върнат, може да се наложи да спазвате режим на хранене и по-дълго време.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?