Медия без
политическа реклама

Колко често трябва да мием косата си

Това зависи от възрастта, структурата, мястото, където живеем

17 Май 2024
Pexels

Колко често можем да мием косата си? Повечето от нас са чували, че ако го правим прекалено често, ще я изсушим и тя ще стане чуплива. Дали е така? И какво да правим, ако всеки ден тренираме интензивно? На тези въпроси отговарят дерматолози в здравните рубрики на "Ню Йорк Таймс" и Си Ен Ен.

Редица фактори определят как да мием косата си, казва д-р Мурад Алам, зам.-декан на департамента по дерматология на Северозападния университет в САЩ. Сред тях е структурата й, колко бързо се омазнява, колко е третирана, какво е ежедневието ви, каква е възрастта ви, къде живеете и пр.

Да си припомним каква е функцията на шампоана - той отстранява замърсители от околната среда като прах, мръсотия, полени, а също потта, пърхота и всякакви козметични продукти за коса, които ползваме. Наред с това, шампоанът разтваря себума - мазната субстанция, отделяна от мастни жлези в близост до космените фоликули. Себумът предпазва скалпа от прекомерно изсушаване, казва д-р Роузмери Ингълтън, асистент по дерматология в престижната болница "Маунт Синай" в Ню Йорк. Освен това предпазва кожата от инфекция. Но когато има натрупване на себум, това води до проблеми.

 

Кога може да мием косата всеки ден

Ако скалпът ни е много мазен и бързо се натрупва себум, което прави косата безжизнена, мазна, слепната и с неприятна миризма, то може да се наложи да използваме ежедневно шампоан. Хората с тънък косъм може да страдат от бързо омазняване, защото при тях по-трудно се абсорбира мазният секрет. Затова и при тях ежедневното миене на косата може да е допустимо.

Може да се налага ежедневно да миете косата и ако използвате гелове, пяна, лак за коса и пр., които могат да се натрупат по скалпа и да причинят раздразнение на кожата, казва д-р Алам. Имайте предвид, че тези продукти могат дори да затруднят растежа на косата, като запушат фоликулите.

Не всяка коса обаче може да понесе ежедневно миене, предупреждава д-р Ингълтън. То например не се отразява добре на къдрава или твърда коса. Твърдата коса може да стане по-чуплива дори при миене на два дни.

Д-р Шърийн Идрис, дерматолог от Ню Йорк, пък директно предупреждава, че в повечето случаи трябва да се избягва ежедневното миене на косата, без значение каква е. "Ежедневното ползване на шампоан не е полезно за скалпа и води до раздразнение, възпаление и други проблеми", казва тя. Химическото третиране с бои и препарати за изправяне може да направи косата още по-чуплива. Такива коси трябва да се мият най-много два до три пъти на седмица, съветва д-р Алам.

Косата се влияе и от някои лекарства като статини, антихистамини и диуретици. Те могат да доведат до допълнително изсушаване на кожата и скалпа. Затова, ако приемате редовно такива медикаменти, ползвайте по-мек шампоан с хидратиращ ефект, за да намалите сухотата.

Полезно е и да избягвате много горещата вода, като вместо това използвайте леко топла. Горещата вода отмива твърде много мазнина от скалпа, казва д-р Алам. На пръв път поглед това би следвало да е желан ефект, но имайте предвид, че скалпът е органична част от тялото ви, а не чиния за миялната.

Миенето зависи и от възрастта, както стана дума. В ранно детство отделянето на себум е слабо, а в пубертета влиза в турбо режим. В зряла възраст се стабилизира, а след 70-те започва да се забавя. Така че ако сте свикнали да миете косата си два пъти седмично, то имайте предвид, че след 50-те може да е достатъчно да го правите и само веднъж седмично.

 

Какво да правим, ако всеки ден се потим

Ако всеки ден тренираме усърдно или пък просто се потим повече, д-р Алам предупреждава, че солта от потта може да запуши порите и фоликулите на косата. "Тук вече идва нуждата да се къпем ежедневно, за да отмием солта и секретите", казва той. Ако не измиете косата поне с вода, може да се стигне до възпаление на фоликулите, което се казва фоликулит, и до избиване на пъпки по скалпа.

Като цяло, ако имате нужда от по-често миене, не е необходимо всеки път да използвате шампоан. Можете да редувате веднъж шампоан, веднъж само вода. Ако не искате да пропускате шампоана, то изберете мека формула и шампоан без сулфати, и избягвайте твърде горещата вода.

Що се отнася до сушенето, сешоарът е най-щадящ за косата. Уредите за изправяне и оформяне като цяло не се препоръчват. Разбира се, най-добре е да я оставите да изсъхне от само себе си.

 

И все пак, колко пъти седмично?

Като цяло, дерматолозите съветват да намерим най-оптималния вариант, който работи за косата ни. Ако я мием всеки ден и тя не е накъсана и суха, и не пада, то явно това й понася. Но не пречи да опитате в подходящ момент да я миете по-нарядко. Може да откриете, че тя изобщо не е толкова мазна, колкото сте я смятали. Впрочем, в град като София косата се измърсява много по-бързо, отколкото ако сте на село. А жените в Тибет, казват, мият косите си изключително рядко - само на Нова година.

Специалистите смятат, че трябва да намерите своя вариант измежду един или два пъти седмично. Ако обаче ползвате обезцветители и др. химически обработки, един път седмично може даже да е прекалено често.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот