Медия без
политическа реклама

Защо се подуваме по време на полет

Това е съвсем реален проблем при пътуване със самолет, но може да бъде избегнато

11 Май 2024
Pixabay

Човек и да обича да пътува, полетите често не са приятно преживяване. Когато сме на дълъг път, тялото ни се изморява да стои в едно положение и малцина успяват да използват времето за сън. По-големият проблем обаче е усещането, че всичко ни стяга. Защо се подуваме по време на полет - с този въпрос се занима наскоро в здравната си рубрика "Ню Йорк Таймс".

Пътуването със самолет разбърква храносмилателната ни система, като води до образуване на газове, подуване и като цяло - дискомфорт. Проблемът не е просто внушение, а нещо съвсем реално, обяснява д-р Мелиса Хършман, гастроентеролог от Орегонския университет по здравето и науките. Познаването на причините, поради които се случва това, ще ни помогне и да го избегнем.

 

Защо се подуваме при пътуване със самолет?

В храносмилателния ни тракт винаги има известно количество газ. Поглъщаме въздух с яденето и пиенето, особено ако имаме навика да ядем бързо. Отделно и чревните ни микроби също произвеждат газ.

Когато самолетът набира височина и налягането в салона спадне, обичайните газове в тялото ни се разширяват и заемат повече място в стомаха и червата ни. Ще разпознаете този процес по тубички, бутилки и пликчета с чипс, които в самолета се надуват.

Няма много научни изследвания по въпроса, но в едно старо проучване от 1969 г. са направени наблюдения на 18 мъже от американската армия, които се съгласяват "да не отделят газове" по време на симулиран полет. С набирането на височина до 10 000 м, средното количество газ в корема и червата на наблюдаваните военни се увеличава 4 пъти.

Когато сме на голяма височина, с тялото ни се случват и други неща. Изглежда мускулите ни започват да се свиват по-бавно, а именно тези контракции движат храносмилателната система. Учените нямат ясен отговор защо се случва това, но то може да обясни защо дните на пътуване често са съпроводени със запек. А лошото храносмилане на свой ред образува повече газове.

Не помага и че на дълъг полет обикновено сме принудени часове наред да стоим в седнало положение - червата ни обичат движението и въобще - физическата активност, защото това стимулира храносмилането. Допълнително стресът и тревогите около пътуването влошават нещата.

 

Как да предотвратим газовете по време на полет?

- Внимавайте какво ядете. Още от предния ден избягвайте храни, които по принцип водят до подуване - зеле, боб, лук, чесън и т.н. В деня на пътуването си пригответе сандвич или друга храна, която по принцип ви понася леко, за да не сте на милостта на скъпите летищни кафенета и ресторанти.

- Пийте вода. Приемането на достатъчно течности е ключово за избягване на запек. Някои авиокомпании все още предлагат безплатен алкохол, а и много хора смятат, че една бира в бара на летището ще уталожи нервите преди пътуване, но това не е добра рецепта. Затова - избягвайте алкохола, газираните и сладки напитки. Имайте предвид обаче, че по отношение на газираното, хората са различни - едни се подуват още повече, но на други содата позволява да намалят образуването на газове.

- Не дъвчете дъвка. Дъвката помага да отпушим ушите по време на полет, но също така ни кара да поглъщаме повече въздух.

- Намерете начин да се движите. Няма нужда като някои мъже да демонстрирате мускули на пътеката, но опитайте да се разкършите. Размърдайте крака, завъртете се наляво и надясно от кръста, за да раздвижите коремната област. Това помага газовете да се разнесат, вместо да се трупат в една точка.

- Дишайте дълбоко. Диафрагменото дишане се препоръчва за успокояване, но в случая ще ви помогне да отпуснете цялото тяло. Припомняме как се прави - вдишайте бавно през носа, като броите до четири; трябва да усетите как стомахът се повдига. След това издишайте още по-бавно през устата, като броите до шест и усетите как стомахът хлътва.

- Освободете газовете. Не е възпитано, разбира се, да го правим сред хората, но винаги можем да идем до тоалетната и да освободим напрежението.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

здравословен живот